Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1991 r.

Parametry domu: murowany o pow. 300 m2, trzykondygnacyjny. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci, żeliwnym wkładem kominkowym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Komin:

 • Duży, wymurowany z pełnej cegły ceramicznej, ponad dachem najpierw otynkowany, obecnie obłożony cegłą klinkierową. Wysokość 8 m. 
 • Kanały - spalinowy 220 × 220 mm do kotła gazowego, dymowy 220 × 220 mm obsługujący kominek, zapasowy dymowy 220 × 220 mm (ewentualnie do kotła na paliwa stałe) oraz 2 kanały wentylacyjne, każdy 180 × 180 mm. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja - w centrum budynku.

Decyzja: kiedy wznosiłem dom, wszystkie budynki jednorodzinne wyposażało się w tradycyjne kominy, murowane z pełnej cegły. Do kanału spalinowego do kotła gazowego, wkładało się wtedy najczęściej rurę azbestowo-cementową, bo w trudnych czasach wkłady ceramiczne i stalowe nie były dostępne w sprzedaży.

Zrobiłem tak więc i ja, choć dziś wolałbym nie mieć tam azbestu. Na szczęście, komin jest szczelny i dobrze zabezpieczony. Komin otynkowałem, także ponad dachem, a jego ujście zabezpieczyłem betonową czapą. Jego podstawową zaletą jest fakt, że... jest tylko jeden, i dzięki temu w dachu jest mniej otworów, a ja oszczędziłem na budowie i obróbce dachowej.

Komin ma też odpowiednią ilość i wielkość kanałów. Celowo dodałem jeden zapasowy kanał dymowy, na wypadek gdybym w przyszłości chciał lub musiał ogrzewać dom węglem lub innym paliwem stałym.

Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji
Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji

Remont komina - rady i przestrogi:

 • Komin ma dobrą lokalizację. Znajduje się w centrum domu, więc jest akumulatorem ciepła od zamkniętego kominka i dodatkowo ogrzewa przylegające do niego pokoje. Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej.
   
  W 2013 r., podczas zmiany pokrycia na dachu z płyt Onduline na blachodachówkę, zleciłem murarzom rozebranie końcówki komina do "zdrowej" tkanki, a następnie odbudowanie jej, w identycznym układzie, z cegły klinkierowej. Nie widziałem potrzeby wyjmowania wkładu azbestowego, bo wcześniej został dobrze zabezpieczony. Prace remontowe - dotyczące komina - trwały 2 dni.
   
 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, a na strychu przygotowałem stabilną drabinę, wiedząc, że będzie używana przez wiele lat. Dbam o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Raz w roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami - sam wchodzę na dach. Kiedy trzeba, zestaw kominiarski pożyczam od sąsiadów.
   
  Każdy kanał ma łatwo dostępne wyczystki i zaglądam do nich kontrolnie. Tylko w tej przy kanale dymowym z kominkiem zbiera się trochę sadzy. Czyszczę ją na bieżąco.

Koszty remontu komina:

 • remont komina - cegła klinkierowa 700 zł; 
 • robocizna i obróbka blacharska 450 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podczas remontu dachu, rozebrano zniszczony fragment komina, odbudowano go z cegły klinkierowej i ułożono nowe obróbki blacharskie

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje