Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów. Po pierwsze - w domu nie było miejsca na rury DGP. Po drugie - jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. Po trzecie i najważniejsze - drewno nadal jest tańsze od gazu... - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2012 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 116 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek:

 • Żeliwny wkład z płaszczem wodnym (39 l) i chłodnicą; moc 15,2 kW; sprawność 70,3%. 
 • Lokalizacja - w salonie, w centrum budynku. Komin z kanałem dymowym - systemowy, ceramiczny o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny - z PVC, przekrój 160 mm. 
 • Paliwo - drewno grabu, buku, dębu i brzozy. 
 • Kominek używany w celu - ogrzania domu i przygotowania c.w.u.

Decyzja:

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów.

 • Po pierwsze - w domu nie było miejsca na rury DGP. 
 • Po drugie - jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. 
 • Po trzecie i najważniejsze - drewno nadal jest tańsze od gazu, więc zależało nam na możliwości ogrzewania kominkiem całego domu. Na emeryturze liczy się każdy grosz, a poza tym ma się czas na doglądanie kominka. Zamontowaliśmy go na etapie robienia instalacji wodnej i c.o. 

Różnica w cenie wkładów polskich i norweskich jest ogromna, dlatego wybraliśmy krajowy. Majster miał dodatkowe upusty i z nich skorzystaliśmy.

Zdjęcie z montażu - instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina
Zdjęcie z montażu - instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: mogę godzinami patrzeć w ogień. Dla mnie to drugi telewizor, często słucham telewizora, natomiast patrzę na kominek. W tego rodzaju kominku temperatura spalania jest niska, dlatego palenisko i szyba szybko zarastają smołą. Przy intensywnym paleniu - szybę myjemy codziennie.

  W pierwszym roku "do żywego" zeskrobywałem osad ze ścianek paleniska, ale to nie ma sensu, bo smoła natychmiast je brudzi. Teraz robię to co 2-3 tygodnie. Popiół wyrzucam na kompost po całkowitym wystudzeniu. Do ogrzewania używam głównie kominka. Kocioł gazowy działa w nocy i kiedy nie ma nas w domu. Praca obu urządzeń to automat. Majster od razu zaznaczył, że do skonfigurowania sterowania muszę wezwać elektronika, który modlił się nad tym cały dzień.
   
  Nie zabezpieczyłem instalacji UPS-em, bo braki prądu są krótkie. Ze 3 razy zaczęło piszczeć! Alarm włączył się, bo za wcześnie włożyłem nowy wsad - stary ma się prawie wyżarzyć. Wtedy zacząłem spuszczać gorącą wodę przez kran w łazience, raz nawet wynosiłem grubszy kawał drewna na śnieg. Przy paleniu w kominku jest taniej, niż gazem. Dam prosty rachunek - w zimie zużywam tyle samo gazu co latem, kiedy piec podgrzewa jedynie c.w.u. Za gaz płacę więc tyle samo zimą, co latem.

 • Ania: kominek z płaszczem wodnym działa cicho, poza tym wydziela 2 rodzaje zapachu. Kiedy Krzysiek otwiera nieraz szybko drzwiczki i zapomni otworzyć szyber, a w palenisku jest dym, idzie on na mieszkanie. Ale bywa też bardzo nieprzyjemny zapach palonej gumy, gdy kominek za mocno się nagrzeje. Słyszałam od znajomych, że przy dystrybucji gorącego powietrza (DGP) cieplej jest w pokojach tuż przy kominku i zimniej w oddalonych. U nas wszędzie jest tak samo ciepło! Kominek działa od października do kwietnia.

  Ogień utrzymujemy przez cały dzień i ok. 23:00 dajemy ostatni wkład. Tylko w silne mrozy Krzysiek wstaje w nocy i dokłada opał. Zazwyczaj rano myjemy szybę i znowu rozpalamy ogień. I tak na okrągło. Rocznie spalamy 7-10 mp. drewna. Kupujemy pocięte na kawałki o dł. 40 cm. Kominiarza wzywamy 2 razy, przed sezonem grzewczym i w trakcie.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

 • cała instalacja wodna i c.o. 50 000 zł, w tym wkład 5400 zł. 
 • Użytkowanie - drewno 1400-2000 zł, czyszczenie komina 2 x 120 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mały Ryś

17 Sty 2021, 09:28

Od 6 lat pale nałogowo w kominku, z czystością szyby poradziłem sobie rozpalając od góry. Na dół twarde drewno, po środku miękkie drewno i na samą górę podpałka . Szyba szybko się nagrzewa i wcale się nie brudzi (maja12kw). Komin czyszcze 2x w okresie grzewczym, zapach palonego ...

time image

Gość Mariusz

06 Lis 2019, 11:25

Tak długo jak będziesz używał mokre drzewo. Prawie każdy sprzedawca powie ci ze sprzedaje suche drzewo gotowe do palenia. A tak nie jest Ja kupiłem na początek tyle by starczyło na dwa lata. Potem co roku pale tylko te najstarsze. Drzewo musi schnący conajmniej 2 lata by ...

time image

Gość PS

08 Wrz 2019, 19:40

Chyba ktoś nie umie palić drewnem w kominku...Od ponad 6 lat użytkuję kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania w domu całorocznym w górach = dużo palenia jesienią i bardzo dużo zimą. Szyba czyści się sama przy odpowiednim paleniu. Ręcznie czyszczę dwa, trzy ...

Tak jest sposób - tak napalić żeby aż trzeszczało. Otwórz nawiew, daj więcej powietrza, zwiększ efektywność spalania, pal suchym, twardym, nie żywicznym drewnem.   I najważniejsze - szyba nigdy nie będzie czysta.

time image

Gość Barbara

24 Paź 2018, 21:58

Witam! jestem użytkownikiem kominka z płaszczem wodnym od trzech tygodni i przeraża mnie zadymiona szyba smołą codziennie czyszczę szybę i szlak mnie trafia bo mimo środków czyszczących do kominka i tak trudno tę smołę usunąć. jak długo ta smoła będzie się pojawiać na szybie? ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje