Okna dachowe montowane w istniejący dach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna dachowe montowane w istniejący dach

Monter najpierw wyciął w ustalonym miejscu otwory w blachodachówce i dachu, zrzucił obcięte resztki na ziemię, a dopiero potem pojechał po okna. Przywiózł jednak model z otwieraniem górnym i tu nastąpił zgrzyt, bo nie tak się umawialiśmy. Byłem zły, bo jedno z okien ma nietypowe wymiary i musiałbym na nowe czekać kilka dni, z otwartym dachem! - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który okna dachowe wstawił w istniejący dach w 2016 r.

Dom: dach o nachyleniu 40°, pokryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • 2 obrotowe, wymiary 68 × 140 cm i 98 × 140 cm. 
 • Ramy z klejonego warstwowo drewna sosnowego; górny uchwyt otwierający. 
 • Lokalizacja - na północno-wschodniej połaci dachu, przy kalenicy.

Montaż: w istniejącym dachu, dokonał go monter z punktu sprzedaży okien. Wykończenie stropodachu od strony pracowni wykonałem samodzielnie.

Decyzja: odkąd zaadaptowałem poddasze na pracownię, podczas malowania obrazów brakowało mi rozproszonego górnego światła od strony północnej. Przez pionowe okna w lukarnach światło wpada pod innym kątem i albo jest go za mało, albo mnie oślepia. Dlatego u lokalnego sprzedawcy kupiłem duże okna dachowe wraz z usługą monterską. Celowo poprosiłem o osadzenie ich jak najbliżej kalenicy i obok siebie, żeby światła górnego było dużo. Dla wygody zamówiłem otwieranie dolne.

Okna w pobliżu kalenicy
Dzięki lokalizacji okien w pobliżu kalenicy, do wnętrza pracowni malarskiej wpada dużo rozproszonego północno-wschodniego światła.

Okna dachowe montowane w istniejący dach - rady i przestrogi:

 • Monter najpierw wyciął w ustalonym miejscu otwory w blachodachówce i dachu, zrzucił obcięte resztki na ziemię, a dopiero potem pojechał po okna. Przywiózł jednak model z otwieraniem górnym i tu nastąpił zgrzyt, bo nie tak się umawialiśmy. Byłem zły, bo jedno z okien ma nietypowe wymiary i musiałbym na nowe czekać kilka dni, z otwartym dachem! Zgodziłem się na wstawienie przywiezionych. Uspokoiłem się dopiero, kiedy monter dostarczył mi teleskopowy drążek i przekonałem się, że z jego pomocą operowanie górną listwą otwierającą jest łatwe.

  Z dodanych okien jestem bardzo zadowolony, bo teraz pracuje mi się doskonale - północne górne światło pomaga, okna sprawują się dobrze. Są szczelne i dobrze zaizolowane termicznie. Podczas największych mrozów temperatura w pracowni była tylko nieznacznie niższa, w porównaniu z poprzednimi zimami. Okna mogę rozszczelnić lub je uchylić, a to pomaga w lecie pozbyć się "poduchy" gorąca, gromadzącego się pod sufitem. Wystarczy zrobić przewiew na przestrzał.
   
 • Aby wstawić szersze okno, fachowiec musiał podciąć jedną z krokwi. Zrobił to bez szkody dla dachu i potem dobrze oprawił okna na zewnątrz. Deszcz nie przecieka przez kołnierze uszczelniające. Montaż zajął mu 4 godziny, ja ocieplałem i profilowałem glify pod oknami przez kilka dni.

  Starałem się uniknąć mostków cieplnych w stropodachu, więc najpierw starannie wywijałem na glify folie dachowe i dokładałem ocieplenie z wełny mineralnej, a potem wykańczałem płytą g-k. Trudność polegała na tym, że celowo profilowałem glify ukośnie, bo w takim układzie dostarczają do pomieszczenia więcej światła.
Teleskopowy drążek z haczykiem do obsługi okna dachowego
Do manualnego operowania górną listwą otwierającą niezbędny jest teleskopowy drążek z haczykiem.

Koszty okien dachowych montowanych w istniejący dach:

 • okna 2500 zł; 
 • montaż 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Leszek celowo wyprofilował ukośne glify, żeby wpuścić szerszy snop górnego światła.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje