Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku

Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.

Montaż lukarny - krok 1.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m.

Montaż lukarny - krok 2.

W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej
Belki należy zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta
W zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Należy je zamontować w górnej i dolnej części przygotowanego wcześniej otworu – zgodnie z instrukcją producenta.

Montaż lukarny - krok 3.

Montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji
Kolejnym krokiem jest montaż prefabrykowanych bocznych elementów konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej.

Montaż lukarny - krok 4.

W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową
W wyznaczonym miejscu należy zamontować drewnianą belkę środkową.

Montaż lukarny - krok 5.

Montaż ramy wykonanej ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej
Następnym elementem zestawu jest rama wykonana ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na jej obwodzie znajdują się kątowniki, umożliwiające precyzyjne dokręcenie elementu do łat montażowych.

Montaż lukarny - krok 6.

Wstawienie ościeżnic okien
Po zamontowaniu ramy przystępujemy do wstawienia ościeżnic okien. Na tym etapie trzeba sprawdzić ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

Montaż lukarny - krok 7.

Wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową
Następnie wokół okien przytwierdzamy izolację przeciwwilgociową, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji, montuje się ją na łatach w prosty i szybki sposób.

Montaż lukarny - krok 8.

Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna
Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie izolacji do ościeżnicy okna.

Montaż lukarny - krok 9.

Montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających
Kolejny krok to montaż systemu oblachowań i kołnierzy uszczelniających. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna.

Montaż lukarny - krok 10.

Montaż środkowej rynny poprzecznej, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny
W kolejnym etapie należy zamontować środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości trzeba uzupełnić materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

Montaż lukarny - krok 11.

Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
Umieszczenie skrzydeł okien w lukarnie
We wcześniej zamontowanych ościeżnicach umieszcza się skrzydła okien.

Montaż lukarny - krok 12.

Gotowa lukarna
Ostatnim krokiem jest zamocowanie od wewnątrz izolacji przeciwwilgociowej i wykończenie ościeża wg uznania. Lukarna jest gotowa.

Redakcja BD
fot. Velux

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

23 Kwi 2018, 14:28

Naprawdę tak trudno w artykule podać cenę i model?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje