Jak Polacy ogrzewają domy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak Polacy ogrzewają domy?

Mamy w kraju przeszło 5 mln domów jednorodzinnych. Co piąty z nich wybudowano przed rokiem 1945, połowę do 1989, 10% w ostatnim dziesięcioleciu. Z reguły, im budynek starszy, tym bardziej energochłonny.

Z badań Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że ponad 70% domów jednorodzinnych (3,6 mln) to budynki nieocieplone w ogóle lub ocieplone zbyt cienkimi warstwami izolacji. Dlatego 40% wytwarzanej w naszym kraju energii idzie na ogrzewanie – to wyraźnie więcej, niż w innych państwach europejskich.

Prawie 70% domów jest ogrzewanych paliwami stałymi (teoretycznie głównie węglem), przy czym większość instalacji grzewczych (ok. 3 mln) wyposażono w kotły zasypowe – technologicznie przestarzałe, o niskiej sprawności i wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.Jedynie 17% źródeł ciepła (kotły gazowe, miejska sieć ciepłownicza, ogrzewanie elektryczne, źródła ekologiczne) nie przyczynia się w sposób istotny do zanieczyszczania powietrza.

Nawet w nowych budynkach inwestorzy chętnie instalują zasypowe kotły na węgiel. Takie urządzenie jest po prostu 3–4 razy tańsze od nowoczesnego kotła. Organizacje pozarządowe szacują, że na 200 tys. kotłów węglowych sprzedawanych w Polsce rocznie, 140 tys. to tanie urządzenia nie odpowiadające żadnym standardom emisji (kopciuchy), które wytwarzają dziesięć razy więcej zanieczyszczeń niż kotły 5 generacji.

Stary kocioł: "kopciuch" Nowoczesny kocioł piątej klasy
a) (fot. J. Werner) b) (fot. Metal-Fach)
Kocioł elektryczny
c) (fot. Kospel)
W miejscu kopciuchów (a) staną nowoczesne kotły piątej klasy (b). W Krakowie, gdzie po 1 września 2019 r. kotły na paliwa stałe będą zakazane, wolno będzie korzystać z kotłów elektrycznych (c), gazowych i olejowych.

Najczęściej wykorzystywane paliwa stałe (dane Głównego Urzędu Statystycznego) to węgiel kamienny i drewno, używane zazwyczaj jednocześnie lub zamiennie w tych samych kotłach. Poza nimi spala się rozmaite rodzaje biomasy, węgiel brunatny, miał. Ministerstwo Środowiska, w Programie Ochrony Powietrza do roku 2020 zauważa: "koszty ogrzewania stanowią relatywnie duże obciążenie finansowe obywateli, co jest przyczyną podejmowania decyzji o stosowaniu najtańszych technologii i paliw do celów grzewczych. Najważniejszym kryterium, wpływającym na wybór paliwa, jest czynnik ekonomiczny związany ze zubożeniem części społeczeństwa."

Tona miału węglowego kosztuje 300–400 zł, a muł jest dwa razy tańszy. Za węgiel dobrej jakości, z niską zawartością siarki i popiołu, trzeba zapłacić 700–1000 zł. Śmieci, plastikowe butelki, stare meble itp. są za darmo.

Tematy uzupełniające

Jak rząd i samorządy walczą ze smogiem? Jak rząd i samorządy walczą ze smogiem?

 

1 października 2017 r. weszło w życie, podpisane przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Wyjaśniamy, jak nowe prawo wpłynie na nasze portfele i jakie są spodziewane efekty dla środowiska.
Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach? Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach?

 

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mogą zlecić kontrolę domowej kotłowni. Przeczytaj, jaka kara grozi za złamanie zakazu palenia śmieci w domowej kotłowni.

Janusz Werner
fot. otwierająca: © SYDA PRODUCTIONS / FOTOLIA

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Miki

14 Gru 2017, 19:31

Witam. I tzw kopciuchy mogą spalać dużo bardziej ekologicznie wystarczy troche chcieć ... Po prostu nie palimy paliwem syntetycznym typu blat starego stołu...i dobierając metode palenia nie emitujemy tyle syfu do powietrza którym zaraz oddychamy .. Ale co komu po rozumie jak i tak ...

time image

12 Lis 2017, 20:56

Może masz zbyt egoistyczne podejście do życia, ale dym z ogniska też przeszkadza. Przesiąka nim ubranie, włosy. Zadymia okolicę, kiedy ktoś inny chciałby cieszyć się świeżym powietrzem.    Tak, ktoś może wybudować się pośrodku lasu i wówczas smrodzi sam sobie. ...

time image

10 Lis 2017, 23:25

1 godzinę temu, Elfir napisał: retrofood - pytanie zbyt abstrakcyjne dla mnie. Nie bardzo wiem, kto w domach jednorodzinnych piecze kartofle w piecach? Nie pisałaś o domach jednorodzinnych ani o piecach. Było tylko o paleniu paliwem stałym. A to jest również ...

time image

10 Lis 2017, 21:48

retrofood - pytanie zbyt abstrakcyjne dla mnie. Nie bardzo wiem, kto w domach jednorodzinnych piecze kartofle w piecach?

time image

10 Lis 2017, 18:36

Dnia 26.10.2017 o 11:25, Gość Mekgs napisał: Cieszę się ze mieszkam w bloku . Na jesień i w zimie i wiosną nawet spacer do sklepu między domkami jednorodzinnym jest koszmarem,csmrod niewiarygodny -swąd spalenizny wzbogacony "aromatami "siarkowymi. Skąd Ty ...

time image

Gość Jasiu

10 Lis 2017, 18:28

Bylem palaczem w kotłowni gdzie człowiek od dymu pieca nie widział.Paliłem wszystkim nawet starymi dętkami samochodowymi. Dziś mam 80 lat i po lekarzach nie chodzę,taka jest prawda zatruwania ludzi na ulicach z kominów.

time image

06 Lis 2017, 16:00

najlepiej szukać działki w miejscu, gdzie jest zakaz palenia paliwem stałym.

time image

Gość mhtyl

26 Paź 2017, 09:35

Bo grillują dlatego tak śmierdzi.

time image

Gość Mekgs

26 Paź 2017, 09:25

Cieszę się ze mieszkam w bloku . Na jesień i w zimie i wiosną nawet spacer do sklepu między domkami jednorodzinnym jest koszmarem,csmrod niewiarygodny -swąd spalenizny wzbogacony "aromatami "siarkowymi.

time image

23 Paź 2017, 18:46

20 minut temu, Gość Pietrzak napisał: Wielu wydaje się, że to właśnie ogrzewanie na węgiel jest najtańsze. Tylko nikt nie bierze pod uwagę kosztów zdrowotnych takiego systemu.  A dlaczego mam te koszty brać pod uwagę? Żeby Twoja reklama paneli była ...

time image

Gość Pietrzak

23 Paź 2017, 18:24

Wielu wydaje się, że to właśnie ogrzewanie na węgiel jest najtańsze. Tylko nikt nie bierze pod uwagę kosztów zdrowotnych takiego systemu. A to po czasie do nas wróci. Fajnie, że niektóre miasta zabraniają montowania takich starych systemów. Sam używam ogrzewania elektrycznego ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje