Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę

Ciągle brakowało mi łazienki z prawdziwego zdarzenia, czyli z wygodną wanną i dużym oknem z widokiem. Wiosną 2014 r. rozpoczęłam przekształcanie całego pomieszczenia gospodarczego w łazienkę... - mówi Ania, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w kwietniu 2014 r.

Strefa higieny osobistej – z umywalką, lustrem i podręcznymi półkami (we wnęce po prawej stronie)
Strefa higieny osobistej – z umywalką, lustrem i podręcznymi półkami (we wnęce po prawej stronie)

Zakres i czas trwania remontu: zaadaptowanie (wraz ze wzmocnieniem drewnianych stropów stalą) pomieszczenia gospodarczego na poddaszu, wykonanie wszystkich potrzebnych instalacji, izolacji przeciwwilgociowej w posadzce, ścian z płyt g-k, wymiana framugi i drzwi, wyposażenie łazienki. Łącznie remont trwał 2 miesiące.

 

Parametry obecnej łazienki:

 • pow. 10 m2; wspólna łazienka rodzinna na poddaszu, połączona z pralnią. 
 • Woda – czerpana ze studni i uzdatniana w stacji filtrów, odprowadzana do szamba. 
 • Wentylacja – grawitacyjna. 
 • Ogrzewanie – 3 grzejniki panelowe na ścianach. 
 • Posadzka – z płyt gresu, imitujących bielony dąb. 
 • Ściany – płytki ceramiczne w kolorze białym. 
 • Armatura sanitarna – sedes podtynkowy, wiszący; umywalka ceramiczna; wanna z akrylu. 
 • Baterie – chromowane; przy umywalce i prysznicowa przy wannie. 
 • Meble – półki obłożone gresem. 
 • Oświetlenie – taśmy LED i halogeny.

Decyzja: mieszkam w drewnianym domu, przeniesionym z Podlasia. Przez lata zajmowałam z rodziną tylko parter, lecz jakiś czas temu etapami zaadaptowałam do celów mieszkalnych poddasze. Zbudowałam tam w pomieszczeniu gospodarczym małą toaletę z WC i umywalką, jako niezbędne zaplecze dla sypialni.

 

Ciągle brakowało mi jednak łazienki z prawdziwego zdarzenia, czyli z wygodną wanną i dużym oknem z widokiem. Wiosną 2014 r. rozpoczęłam przekształcanie całego pomieszczenia gospodarczego w łazienkę.

 

Ze względu na słabe stropy i konieczność ich wzmocnienia, od razu poprosiłam zaprzyjaźnionych architektów wnętrz o fachowe wsparcie. Zależało mi na wykończeniu i wyposażeniu tej wymarzonej strefy kąpielowej w materiały i urządzenia wysokiej jakości oraz na stworzeniu w niej przytulnej atmosfery. Udało się!

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę - rady i przestrogi:

 • Wiszący, podtynkowy sedes z ceramiki wysokiej klasy
  Wiszący, podtynkowy sedes z ceramiki wysokiej klasy
  Najcięższe prace związane były ze wzmocnieniem stropu stalą, potem ułożeniem warstw ocieplenia i izolacji przeciwwilgociowej. Na płytach OSB przyklejono na końcu płyty gresu. Urządzenia znajdują się w wielu miejscach wąskiej podłużnej łazienki, więc hydraulicy i elektrycy też mieli co robić.

   

  Ci ostatni przygotowali dostateczną ilość gniazd do zasilania drobnego osprzętu toaletowego i podejścia pod różnorodne oświetlenie. Dobrze, że mam teraz w łazience lampy górne i nad lustrem, ale również, dookoła wanny, przypodłogowe i podstropowe taśmy LED.

   

  Skośne ściany robotnicy okryli wodoodpornymi płytami g-k, potem białymi "cegiełkami" z ceramiki, albo farbą silikonową. Niepotrzebnie obawiałam się, że przestrzeń będzie niedostatecznie wykorzystana i niewygodna przy nisko opadającym stropodachu, chociaż nie jest tak źle.

   

  W łazience jest wszystko co ma w niej być, a dostęp do armatury – dostatecznie wygodny, choć w niektórych miejscach musiałam nauczyć się omijania głową skosów. Bardzo lubię tu wypoczywać, patrząc z wanny na drzewa przez szerokie okno.

   

  Świetnym rozwiązaniem jest przylegająca do łazienki pralnia, oddzielona drzwiami – cały nieład związany z praniem i suszeniem jest zasłonięty!

   

 • Architekci urządzili mi łazienkę w stylu skandynawskim. Pasuje do drewnianego domu, bo jest bezpretensjonalna, prosta i jasna. Nieskazitelnie białą kolorystykę ścian i sanitariatów przełamali płytkami, imitującymi bielony dąb. Niektóre materiały i urządzenia wspólnie wybieraliśmy w profesjonalnych studiach wyposażenia łazienek, a niektóre w hipermarketach budowlanych. Liczyła się po prostu jakość.

   

  Wanna jest sercem łazienki. W studiu urządzeń bez wahania wchodziłam do różnych modeli wanien, żeby przetestować ich wyprofilowanie i dopasować długość do swojego wzrostu – tę możliwość podpowiedziała mi sąsiadka. Owocem tych prób jest wygodna wanna, w której można leżeć godzinami. Ma wyprofilowane brzegi – jest z jednej strony wyższa i podpiera głowę oraz ma 2 uchwyty, dzięki którym łatwo się wstaje i bezpiecznie z niej wychodzi. Wysokiej klasy akryl ułatwia jej mycie.

   

  Zaoszczędziłam natomiast na modelu z hydromasażem, bo od lat mam świetny masażer, wkładany do wanny. Podczas wybierania umywalki i sedesu, liczyła się dla mnie trwałość i jakość ceramiki.

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę - koszt:

 • wraz ze wzmocnieniem stropu – ok. 22 000 zł, w tym:
  - płytki gresu 5240 zł,
  - wanna ze stelażem 1373 zł,
  - umywalka z baterią 1245 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wąska i długa łazienka ma wygodny wystrój i białą kolorystykę

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny