Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.

Montaż lukarny - krok 1.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m.

Montaż lukarny - krok 2.

W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej
Belki należy zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta
W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Należy je zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta.

Montaż lukarny - krok 3.

Montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji
Kolejnym krokiem jest montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej.

Montaż lukarny - krok 4.

W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową
W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową.

Montaż lukarny - krok 5.

Montaż ramy wykonanej ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej
Następnym elementem zestawu jest rama wykonana ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na jej obwodzie znajdują się kątowniki, umożliwiające precyzyjne dokręcenie elementu do łat montażowych.

Montaż lukarny - krok 6.

Wstawienie ościeżnic okien
Po zamontowaniu ramy przystępujemy do wstawienia ościeżnic okien. Na tym etapie trzeba sprawdzić ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

Montaż lukarny - krok 7.

Wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową
Następnie wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji, montuje się ją na łatach w prosty i szybki sposób.

Montaż lukarny - krok 8.

Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna
Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna.

Montaż lukarny - krok 9.

Montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających
Kolejny krok to montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna.

Montaż lukarny - krok 10.

Montaż środkowej rynny poprzecznej, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny
W kolejnym etapie należy zamontować środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

Montaż lukarny - krok 11.

Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
We wcześniej zamontowanych ościeżnicach umieszcza się skrzydła okien.

Montaż lukarny - krok 12.

Gotowa lukarna
Ostatnim krokiem jest zamocowanie od wewnątrz izolacji przeciwwilgociowej i wykończenie ościeża wg uznania. Lukarna jest gotowa.

Redakcja BD
fot. Velux

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

23 Kwi 2018, 14:28

Naprawdę tak trudno w artykule podać cenę i model?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje