Zasobnik c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zasobnik c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych

Kotły węglowe zawsze są jednofunkcyjne – ogrzewają budynek, zaś ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przygotowują w zasobniku. Jednofunkcyjne są również pompy ciepła, kotły olejowe i elektryczne. Z kolei kotły gazowe występują zarówno w wersji jednofunkcyjnej, jak i dwufunkcyjnej, czyli podgrzewającej wodę przepływowo. Ewentualne przejście z systemu zasobnikowego (kocioł jednofunkcyjny) na przepływowy (kocioł dwufunkcyjny) lepiej dobrze przemyśleć.

Kotły dwufunkcyjne są mniejsze i lżejsze, produkowane jako wiszące. Mają wymiary zbliżone do szafki kuchennej. Nie ma w nich strat związanych z wychładzaniem się wody w zasobniku, ale za to podgrzewają ją z nieco mniejszą sprawnością, na ciepłą wodę trzeba odczekać chwilę po odkręceniu kranu, zaś jeżeli punkt poboru dzieli od kotła większa odległość, za każdym razem z rur trzeba spuścić sporo już wychłodzonej wody.

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Ponadto korzystanie z kilku punktów poboru równocześnie jest problematyczne – po odkręceniu każdego kolejnego kranu, ciśnienie spada.

 

Kotły jednofunkcyjne, chociaż same nie są duże, potrzebują jeszcze miejsca na zasobnik. O ile pozostawiamy je w dotychczasowej kotłowni, gdzie i tak już jest zasobnik po poprzednim kotle, nie jest to problemem. Jeżeli zaś jednak przenosimy kocioł do innego pomieszczenia, wygospodarowanie miejsca na zasobnik może nastręczać problemów. Układ z zasobnikiem ma jednak istotną zaletę – można korzystać z ciepłej wody aż do jego wyczerpania bez spadku ciśnienia w dowolnej liczbie miejsc.

 

Ponadto zasobnik pozwala na wykonanie cyrkulacji – dodatkowego obiegu wody pomiędzy punktami poboru i zbiornikiem, dzięki czemu nie ma zalegającej w rurach zimnej wody i po odkręceniu baterii od razu leci ciepła.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Zasobnik ciepłej wody użytkowej zajmuje więcej miejsca niż sam kocioł. Trzeba to koniecznie uwzględnić w planach modernizacji. (fot. Immergas)

Zdaniem naszych Czytelników

22 May 2017, 08:57

Odświeżę temat. Czy ten zasobnik musi być taki duży ?? Nie wystarczy dać zawór z podmieszaniem zimnej wody podpiąć do obiegu cwu. Wtedy kocioł grzeje i przy okazji mamy ciepłą wodę. Chodzi mi o dorobienie cwu do kotła jednofunkcyjnego ale bez potrzeby zaopatrywania się w ogromny baniak.

Który model kotła na paliwo stałe ma taką wężownicę do przygotowania c.w.u. a nie jako zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła? Nie spotkałem się z inną funkcją wężownicy w przestrzeni wodnej kotła niż odbiór nadmiaru ciepła, ale to można powiedzieć stan awaryjny, zawór ...

09 Nov 2016, 22:27

Cytat Kotły węglowe zawsze są jednofunkcyjne Nie słyszało się o wężownicy przepływowej, w płaszczu kotła węglowego?Trzeba zmienić. Kotły węglowe przeważnie są jednofunkcyjne.

Temperatura zmieniała się w starszych urządzeniach, gdzie rzeczywiście zależała ona od przepływu wody (sterowanie hydrauliczne, gdzie większy przepływ to niższa temperatura). Nowsze kotły oraz ogrzewacze przepływowe maja zaś sterowanie elektroniczne i w nich automatyka utrzymuje ...

Gość Michał

09 Nov 2016, 11:16

Sporo błędów w artykule. "po odkręceniu każdego kolejnego kranu, ciśnienie spada" - nie spada żadne ciśnienie tylko temperatura wody. Ciśnienie zależy od przekrojów rur i ciśnienia w sieci. Do tego "Ponadto zasobnik pozwala na wykonanie cyrkulacji" i podajecie w przykładach kocioł ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły