Unowocześnienie domowego systemu ogrzewania - krok po kroku

Unowocześnienie domowego systemu ogrzewania - krok po kroku

Wymiana kotła połączona z uzyskaniem dotacji na ten cel istotnie różni się od zwykłego remontu ogrzewania. Nie będzie to zmiana na nowsze urządzenie tego samego rodzaju lecz najczęściej przejście na inne paliwo. To z kolei oznacza, że mniejszych lub większych przeróbek będzie wymagał cały system grzewczy.

Jeżeli podstawowym celem wymiany kotła jest zmniejszenie uciążliwości dla środowiska i uzyskanie na to dofinansowania, wybór jest nieco ograniczony. Będzie to zmiana starego kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) na jedno z następujących urządzeń:

  • kocioł gazowy;
  • kocioł olejowy;
  • pompa ciepła, szczególnie typu powietrze/ woda, bo nie ingerujemy w działkę;
  • kocioł elektryczny;
  • ogrzewanie elektryczne w postaci mat, folii, cienkich przewodów (bez istotnego podniesienia poziomu podłogi);
  • elektryczne piece akumulacyjne;
  • kocioł węglowy odpowiedniej klasy, zautomatyzowany (z podajnikiem);
  • kocioł na pelety;
  • kocioł zgazowujący drewno.

Trzeba od razu zaznaczyć, że nie ma jednolitego programu dopłat i regionalne programy mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia. Przykładowo w samym Krakowie nie dostaniemy dopłaty do żadnego kotła na paliwo stałe, chociaż w innych miejscach w Małopolsce – już tak.

Dodatkowo, kocioł na paliwo stałe musi charakteryzować się niską emisją zanieczyszczeń. Dowodem tego może być np. certyfikat potwierdzający uzyskanie 5 klasy zgodnie z normą PN-EN 303-5 "Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie". 

Jednak bywają i inne wymogi, dlatego trzeba po prostu sprawdzić, jakie konkretnie są w naszym regionie.

Jak optymalnie rozplanować unowocześnienie domowego systemu ogrzewania - krok po kroku:

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: L. Jampolska, Viessmann, alpha-innotec, Immergas

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz