Budowa basenu - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa basenu - krok po kroku

Zbrojona płyta oraz ściany basenu, murowane z bloczków betonowych, usztywniane trzpieniami z wieńcem spinającym - takie rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy basen jest cały zagłębiony w stabilnym gruncie. Gdy basen budowany jest na skarpie lub wystawiony z gruntu, wówczas stosuje się nieckę żelbetową.

Basen budowany na miejscu z bloczków betonowych

Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: wykonanie wykopu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: Pierwszy etap budowy basenu to wykonanie wykopu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpieni
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: W wykopie należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpienie (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: murowanie niecki z bloczków
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: Następnie można zacząć murować nieckę z bloczków, pozostawiając wolne miejsca na słupy zbrojeniowe (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Nieckę należy otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Po wymurowaniu niecki należy ją otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki). Następnie można montować w niecce: reflektory, dysze, skimery, itp. oraz napełniać stopniowo basen wodą (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody można się kąpać i cieszyć własnym basenem (fot. Basenpool)

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką

Podstawowym elementem konstrukcyjnym niecki jest szkielet z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Uszczelnieniem basenu jest zgrzana pod jego wymiar folia.

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Dno wykopu pod basen zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Najtrudniejszym etapem budowy basenu są prace ziemne. Wykop pod nieckę można wykonać koparką lub ręcznie. Dno wykopu zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu. Szkielet tworzą rozpory stalowe galwanizowane na gorąco oraz drewniane belki. Stabilizują one konstrukcję i zapobiegają jej odkształceniu (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką. Ma ona doskonałe właściwości izolacyjne i wytrzymałościowe dzięki impregnacji ciśnieniowej. Po obiciu konstrukcji płytami ze sklejki dno niecki jest znów zagęszczane, a następnie wykładane matami izolującym. Maty montuje się także na ścianach basenu. Szczelność konstrukcji nadaje folia PVC w kolorze błękitnym - standardowa lub wzorzysta na życzenie klienta. Ułożenie folii kończy konstrukcyjny etap budowy basenu. Teraz czas na prace wykończeniowe - zamontowanie lamp i dysz oraz urządzeń obsługujących basen - filtrów, pomp, ogrzewania (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: napełnianie basenu wodą
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: Tak przygotowany basen można powoli napełniać wodą (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: ukończony basen
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: Basen może być wykończony opaską z drewna lub kamienia - zależy to od stylistyki domu i upodobań właścicieli (fot. Folkpool)

 Emilia Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Victor

10 Cze 2021, 15:48

Prosze o odpowiedz: co pierwsze robmy:podloge/dno basenu wylewamy ? Czy sciany? Chce zrobic sciany zalewane

time image

Gość Mateusz

22 Sie 2020, 11:51

Sam basen to połowa sukcesu, ważne jest jak wyżej wspomniałeś odpowiednie dobranie systemu dystrybucji np na tym przykładzie widać ten system zautomatyzowany pod atrakcje wodne i pompę ciepła.

time image

Gość Kuba12

29 Kwi 2020, 00:01

Inspirował mnie artykuł. Zrobiłem wideo z budowy basenu. https://youtu.be/uNWuqWMsR6A

time image

Gość Karolina

10 Lut 2018, 17:59

Jaki jest całkowity koszt zbudowania?

time image

Gość kamila budka

09 Sie 2016, 17:25

a projekt

time image

02 Lut 2015, 14:45

Cytat Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu. No ...

time image

Gość AstralPool

02 Lut 2015, 14:06

Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje