Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł

Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu. Wykluczyliśmy zastosowanie  płyty betonowej zbudowanej metodą na mokro, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję - mówią Joanna i Adam, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w 2014 r.

Powierzchnia: działki 1400 m2, domu 184 m2, tarasu – pierwotnie 30 m2, obecnie 40 m2.

 

Zakres remontu: rozebranie całej konstrukcji tarasu oraz jego powiększenie, zmiana kształtu i ułożenie nowej nawierzchni.

 

Taras: najpierw na płycie betonowej zbudowanej metodą na mokro, obecnie według metody na sucho.

 • Nawierzchnia – pierwotnie z płytek gresu (30 × 30 cm), obecnie z płyt betonowych, imitujących wapień. 
 • Zadaszenie – markiza obsługiwana ręcznie.

Położenie – od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy jadalni.

 

Decyzja: poprzedni taras, wykończony gresem nie wytrzymał upływu czasu – najpierw wykruszyły się fugi i posypały schody, potem popękały płytki gresu. Chodząc po nawierzchni tarasu, czuło się wybrzuszenia i napompowania. Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu.

 

Wykluczyliśmy zastosowanie identycznej nawierzchni, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję.

 

Tradycyjna bryła domu złagodzona została półokrągłymi łukami schodów tarasowych, a obecny kształt tarasu harmonizuje z ogrodem. Mimo uciążliwych prac podczas rozbierania poprzedniego tarasu i wysokich kosztów, nie żałujemy zmiany technologii i rodzaju nawierzchni.

Taras zaokrąglono i powiększono poprzez dodanie bocznych schodów i postumentów na donice

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni - rady i przestrogi:

 • Rozbiórka tarasu odbyła się rękami dwóch robotników, przy warkocie pił i szlifierek kątowych oraz odgłosach kucia kilofami. Kiedy te narzędzia nie dały rady z powodu grubej i solidnie zalanej płyty betonowej, na placu robót pojawiły się młoty pneumatyczne. Dopiero wtedy brukarze zdołali rozebrać betonową konstrukcję tarasu! Razem z przewiezieniem odpadów do kontenera na śmieci – zajęło im to 3 dni. W końcu w miejscu tarasu została tylko warstwa piachu.

   

  Po ułożeniu obrzeży tarasu i schodów, brukarze wyrównali piach i wykonali na nim warstwy podbudowy z kruszywa oraz piasku, zmieszanego z cementem. Warstwy zagęszczali mechanicznie i wyprofilowali spadek ok. 2%. Na posadzkę wybraliśmy z mężem odporne na ścieranie płyty z betonu, które imitują naturalny wapień. Producenci od razu spakowali na palecie elementy nawierzchni w trzech różnych rozmiarach, dzięki czemu lepiej przypominają naturalny kamień.

   

  Postumenty na donice z kwiatami wykonano, podobnie jak schody, z kostki betonowej
  Postumenty na donice z kwiatami wykonano, podobnie jak schody, z kostki betonowej
  Przed fugowaniem wykonawcy zaimpregnowali płyty preparatem do betonu, wskazanym przez producenta. Wbrew jego rekomendacji, nie ułożyliśmy między płytami elastycznej fugi. Szpary woleliśmy wypełnić piaskiem. Obawialiśmy się, że fuga zacznie pękać i znowu sprawi kłopot.

   

 • Satysfakcjonuje nas obecny wygląd tarasu, bo zgadza się ze stylem domu. Nowa nawierzchnia rozjaśnia i optycznie powiększa miejsce wypoczynku, ale nie jestem pewna, czy budując taras kolejny raz, znowu wybralibyśmy identyczny materiał. Jego pielęgnacja nie jest łatwa.

   

  Poprzednie płytki gresu bez kłopotu myłam mopem i wodą z płynem. Porowata powierzchnia obecnych płyt łatwiej gromadzi brud, więc wymaga częstszego mycia, które – niestety – utrudnia właśnie taka faktura betonu.

   

  Ze względu na fugi z piasku, nie mogę tego robić myjką ciśnieniową. Dzieci, przyzwyczajone do wcześniejszej płyty szybko nagrzewającej się od słońca, po remoncie narzekają, że posadzka zawsze jest zimna. Znakomicie sprawdza się natomiast technologia budowy, bo woda szybko wsiąka w podłoże. Po dodaniu bocznych schodów, obecna płyta jest bardziej funkcjonalna.

   

  Mimo pewnych wad samej nawierzchni, nowy taras posłuży o wiele dłużej niż poprzedni. To jest najważniejsze!

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni - koszty:

 • rozebranie starego tarasu 2000 zł; 
 • ułożenie nowego i materiały 15 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Lampy w schodach z kostki betonowej są zbyt jaskrawe, wymagają wymiany na delikatniejsze"

Zdaniem naszych Czytelników

Nie wiemy, jaki producent wyprodukował te konkretne płyty, jednak możemy w zamian polecić nasz produkt - płyty tarasowe Polbruk Linea, których faktura przypomina naturalną skałę - trawertyn. Płyty te powstają w technologii wet-cast, dzięki czemu bardzo wiernie odtwarzają naturalną ...

time image

Gość Ela

14 Mar 2018, 14:16

Świetnie wyszło! Czy ktoś zna producenta/model tej kostki betonowej? Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny