Budowa basenu - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa basenu - krok po kroku

Zbrojona płyta oraz ściany basenu, murowane z bloczków betonowych, usztywniane trzpieniami z wieńcem spinającym - takie rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy basen jest cały zagłębiony w stabilnym gruncie. Gdy basen budowany jest na skarpie lub wystawiony z gruntu, wówczas stosuje się nieckę żelbetową.

aktualizacja: 2020-09-14 12:15:07

Basen budowany na miejscu z bloczków betonowych

Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: wykonanie wykopu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: Pierwszy etap budowy basenu to wykonanie wykopu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpieni
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: W wykopie należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpienie (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: murowanie niecki z bloczków
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: Następnie można zacząć murować nieckę z bloczków, pozostawiając wolne miejsca na słupy zbrojeniowe (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Nieckę należy otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Po wymurowaniu niecki należy ją otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki). Następnie można montować w niecce: reflektory, dysze, skimery, itp. oraz napełniać stopniowo basen wodą (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody można się kąpać i cieszyć własnym basenem (fot. Basenpool)

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką

Podstawowym elementem konstrukcyjnym niecki jest szkielet z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Uszczelnieniem basenu jest zgrzana pod jego wymiar folia.

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Dno wykopu pod basen zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Najtrudniejszym etapem budowy basenu są prace ziemne. Wykop pod nieckę można wykonać koparką lub ręcznie. Dno wykopu zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu. Szkielet tworzą rozpory stalowe galwanizowane na gorąco oraz drewniane belki. Stabilizują one konstrukcję i zapobiegają jej odkształceniu (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką. Ma ona doskonałe właściwości izolacyjne i wytrzymałościowe dzięki impregnacji ciśnieniowej. Po obiciu konstrukcji płytami ze sklejki dno niecki jest znów zagęszczane, a następnie wykładane matami izolującym. Maty montuje się także na ścianach basenu. Szczelność konstrukcji nadaje folia PVC w kolorze błękitnym - standardowa lub wzorzysta na życzenie klienta. Ułożenie folii kończy konstrukcyjny etap budowy basenu. Teraz czas na prace wykończeniowe - zamontowanie lamp i dysz oraz urządzeń obsługujących basen - filtrów, pomp, ogrzewania (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: napełnianie basenu wodą
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: Tak przygotowany basen można powoli napełniać wodą (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: ukończony basen
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: Basen może być wykończony opaską z drewna lub kamienia - zależy to od stylistyki domu i upodobań właścicieli (fot. Folkpool)

 Emilia Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ola

02 Oct 2022, 21:15

Mieliśmy ambitny plan wybudować basen w naszym ogrodzie. Finalnie poszliśmy na małą łatwiznę i zamówiliśmy gotowy basen z prądem wstecznym - jesteśmy bardzo zadowoleni. 

Gość Victor

10 Jun 2021, 17:48

Prosze o odpowiedz: co pierwsze robmy:podloge/dno basenu wylewamy ? Czy sciany? Chce zrobic sciany zalewane

Gość Mateusz

22 Aug 2020, 13:51

Sam basen to połowa sukcesu, ważne jest jak wyżej wspomniałeś odpowiednie dobranie systemu dystrybucji np na tym przykładzie widać ten system zautomatyzowany pod atrakcje wodne i pompę ciepła.

Gość Kuba12

29 Apr 2020, 02:01

Inspirował mnie artykuł. Zrobiłem wideo z budowy basenu. https://youtu.be/uNWuqWMsR6A

Gość Karolina

10 Feb 2018, 18:59

Jaki jest całkowity koszt zbudowania?

Gość kamila budka

09 Aug 2016, 19:25

a projekt

02 Feb 2015, 15:45

Cytat Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu. No i ...

Gość AstralPool

02 Feb 2015, 15:06

Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!