Remont tarasu - zamiana płytek gresu na drewno egzotyczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont tarasu - zamiana płytek gresu na drewno egzotyczne

Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z nowej nawierzchni tarasu, bo wygląda naturalnie i ładnie. Nie zamienilibyśmy jej na kostkę betonową. Żałujemy natomiast 11 000 zł wydanych na poprzednią. Deski nie wichrują się i nie są tak śliskie jak gres - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który remont tarasu przeprowadził w 2013 r.

Powierzchnia: działki 1000 m2, domu 240 m2, tarasu 58 m2.

 

Zakres remontu: wymiana nawierzchni i izolacji przeciwwilgociowej.

 

Taras:

 • na podniesionej płycie betonowej o szerokości 3,70 m. 
 • Nawierzchnia – pierwotnie z płytek mrozoodpornego gresu (30 × 30 cm), obecnie z ryflowanych desek z drewna bangkirai.
 • Zadaszenie – wnęka pod stropem domu, nad 1/3 powierzchni tarasu. 
 • Położenie – od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: dom, który powstał w 2009 r. według projektu z katalogu, podczas budowy wyposażyłem w betonową płytę, od razu powiększając ją do obecnych rozmiarów (względem planowanej). Wykończyłem ją wtedy antypoślizgowymi płytkami gresu w ceglastym kolorze, które pasowały do ceramicznego dachu. Choć robotnicy umocowali je na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej, po dwóch latach zaczęły odpadać. Kiedy były wilgotne, stawały się śliskie. Antypoślizgowość takich płytek trzeba włożyć między bajki!

 

Żonie podoba się naturalne drewno, dlatego postanowiliśmy kupić na taras deski z egzotycznego drewna. Brat sąsiada zajmuje się układaniem takich podłóg, więc poprosiliśmy go o zmianę nawierzchni na naszym tarasie. Remont odbył się bez zbijania betonowej płyty i formowania jej spadku.

Legary ułożono co 60 cm, a deski umocowano do nich specjalnymi wkrętami

Remont tarasu - rady i przestrogi:

 • Remont tarasu trwał tydzień. Odpady zajęły mały kontener, który podstawiono pod naszą posesję za 200 zł. Wykonawca usunął gres i spodnią zaprawę, wyrównał i oczyścił betonowe podłoże, następnie pokrył je płynną folią. Dzięki temu woda szybko spływa z płyty. Na taras zarekomendował deski i legary z drewna bangkirai, które mają przystępną cenę, a są odpowiednio twarde i trwałe, dobrze zachowują się w polskich warunkach atmosferycznych.

   

  Legary posadzkarz ułożył co 60 cm, zaś deski umocował do nich odpowiednimi wkrętami. Drewno zaimpregnował olejem do drewna egzotycznego. Poinstruował, że jeśli chcemy, żeby deski wyglądały świeżo, musimy je malować olejem przynajmniej 2 razy w roku.

   

  Dla nas to zbyt dużo zachodu, dlatego pomalowałem deski nie olejem, a specjalnym impregnatem z barwnikiem. Preparat jest droższy od oleju, ale stosuje się go raz na 2 lata. Rzeczywiście podłoga niemal nie płowieje, lekkie oznaki zmiany koloru widać tylko pod balkonem, z którego skapuje woda. Żonie nie podoba się jednak odcień barwnika, więc poszukam innego bezbarwnego impregnatu.

   

  Przed konserwacją desek najpierw dokładnie je odkurzam, bo w ryflach zbiera się kurz i piasek, potem myję i po wyschnięciu – maluję preparatem. Prace zajmują dzień.

   

 • Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z nowej nawierzchni tarasu, bo wygląda naturalnie i ładnie. Nie zamienilibyśmy jej na kostkę betonową. Żałujemy natomiast 11 000 zł wydanych na poprzednią. Deski nie wichrują się i nie są tak śliskie jak gres.

   

  Dzieci nie narzekają po kąpieli w basenie, że posadzka parzy je w stopy, bo drewno mniej się nagrzewa od słońca. W zimie odśnieżam taras, żeby chronić deski, ale robię to tylko kiedy śnieg jest sypki, a nie zamarznięty.

Remont tarasu - koszty:

 • demontaż gresu 1000 zł; 
 • nowa nawierzchnia z robocizną 20 000 zł; 
 • impregnat 1200 zł (robocizna własna).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ryflowane deski o dł. do 370 cm, szer. 12 cm i gr. 2 cm ułożono na całej szerokości tarasu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość gość

23 Wrz 2016, 18:44

ja niestety mam też płytki na tarasie a ich główną zaletą jest łatwość utrzymania czystości ale to wszystko niestety poślizgnęłam się na nich, uderzyłam głową tak mocno ze na chwilę straciłam przytomność o pozostałych obrażeniach nie będę się rozpisywać.Też muszę ...

time image

Gość Leśnik

13 Maj 2016, 19:17

20.000zł za robociznę! Czy Wy mieszkacie na "wyspach" bo fakt tam za położenie tapety wg. programu usterka płaci się 1000zł W Polskich warunkach to powinno kosztować nie więcej niż 1500zł a nie 20 tys. No chyba że się ma za dużo kasy!!!Powodzenia jak wejdzie wam rytownik i zrobi ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny