Ciepło, cicho, oszczędnie i bezpiecznie, czyli ściany i poddasza z ISOVER, WEBER i RIGIPS

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ciepło, cicho, oszczędnie i bezpiecznie, czyli ściany i poddasza z ISOVER, WEBER i RIGIPS

Aż do 70% energii używanej w domu jednorodzinnym konsumuje ogrzewanie. Można oczywiście grzać mocniej, ale czy nie lepiej po prostu nie pozwolić ciepłu uciec z naszego domu?

aktualizacja: 2021-10-13 03:56:45

Ciepło z pomieszczenia ucieka przez okna (10-20%), ściany (20-30%), dach (20-30%), wentylację (25-35%) i przez podłogę na gruncie (5%). Aby nie pozwolić na zbyt duże straty ciepła, należy pamiętać przede wszystkim o efektywnej izolacji, wyborze szczelnych materiałów i profesjonalnym montażu.

Ściany zewnętrzne

Najnowszym efektem współpracy inżynierów ISOVER i WEBER jest rozwiązanie dla fasad ISOVER Fasoterm 35 + weber.therm WM, zapewniające efektywność izolacji na poziomie obowiązujących Warunków Technicznych 2021, a na tle rozwiązań innych niż wełna mineralna wyróżniające się bezpieczeństwem pożarowym oraz trwałością pod względem zarówno parametrów, jak i estetyki.

Metoda ETICS jest dobrze znana polskim fachowcom, nie wymaga trudno dostępnych narzędzi, a sukces w postaci znakomitej termoizolacji wynika z odpowiedniego połączenia materiału izolacyjnego z chemią budowlaną i siatkami zbrojącymi oraz bezbłędnego montażu.

System ociepleń ETICS

Dlaczego ocieplamy ściany wełną?

Wełna ISOVER cechuje się doskonałymi walorami cieplnymi - λD= 0,035 W/(m*K), dzięki czemu już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. Produkt jest niepalny (klasa A1), co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru. Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Ponadto w przeciwieństwie do innych materiałów znakomicie tłumi hałas oraz jest paroprzepuszczalny, co wpływa na zdrowy mikroklimat i pozwala uniknąć zawilgocenia murów.

Chemia budowlana w rozwiązaniu ETICS

Gama weber.therm WM dedykowana do ocieplania wełną mineralną zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić zarówno budynki nowe, jak i poddawane renowacji. Szczególnie w przypadku wyboru tynku weber.pas topdry Aquabalance dzięki jego właściwościom hydrofilowym nie musimy się obawiać niszczycielskiego wpływu deszczów i śniegów oraz zmiennych temperatur na estetykę i trwałość elewacji.

Oferta produktów w rozwiązaniu ETICS

Ciepłe i komfortowe poddasze

Domy o skośnych dachach to nie tylko ładna bryła, ale także pomysł na ciekawie i praktycznie zaaranżowaną powierzchnię użytkową na poddaszu, które nawet w przypadku starszych budynków nie musi być ponurym strychem, ale może zawierać komfortowe sypialnie, łazienkę i inne pomieszczenia.

Urządzając poddasze warto pogodzić pomysły aranżacyjne z dbałością o zatrzymanie ciepła, które przy dużych połaciach dachowych bez właściwej izolacji potrafi w zatrważającym stopniu uciekać w miesiącach zimowych.

Wełna do ocieplania poddasza

Najpopularniejszym produktem do ocieplenia dachu skośnego jest wełna mineralna szklana - materiał sprężysty, który dokładnie wypełni przestrzeń pomiędzy krokwiami, a druga warstwa poniżej krokwi dodatkowo zniweluje ryzyko powstania mostków cieplnych. Lekki materiał nie obciąży dodatkowo - zwłaszcza starej - konstrukcji dachu oraz ułatwi montaż wykonawcy.

W ofercie ISOVER znajdziemy wełny o znakomitych walorach termicznych, pozwalających przy umiarkowanej grubości na zgodność z Warunkami Technicznymi 2021: rodzina produktów o niskiej lambdzie Super-Mata Plus (λD= 0,032), Super-Mata (λD= 0,033), Profit-Mata (λD= 0,035). Kiedy możemy pozwolić sobie na zastosowanie grubszych warstw wełny, można pomyśleć o Uni-Macie Plus (λD= 0,038) lub Uni-Macie (λD= 0,039).

Wełny ISOVER o znakomitych walorach termicznych
Wełny ISOVER o znakomitych walorach termicznych

Otwartość dyfuzyjna wełny mineralnej umożliwia parze wodnej przedostawanie się przez materiał, co minimalizuje niebezpieczeństwo zawilgocenia, a tym samym osłabienia drewnianej konstrukcji. Poza wygodą montażu, dobrym mikroklimatem czy ochroną przed hałasem, wełna mineralna przede wszystkim gwarantuje najlepszą izolację cieplną. Dobry jakościowo produkt rozpoznać można po opisach technicznych na etykiecie.

Wykorzystując wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, stosujemy materiał niepalny, który podwyższa bezpieczeństwo pożarowe, a także izolujemy się od hałasów spoza budynku, także np. dźwięku deszczu czy gradu uderzającego o dachówki.

Wykończenie poddasza płytami gk Rigips

Dopełnieniem dwuwarstwowej izolacji z wełny szklanej ISOVER jest gama produktów Rigips do poddaszy, obejmująca płyty z profilami, łącznikami oraz gładzie np. Promix Finish Plus, zapewniające nieskazitelnie białą, mocną i trwałą gładka powierzchnię.

W pomieszczeniach mokrych zalecane są rozwiązania obejmujące płyty o podwyższonej odporności na wilgoć np. RIGIPS 4PRO typ H2, z kolei dla tych, którym zależy na podwyższonym bezpieczeństwie pożarowym, przeznaczone są płyty ogniochronne RIGIPS 4PRO typ F.

Rodzina płyt 4PRO oprócz tych właściwości wyróżnia się 4 spłaszczonymi krawędziami, co ułatwia i przyspiesza szpachlowanie oraz pozwala na oszczędność masy szpachlowej, a także ułatwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni w standardzie szpachlowania Q4.

Wykończenie poddasza płytami gk Rigips

www.isover.pl   www.rigips.pl   www.pl.weber

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje