Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy dwie bramy uchylne płytowe na segmentowe górne. Napędy zostawiliśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu - mówią Bogusia i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylne bramy garażowe użytkowali w latach 1994-2015, segmentowe górne od jesieni 2015 r.

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; ogrzewany do temperatury 5–7°C.

 

Charakterystyka:

  • Brama – najpierw dwie uchylne płytowe, z przetłaczanej blachy stalowej, od wewnątrz zaizolowane płytami styropianu (30 mm), od strony wjazdu wykończone lakierem w kolorze białym; 2500 x 2250 mm. Obecnie – segmentowe górne, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową (46 mm), pomalowane farbą. 
  • Napędy – 2 szt. z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 900 N. 
  • Sterowanie – 3 piloty czterokanałowe.

Decyzja: budując dom w konstrukcji szkieletu drewnianego, umieściliśmy dwustanowiskowy garaż w jego bryle i przegrodziliśmy wjazd słupkiem. Chodziło o to, żebyśmy mogli otwierać garaż częściowo, a nie wychładzać go przez otwieranie jednej ogromnej bramy. Wstawiliśmy dwie uchylne bramy i od razu wyposażyliśmy je w napędy. Ociepliliśmy je od środka sami, styropianem. To było konieczne, bo w garażu było za zimno.

 

Choć skrzydła zabierały miejsce na krótkim podjeździe, używaliśmy ich przez 20 lat. Nauczyliśmy się parkować samochody w odpowiednim miejscu. W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy je na segmentowe. Napędy zostawiliśmy. Bramy kupiliśmy od lokalnego dystrybutora wraz usługą monterską.

Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.
Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - rady i przestrogi

Nadal odpowiada nam wjeżdżanie dwoma bramami, więc nie wyburzyliśmy słupka. Przyzwyczailiśmy się również do wielkości bram, niczego tu nie zmienialiśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu.

 

Nowe bramy nie zahaczają o podjazd, na którym teraz jest większa przestrzeń do manewrowania. Są szczelne i ciepłe. Głównie na tych dwóch cechach nam zależało! Poprzednie podczas pracy trzęsły się i hałasowały, obecne działają cicho i bez nadmiernych drgań.

 

Bramy i napędy mają standardowe fabryczne zabezpieczenia, typu wykrywanie przeszkody i ochrona przed podważeniem z zewnątrz. Cały dom łącznie z garażem objęty jest usługą monitorowania, więc nie inwestowaliśmy w drogie dodatkowe zabezpieczenia. Poprzednie bramy miały zamki na kluczyki, nowe obsługujemy samymi pilotami. Pochwyty, klamki, zamki nie są potrzebne!

Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.
Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - koszty:

  • bramy segmentowe i nowe prowadnice 2 x 3500 zł, 
  • montaż obu bram i regulacja starych napędów łącznie 2000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny