Wymiana słupków i cokołu ogrodzeniowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2016-09-28 08:08:05
Wymiana słupków i cokołu ogrodzeniowego

Jeśli stary płot ma być zdemontowany (z uwagi na jego uszkodzenia, albo chęć zmiany wizualnej), sporym problemem może okazać się usunięcie słupków i podmurówki. O ile ich konstrukcja jest nienaruszona, wystarczy je odpowiednio oczyścić, pomalować i wykorzystać do budowy nowego płotu. Oczywiście, rozwiązanie to może wyraźnie zawęzić wybór rodzaju ogrodzenia.

Słupki murowane wzmocnia się od środka metalowymi prętami. W przypadku zastosowania cegieł klinkierowych, powinno się mieszać cegły z różnych palet (bo mogą one delikatnie różnić się odcieniem) i używać specjalnej zaprawy do wyrobów z klinkieru

Usuwanie starych elementów

W przypadku, gdy ogrodzenie opiera się jedynie na słupkach osadzonych w betonie, ich usunięcie wymaga podkopania betonu (w przeciwnym razie trudno będzie wyciągnąć go z gruntu). Jeżeli słupki przeznaczone do usunięcia zalane są w podmurówce, która jest w dobrym stanie, najlepiej wyciąć je tuż przy cokole – nie niszcząc betonu. Będzie można zamocować doń nowe słupki z podstawami stalowymi.

Budowa nowego fundamentu

Pamiętajmy, że nowy fundament należy dopasować do rodzaju ogrodzenia i typu podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych (przede wszystkim gliniastych), które pęcznieją pod wpływem mrozu, fundament pod cokół murowany powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli na głębokość 80–140 cm (zależnie od regionu), aby podmurówka nie popękała na skutek ruchów podłoża. Pod ogrodzenie z murowanymi słupkami, do których przymocowane są lżejsze przęsła, można wykonać fundament płytszy pod przęsłami – sięgający ok. 60 cm.

Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)
Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)

Natomiast na gruntach niewysadzinowych (głównie piaskach), nawet pod pełny mur wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Fundament ogrodzeniowy zawsze wyprowadza się 15–20 cm ponad poziom gruntu. Na jego zwieńczeniu – w miejscu budowy słupków lub podmurówki – układa się poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii fundamentowej lub papy. Pamiętajmy też o wykonaniu dylatacji między słupkami (i ich fundamentem) a podmurówką.

Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki
Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Lafarge

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny