Czy podczas wymiany kotła musimy wymienić grzejniki?

Czy podczas wymiany kotła musimy wymienić grzejniki?

Wymianie kotła bardzo często towarzyszy zmiana grzejników. Chociaż trzeba wyraźnie stwierdzić, że w większości przypadków nie jest to wcale konieczne ze względów technicznych. Oczywiście, wyjątkiem jest sytuacja, gdy stare grzejniki są skorodowane, ciekną itp. Jednak zwykle przyczyną zmian są względy estetyczne.

Bardzo rozpowszechnione przekonanie, że zmiana starych, ciężkich i mieszczących sporo wody grzejników na nowe i lekkie przyniesie odczuwalne oszczędności eksploatacyjne - jest fałszywe. Żeliwny grzejnik żeberkowy waży wprawdzie kilkadziesiąt kilogramów, ale jego masa jest i tak znikoma przy masie ścian, stropów itp., tworzących typowy dla naszego kraju dom murowany.

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Dość powiedzieć, że taki grzejnik waży zwykle mniej niż zaledwie 1 m2 wylewki podłogowej w pomieszczeniu. Nie liczmy więc na to, że nowe grzejniki diametralnie zmienią dynamikę działania instalacji grzewczej w naszym domu.

Lepiej już zainwestować w dobrą automatykę, która będzie kierować włączaniem i wyłączaniem kotła oraz temperaturą przygotowywanej wody.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Lekkie grzejniki ścienne najlepiej współpracują z automatyką pokojową. (fot. REGULUS-SYSTEM)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz