Artykuły: Remonty i modernizacje
Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego
Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się, w ramach modernizacji, na pompę ciepła. Zachętą są niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość – użytkownik wybiera jedynie pożądaną temperaturę, tak jak w kotłach gazowych.
Wymiana kotła węglowego. Jakim naczyniem wzbiorczym zabezpieczyć nowy kocioł?
Kotły na paliwa stałe są zwykle zabezpieczone otwartym naczyniem wzbiorczym. Zresztą, jeszcze kilka lat temu było to jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Z kolei prawie wszystkie obecnie produkowane kotły gazowe mogą pracować wyłącznie w systemie zamkniętym – z przeponowym (zamkniętym) naczyniem wzbiorczym. To samo dotyczy pomp ciepła, zaś kotły elektryczne zwykle mogą działać w obu systemach.
Czy modernizować wentylację podczas wymiany starego kotła węglowego?
Wymiana kotła nie powinna przysporzyć kłopotów pod względem spełnienia warunków odnośnie wentylacji. Przeciwnie, może stwarzać nowe możliwości.
Stary komin a nowe urządzenie grzewcze - jakie mamy możliwości?
Stary komin murowany, obsługujący kocioł na węgiel, jest nieodpowiedni dla innych kotłów. Również komin systemowy (prefabrykowany) – o ile nie jest typu uniwersalnego – nie nadaje się dla kotłów gazowych i olejowych. Z kolei kotły elektryczne i pompy ciepła w ogóle komina nie potrzebują, nie musimy się więc w tym przypadku o niego martwić.
Przygotowujemy kotłownię do wymiany starego kotła węglowego
Kotłownia, w której dotąd stał kocioł węglowy, praktycznie zawsze jest wystarczająco duża dla innych urządzeń grzewczych.
Unowocześnienie domowego systemu ogrzewania - krok po kroku
Wymiana kotła połączona z uzyskaniem dotacji na ten cel istotnie różni się od zwykłego remontu ogrzewania. Nie będzie to zmiana na nowsze urządzenie tego samego rodzaju lecz najczęściej przejście na inne paliwo. To z kolei oznacza, że mniejszych lub większych przeróbek będzie wymagał cały system grzewczy.
O czym należy pamiętać, wymieniając rury w instalacji wodociągowej?
Jeżeli zmieniamy rury w instalacji wodociągowej przewidziane w projekcie na inne, musimy pamiętać o kilku kwestiach.
Przykładowa wymiana pokrycia z gontu drewnianego na blachodachówkę
Właściciele domu na Podhalu zdecydowali się na remont, bo gont drewniany, którym pokryto budynek, był w złym stanie. Nowe pokrycie to blachodachówka z posypką mineralną, którą inwestorzy wybrali właśnie dlatego, że dość dobrze imituje gont z drewna.
Kiedy trzeba wymienić więźbę dachową?
Więźbę dachową wymieniamy, gdy jest przegniła bądź osłabiona, albo kiedy chcemy dać ciężkie pokrycie, którego stara konstrukcja nie utrzyma.
Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe
W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy dwie bramy uchylne płytowe na segmentowe górne. Napędy zostawiliśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu - mówią Bogusia i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylne bramy garażowe użytkowali w latach 1994-2015, segmentowe górne od jesieni 2015 r.
Wymiana słupków i cokołu ogrodzeniowego
Jeśli stary płot ma być zdemontowany (z uwagi na jego uszkodzenia, albo chęć zmiany wizualnej), sporym problemem może okazać się usunięcie słupków i podmurówki. O ile ich konstrukcja jest nienaruszona, wystarczy je odpowiednio oczyścić, pomalować i wykorzystać do budowy nowego płotu. Oczywiście, rozwiązanie to może wyraźnie zawęzić wybór rodzaju ogrodzenia.
Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia
W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli! - mówią Joanna i Mariusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w latach 2009, 2014 i 2015
Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę
Ciągle brakowało mi łazienki z prawdziwego zdarzenia, czyli z wygodną wanną i dużym oknem z widokiem. Wiosną 2014 r. rozpoczęłam przekształcanie całego pomieszczenia gospodarczego w łazienkę... - mówi Ania, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w kwietniu 2014 r.
Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł
Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu. Wykluczyliśmy zastosowanie płyty betonowej zbudowanej metodą na mokro, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję - mówią Joanna i Adam, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w 2014 r.
Remont łazienki na poddaszu za 15 000 zł
Najgorszym momentem remontu było skuwanie poprzedniej glazury i terakoty oraz murku przy wannie. Znoszenie odpadów z poddasza przez cały dom było uciążliwe, a wywiezienie zapełnionego nimi kontenera kosztowało dodatkowe 500 zł - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który łazienkę remontował w styczniu 2014 r.
Remont tarasu - zamiana płytek gresu na drewno egzotyczne
Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z nowej nawierzchni tarasu, bo wygląda naturalnie i ładnie. Nie zamienilibyśmy jej na kostkę betonową. Żałujemy natomiast 11 000 zł wydanych na poprzednią. Deski nie wichrują się i nie są tak śliskie jak gres - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który remont tarasu przeprowadził w 2013 r.
Remont małej łazienki: jak ukryć kocioł i zasobnik c.w.u.?
Przed remontem, w łazience sporo miejsca zajmował kocioł na olej opałowy oraz pralka. Kiedy zmieniłam rodzaj paliwa na gaz z sieci, pozbyłam się ogromnego i brzydkiego kotła grzewczego. Mniejszy wiszący kocioł na gaz i zasobnik c.w.u., niestety, musiałam znowu ulokować w łazience, lecz z pomocą architektów wnętrz udało się ukryć urządzenia grzewcze w zabudowie meblowej - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w sierpniu 2014 r.
Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł
W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem... - mówi Gosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która komin użytkuje od 1978 r.
Remont komina murowanego z wkładem azbestowym
Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1991 r.
Wymieniasz grzejniki? Trzy razy pomyśl
Remont instalacji grzewczej bywa też kojarzony z wymianą grzejników. Przestrzegamy przed pochopnymi decyzjami. Naturalnie, sprawa jest ewidentna w wypadku skorodowanych grzejników stalowych, ale już decyzję wyrzucenia na złom grzejników żeliwnych lepiej trzy razy przemyśleć.
Doposażenie starej bramy garażowej w napęd elektryczny
Każdy rodzaj bramy garażowej można zaopatrzyć w automat z napędem elektrycznym (do bram rozwieralnych potrzebne są dwa siłowniki, co zwiększa cenę automatu). Do garażu trzeba jedynie doprowadzić przewody instalacji elektrycznej (zasilające i sterujące), a gniazdo wtykowe zamontować w odległości do 50 cm od automatu i podłączyć do przewodu dwużyłowego.
Remont pokrycia dachowego, komina i orynnowania
Remont dachu trwał 3 tygodnie. Przedłużył się dlatego, że dowieziona po tygodniu pracy blachodachówka miała inny odcień od tej już ułożonej na dachu. Trzeba było ją zdemontować i od nowa kłaść blachę tylko z jednej partii - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach w 1992 roku i remontowali w 2013.
Koszty remontu łazienki
Zawilgocenia na ścianach, popękane płytki, kruszące się i sczerniałe fugi, niesprawna wentylacja, zły stan armatury sanitarnej, nieszczelności wynikające z braku izolacji przeciwwilgociowej – to sygnały do tego, żeby przeprowadzić remont łazienki.
Adaptacja poddasza na łazienkę
Modernizacja starej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań. Wszystko uzależnione jest od zakresu remontu, który z kolei najczęściej ograniczony jest naszymi możliwościami finansowymi. Często stara łazienka jest zbyt mała i niefunkcjonalna, więc warto zastanowić się nad adaptacją innego pomieszczenia na nowy pokój kąpielowy.
Prace przy stropie podczas adaptacji poddasza
Dla możliwości adaptacji strychu najważniejszym elementem konstrukcyjnym jest strop. Musi mieć przede wszystkim wystarczającą nośność. A stropy strychów bardzo często projektuje się jako przystosowane do znacznie mniejszych obciążeń, niż te pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi.
Adaptacja poddasza tylko z architektem
Adaptacja poddasza to sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i w większości przypadków od rozbudowy znacznie tańszy. Jednak przystosowanie strychu na cele mieszkalne to złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.
Kiedy warto wymienić grzejniki?
Grzejniki to najbardziej rzucający się w oczy element instalacji grzewczej. Dlatego często wymienia się je wyłącznie ze względów estetycznych. Jeśli chodzi natomiast o przyczyny techniczne, to celowość takiej wymiany warto przedyskutować z instalatorem, by nie okazało się, że nowe grzejniki wcale nie poprawią ogrzewania domu.
Remont dachu - reportaż
Do tego domu pasowała dachówka ceramiczna. Niestety - zakupiona u niesolidnego małego wytwórcy - po kilku latach użytkowania uległa zniszczeniu i pojawił się problem z wymianą dachu.
Adaptacja strychu - jaki dach najkorzystniejszy?
Liczba połaci dachu oraz kąt ich nachylenia mogą przesądzić o tym czy adaptacja strychu na pomieszczenia mieszkalne będzie opłacalna.