Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - który wybrać?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - który wybrać?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, który kocił gazowy wybrać - jedno czy dwufunkcyjny?

Dociekliwy Inwestor: - Co wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Majster Guru: - W mieszkaniach i małych domach, w których można zainstalować kocioł blisko kuchni i łazienki, stosuje się najczęściej kotły dwufunkcyjne. Natomiast w domach większych, gdzie punktów poboru ciepłej wody jest więcej, standardem jest montaż urządzenia jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Dodatkowo pozwala to na podgrzewanie wody użytkowej przy użyciu innych źródeł ciepła, np. kominka, co w wariancie z kotłem dwufunkcyjnym jest niemożliwe.

Mogę dodać, że istnieje rozwiązanie będące dość udaną próbą pogodzenia wody z ogniem, które nazywa się kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem. Kocioł taki działa jak dwufunkcyjny, ale ma też wbudowany niewielki, kilkudziesięciolitrowy zasobnik buforowy, który eliminuje problem spadku temperatury ciepłej wody przy chwilowym dużym zapotrzebowaniu. Do tego małego zbiornika można też często podłączyć pętlę cyrkulacyjną. Takie kotły są w Polsce mało popularne, choć oferują je właściwie wszyscy wiodący producenci, a powodem jest cena - wyższa od modeli konwencjonalnych.

Wróćmy jednak do problemu, o który pan pytał - doboru mocy kotła. Otóż postępowanie uzależnione jest od rodzaju urządzenia. W przypadku kotła dwufunkcyjnego najbardziej absorbującym go zajęciem będzie produkowanie ciepłej wody podczas korzystania z prysznica. Standardowy potrzebuje 8 litrów wody na minutę, natomiast w wariancie komfortowym zapotrzebowanie rośnie zaś do 13 l/min. Tu mamy wzór pozwalający oszacować wymaganą moc kotła. Łatwo obliczy pan, że w wariancie standardowym wynosi ona ok. 17 kW, w komfortowym ok. 27 kW. W praktyce producenci oferują urządzenia o mocy z zakresu od 21 do 30 kW. Jak widać to dużo więcej niż potrzeba na ogrzanie domu, a i tak trzeba liczyć się z kłopotami, gdy z ciepłej wody chcą korzystać jednocześnie dwie osoby.

Jak dobrze wybrać kocioł gazowy?
Poradnik Beretty: Ogrzewanie bez smogu!
Czy można zdalnie sterować pracą kotła kondensacyjnego?

- Kocioł jednofunkcyjny może być nieco słabszy, prawda?

- Z rachunków wynika, że kocioł o mocy 20 kW podgrzeje 100-litrowy zbiornik wody do temperatury 50°C w mniej więcej 14 minut. Zbiornik o dwa razy większej pojemności będzie wymagał czasu dwukrotnie dłuższego, z kolei zwiększenie mocy kotła o połowę skróci w takim samym stopniu czas nagrzewania. W praktyce w domach jednorodzinnych najczęściej montuje się kotły jednofunkcyjne o mocy 14-21 kW i zasobniki o pojemności 120-150 l.

Dla dużych domów, z dwoma łazienkami, ja rekomenduję zasobnik 200-litrowy, co powinno pozwolić na jednoczesne napełnienie wanny (zwykle ok. 120 l wody) i wzięcie prysznica (potrzeba 8 l/min przez 10 minut). Wracając zaś do początku naszej dyskusji - jak pan widzi, w obecnie budowanych domach wymagania wobec kotła wynikają głównie z komfortu ciepłej wody, a nie z potrzeb grzewczych. Kupowanie urządzenia mocniejszego niż trzeba, na jakieś mityczne "syberyjskie mrozy", nie ma zupełnie sensu.

W przypadku kotłów gazowych błędna decyzja nie powoduje wprawdzie większej szkody, bo każdy nowoczesny kocioł pozwala na ręczne bądź automatyczne ograniczenie mocy grzewczej do pożądanego poziomu. Natomiast bardzo przestrzegam przed przewymiarowaniem kotła na paliwo stałe, bo gdy pracuje on na mocy częściowej, jego sprawność wyraźnie spada. Płonący węgiel to nie palnik gazowy i nie da się go łatwo "przykręcić".

Na pytanie odpowiadał: Adam Jamiołkowski
fot. Bosch

Materiały do pobrania:
pdf icon Konsultacje z Majstrem Guru
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz