Wymiana kotła węglowego. Jakim naczyniem wzbiorczym zabezpieczyć nowy kocioł?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana kotła węglowego. Jakim naczyniem wzbiorczym zabezpieczyć nowy kocioł?

Kotły na paliwa stałe są zwykle zabezpieczone otwartym naczyniem wzbiorczym. Zresztą, jeszcze kilka lat temu było to jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Z kolei prawie wszystkie obecnie produkowane kotły gazowe mogą pracować wyłącznie w systemie zamkniętym – z przeponowym (zamkniętym) naczyniem wzbiorczym. To samo dotyczy pomp ciepła, zaś kotły elektryczne zwykle mogą działać w obu systemach.

aktualizacja: 2016-10-26 10:40:09

Przerobienie systemu z otwartego na zamknięty jest jak najbardziej możliwe, jednak czasem kłopotu nastręcza szczelność połączeń oraz odpowietrzenie. W układzie otwartym ciśnienie jest znikome, wynika tylko z wysokości słupa wody (różnicy wysokości pomiędzy danym miejscem w instalacji i położonym najwyżej otwartym naczyniem wzbiorczym), przykładowo dla grzejników na górnej kondygnacji może to być zaledwie 2 m, czyli 0,2 bara. W systemie zamkniętym ciśnienie jest wyższe, może sięgać nawet 2 barów. Połączenia – wcześniej wystarczająco szczelne – niekiedy zaczynają w tych warunkach przeciekać.

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

W instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, grzejniki często nie mają odpowietrzników – przy odpowiednim prowadzeniu rur powietrze i tak ulatywało przez naczynie. Zamknięcie układu powoduje zaś jego uwięzienie. W takiej sytuacji najlepiej na pionie, gdzie znajdowało się naczynie, zamontować odpowietrznik.

 

Coraz popularniejsze w ostatnich latach staje się też zabezpieczenie kotłów na paliwo stałe za pomocą zamkniętego naczynia wzbiorczego. Przy wymianie kotła starego typu na nowoczesny z podajnikiem, taka zmiana jest uzasadniona tylko w specyficznych przypadkach. Przede wszystkim gdy wymieniamy grzejniki na stalowe płytowe, które – ze względu na ryzyko korozji – w układach zamkniętych pracować nie mogą. Drugi przypadek to instalacja z drugim źródłem ciepła, np. kotłem gazowym, wymagającym układu zamkniętego.

 

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że kocioł na paliwo stałe można zamontować w układzie zamkniętym tylko pod pewnymi warunkami. Musi być wyposażony w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła – zwykle umieszczoną w przestrzeni wodnej wężownicę, zasilaną zimną wodą wodociągową. Oznacza to, że takiego zabezpieczenia nie należy stosować w domach z własną studnią i zestawem hydroforowym, bo w razie braku prądu, woda przez wężownicę nie popłynie, skoro pompa dostarczająca wodę nie będzie działać.

 

Jest jednak drugi, pewniejszy sposób zabezpieczenia instalacji z kotłem na paliwo stałe, w którym chcemy zastosować grzejniki niedostosowane do pracy w układzie otwartym (np. stalowe). Instalację c.o. można podzielić na dwa obiegi, rozdzielone wymiennikiem ciepła:

  • otwarty od kotła do wymiennika;
  • zamknięty od wymiennika do grzejników.

To rozwiązanie, w przeciwieństwie do poprzedniego, chroni też kocioł przed skokami ciśnienia wywołanymi rozgrzaniem się wody, co korzystnie wpływa na jego trwałość.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Nowoczesne urządzenia, takie jak kotły gazowe i pompy ciepła muszą pracować w systemach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym. (fot. alpha-innotec)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!