Sam modernizowałem kominek, ale popełniłem błędy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sam modernizowałem kominek, ale popełniłem błędy

Chciałem mieć bezpieczniejszy komin systemowy i zamknięty wkład, mogący nareszcie oddać ciepło w głąb domu. Sam zaprojektowałem obudowę, powtarzającą kształt szyby. Główny kłopot polegał na tym, żeby wydobyć spod niej jak najwięcej zgromadzonego ciepła - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominek z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła użytkuje od 1997 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 240 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci.

Kominek:

  • Żeliwny wkład, moc 16 kW, sprawność do 76%. 
  • Lokalizacja - w salonie, w centrum przestrzeni dziennej. Komin z kanałem dymowym - systemowy, 220 mm. Kanał nawiewny - z PVC, przekrój 150 mm. 
  • Paliwo - drewno liściaste (dąb, brzoza). 
  • Kominek używany w celu ogrzania domu w okresach przejściowych i kiedy nie działa kocioł na gaz (np. w razie awarii prądu).

Decyzja: przed rozbudową domu miałem tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem, bo kiedyś tylko takie się stawiało. W zasadzie nie służył do ogrzewania pomieszczeń, tylko do patrzenia w ogień. Podczas rozbudowy, w 1997 r., rozebrałem go wraz ze starym kominem, bo chciałem mieć bezpieczniejszy komin systemowy i zamknięty wkład, mogący nareszcie oddać ciepło w głąb domu.

Pod posadzką położyłem rurę PVC do doprowadzania świeżego powietrza. Planowałem nadal wykorzystywać kocioł na gaz z sieci, więc nie inwestowałem w drogi wkład. Kupiłem go w hipermarkecie budowlanym i otoczyłem ognioodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi i specjalną wełną mineralną.

Celowo postanowiłem rozprowadzać ciepło grawitacyjnie, żeby mieć choć jedno urządzenie grzewcze, które zadziała bez prądu. W tamtym czasie każda silniejsza wichura oznaczała jego brak, dlatego potrzebowałem, żeby kominek ogrzał część dzienną i ewentualnie dolne pokoje (po otwarciu do nich drzwi) oraz pomieszczenia na poddaszu, przez które przebiega komin. Gdybym dzisiaj modernizował kominek, kilka rzeczy zrobiłbym inaczej!

Żeliwny wkład celowo ma grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu
Żeliwny wkład celowo ma grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, żeby pracował bez prądu

Modernizacja kominka - rady i przestrogi:

Rozważyłbym kupno jakiejś fajnej kozy lub pieca kominkowego. Dlaczego? Bo grzeje całym korpusem i również bez podłączenia do prądu, zupełnie odpada problem obudowy, montaż jest banalnie prosty. Przy rozbudowie domu rozmawiałem z żoną na temat kozy, lecz te, które widzieliśmy u pobliskiego producenta, nie były ładne. Stanęło więc na wkładzie, następnym razem pewnie wybiorę zgrabny piecyk!

Sam zaprojektowałem obudowę, powtarzającą kształt szyby. Główny kłopot polegał na tym, żeby wydobyć spod niej jak najwięcej zgromadzonego ciepła. Na początku w górnej części obudowy zamontowałem 3 kratki, i to było za mało. Podczas kolejnego malowania pomieszczeń kupiłem więcej większych kratek, na dodatek szarpnąłem się na model z żaluzjami, by skierować ciepło w dół w stronę salonu, a nie na sufit.

Pomogło, jednak tak dużo kratek nie wygląda dobrze. Nowoczesne, np. szczelinowe, są mniej widoczne, ale nie mogłem już ich zastosować w istniejącej obudowie. W zasadzie chętnie bym się jej pozbył. Sam wkład świetnie działa 20 lat. Wymaga tylko, po raz pierwszy, wymiany uszczelki wokół drzwiczek. Wadą są nagrzewające się rączki szybrów.

W obudowie kominka zamontowano kratki wywiewne z żaluzjami
W obudowie zamontowano kratki wywiewne z żaluzjami

Koszty modernizacji kominka:

  • wkład 2500 zł; 
  • montaż i obudowa 2300 zł; 
  • drewno 2 mp. × 150 zł; 
  • czyszczenie komina 180 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje