Budowa basenu - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa basenu - krok po kroku

Zbrojona płyta oraz ściany basenu, murowane z bloczków betonowych, usztywniane trzpieniami z wieńcem spinającym - takie rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy basen jest cały zagłębiony w stabilnym gruncie. Gdy basen budowany jest na skarpie lub wystawiony z gruntu, wówczas stosuje się nieckę żelbetową.

Basen budowany na miejscu z bloczków betonowych

Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: wykonanie wykopu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: Pierwszy etap budowy basenu to wykonanie wykopu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpieni
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: W wykopie należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpienie (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: murowanie niecki z bloczków
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: Następnie można zacząć murować nieckę z bloczków, pozostawiając wolne miejsca na słupy zbrojeniowe (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Nieckę należy otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Po wymurowaniu niecki należy ją otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki). Następnie można montować w niecce: reflektory, dysze, skimery, itp. oraz napełniać stopniowo basen wodą (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody można się kąpać i cieszyć własnym basenem (fot. Basenpool)

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką

Podstawowym elementem konstrukcyjnym niecki jest szkielet z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Uszczelnieniem basenu jest zgrzana pod jego wymiar folia.

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Dno wykopu pod basen zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Najtrudniejszym etapem budowy basenu są prace ziemne. Wykop pod nieckę można wykonać koparką lub ręcznie. Dno wykopu zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu. Szkielet tworzą rozpory stalowe galwanizowane na gorąco oraz drewniane belki. Stabilizują one konstrukcję i zapobiegają jej odkształceniu (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką. Ma ona doskonałe właściwości izolacyjne i wytrzymałościowe dzięki impregnacji ciśnieniowej. Po obiciu konstrukcji płytami ze sklejki dno niecki jest znów zagęszczane, a następnie wykładane matami izolującym. Maty montuje się także na ścianach basenu. Szczelność konstrukcji nadaje folia PVC w kolorze błękitnym - standardowa lub wzorzysta na życzenie klienta. Ułożenie folii kończy konstrukcyjny etap budowy basenu. Teraz czas na prace wykończeniowe - zamontowanie lamp i dysz oraz urządzeń obsługujących basen - filtrów, pomp, ogrzewania (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: napełnianie basenu wodą
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: Tak przygotowany basen można powoli napełniać wodą (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: ukończony basen
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: Basen może być wykończony opaską z drewna lub kamienia - zależy to od stylistyki domu i upodobań właścicieli (fot. Folkpool)

 Emilia Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Victor

10 Cze 2021, 15:48

Prosze o odpowiedz: co pierwsze robmy:podloge/dno basenu wylewamy ? Czy sciany? Chce zrobic sciany zalewane

time image

Gość Mateusz

22 Sie 2020, 11:51

Sam basen to połowa sukcesu, ważne jest jak wyżej wspomniałeś odpowiednie dobranie systemu dystrybucji np na tym przykładzie widać ten system zautomatyzowany pod atrakcje wodne i pompę ciepła.

time image

Gość Kuba12

29 Kwi 2020, 00:01

Inspirował mnie artykuł. Zrobiłem wideo z budowy basenu. https://youtu.be/uNWuqWMsR6A

time image

Gość Karolina

10 Lut 2018, 17:59

Jaki jest całkowity koszt zbudowania?

time image

Gość kamila budka

09 Sie 2016, 17:25

a projekt

time image

02 Lut 2015, 14:45

Cytat Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu. No ...

time image

Gość AstralPool

02 Lut 2015, 14:06

Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje