Kiedy trzeba wymienić więźbę dachową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy trzeba wymienić więźbę dachową?

Więźbę dachową wymieniamy, gdy jest przegniła bądź osłabiona, albo kiedy chcemy dać ciężkie pokrycie, którego stara konstrukcja nie utrzyma.

aktualizacja: 2020-12-31 12:38:57

Jeżeli dach przecieka, zawilgoceniu ulega nie tylko więźba, ale także zalewany wodą strop. W wyniku zmian zawartości wody, drewno pęcznieje i się kurczy, co osłabia jego strukturę. Zawilgocone, staje się doskonałą pożywką dla grzybów, powodujących jego rozkład. Wytrzymałość belek obniżają także korytarze drążone przez żerujące w drewnie szkodniki. Ich osłabienia nie powodują natomiast dobrze widoczne, wzdłużne pęknięcia.

Waga 1 m2 gontu na deskowaniu zbliża się do wagi pokrycia z lżejszej dachówki ceramicznej
 

Kiedy nośność atakowanej na różne sposoby drewnianej konstrukcji maleje, dach się ugina. Czasami problem rozwiązuje wymiana kilku elementów więźby lub ich wzmocnienie. W zależności od potrzeb, można się jeszcze zdecydować na odgrzybianie lub odrobaczanie. W ekstremalnej sytuacji, gdy dach grozi zawaleniem, trzeba go rozebrać i zrobić od nowa. Niezbędny będzie projekt konstrukcji - jeżeli dom jest stary i nie mamy potrzebnych dokumentów, powinniśmy u uprawnionego projektanta zamówić nowy.

Korzystając z okazji, można zmienić geometrię dachu, dobudować lukarnę, czy choćby wydłużyć okap. Nowa więźba będzie potrzebna także wtedy, gdy specjalista orzeknie, że stara - choć zdrowa - nie utrzyma dachówki, którą sobie wymarzyliśmy. Dachówki cementowe ważą ok. 45 kg/m2, ceramiczne od 30 do 80 kg/m2. Te drugie są droższe i trwalsze (jeśli ma dla nas znaczenie, czy dach wytrzyma 70 czy 100 lat). Warto wiedzieć, że cięższe materiały pokryciowe lepiej wyciszają, a latem poddasze pod dachówką będzie się mniej nagrzewać.

Dopilnujmy, aby nowa konstrukcja dachu powstała z drewna dobrej jakości, wysuszonego i impregnowanego, najlepiej ciśnieniowo, ewentualnie zanurzeniowo. Jego wilgotność nie może przekraczać 18%. Krokwie pod cięższe pokrycie muszą mieć większy przekrój i/lub mniejszy rozstaw od tych pod blachodachówkę.

Więźbę obciąża nie tylko pokrycie. Jeżeli zdecydujemy się na zagospodarowanie poddasza, zamocujemy do niej także ocieplenie i płyty gipsowo-kartonowe.

Co istotne, czasami nawet lżejszy materiał pokryciowy obciąża ją bardziej, niż można by sądzić. Np. gont bitumiczny, którym łatwo kryje się dachy o skomplikowanych kształtach, waży ok. 10 kg/m2. Ale w przeciwieństwie do pokryć z blachy czy ceramiki, które układa się na ruszcie z kontrłat i łat, pod ten materiał potrzebne jest sztywne poszycie. Wykonuje się je z nabijanych na krokwie desek, drewnopochodnych płyt OSB lub mfp. 1 m2 poszycia z desek sosnowych o grubości ok. 2,5 cm waży ok. 15 kg, dla porównania 1 m2 membrany dachowej - do 200 g. Zatem waga 1 m2 gontu na deskowaniu zbliża się do wagi pokrycia z lżejszej dachówki ceramicznej. Sztywne poszycie stosuje się prawie zawsze na dachach o mniejszym spadku i pod płaską blachę. Ta waży 2-9 kg/m2 (najpopularniejsza stalowa 7 kg/m2) i od dołu powinna mieć zapewniony przewiew.

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych także zwiększa obciążenie starej więźby. (fot. Pfleiderer)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!