Budowa basenu - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa basenu - krok po kroku

Zbrojona płyta oraz ściany basenu, murowane z bloczków betonowych, usztywniane trzpieniami z wieńcem spinającym - takie rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy basen jest cały zagłębiony w stabilnym gruncie. Gdy basen budowany jest na skarpie lub wystawiony z gruntu, wówczas stosuje się nieckę żelbetową.

aktualizacja: 2020-09-14 12:15:07
Streszczenie artykułu
Budowa przydomowego basenu z bloczków betonowych zaczyna się od przygotowania wykopu. Następnie w wykopie tworzy się podsypkę żwirową oraz umieszcza się siatkę zbrojeniową na dnie. W tym etapie osadza się również spust denny i wyprowadza zbrojenie na trzpienie. Kolejnym krokiem jest murowanie niecki z bloczków betonowych, pozostawiając miejsca na słupy zbrojeniowe. Po wymurowaniu niecki otynkowuje się ją od wewnątrz i osadza niezbędne elementy, takie jak skimery, przejścia przez mur, reflektory itp. Następnie przystępuje się do wykonania instalacji basenowej. Nieckę izoluje się od strony zewnętrznej, dociepla ściany i rozpoczyna obsypkę basenu. Wewnętrzna część niecki wykładana jest najpierw geodezyjną wykładziną, a następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których mocuje się folię. Następnie montuje się w niecce elementy takie jak reflektory, dysze, skimery itp. i stopniowo napełnia basen wodą. Na końcu tworzy się otoczenie basenu, które może być wykonane z drewna egzotycznego lub innych materiałów. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody basen jest gotowy do użytku. W artykule opisano również budowę basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką, gdzie kluczowym elementem jest szkielet z drewna impregnowanego ciśnieniowo, uszczelniany folią PVC.

Basen budowany na miejscu z bloczków betonowych

Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: wykonanie wykopu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 1: Pierwszy etap budowy basenu to wykonanie wykopu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpieni
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 2: W wykopie należy zrobić podsypkę żwirową oraz wykonać siatkę zbrojeniową na dnie, w tym momencie osadza się spust denny oraz wyprowadza zbrojenie na trzpienie (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: murowanie niecki z bloczków
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 3: Następnie można zacząć murować nieckę z bloczków, pozostawiając wolne miejsca na słupy zbrojeniowe (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Nieckę należy otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 4: Po wymurowaniu niecki należy ją otynkować wewnątrz i osadzić niezbędne elementy (skimery, przejścia przez mur, reflektory, itp.) oraz wykonać instalacje basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 5: Nieckę należy zaizolować od strony zewnętrznej, docieplić ściany i można zacząć obsypkę basenu (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 6: Nieckę w środku wykłada się najpierw geodezyjną wykładziną, następnie krawędzie niecki pokrywane są listwami, do których przez zgrzanie mocuje się folię (ostateczne wykończenie niecki). Następnie można montować w niecce: reflektory, dysze, skimery, itp. oraz napełniać stopniowo basen wodą (fot. Basenpool)
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne
Budowa basenu z bloczków betonowych - krok 7: Na końcu wykonuje się obejście basenu, w tym przypadku stanowi je drewno egzotyczne. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody można się kąpać i cieszyć własnym basenem (fot. Basenpool)

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką

Podstawowym elementem konstrukcyjnym niecki jest szkielet z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Uszczelnieniem basenu jest zgrzana pod jego wymiar folia.

Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Dno wykopu pod basen zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 1: Najtrudniejszym etapem budowy basenu są prace ziemne. Wykop pod nieckę można wykonać koparką lub ręcznie. Dno wykopu zagęszcza się i utwardza piaskiem za pomocą walca i zagęszczarki. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można montować szkielet basenu. Szkielet tworzą rozpory stalowe galwanizowane na gorąco oraz drewniane belki. Stabilizują one konstrukcję i zapobiegają jej odkształceniu (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 2: Ściany basenu obija się wodoodporną sklejką. Ma ona doskonałe właściwości izolacyjne i wytrzymałościowe dzięki impregnacji ciśnieniowej. Po obiciu konstrukcji płytami ze sklejki dno niecki jest znów zagęszczane, a następnie wykładane matami izolującym. Maty montuje się także na ścianach basenu. Szczelność konstrukcji nadaje folia PVC w kolorze błękitnym - standardowa lub wzorzysta na życzenie klienta. Ułożenie folii kończy konstrukcyjny etap budowy basenu. Teraz czas na prace wykończeniowe - zamontowanie lamp i dysz oraz urządzeń obsługujących basen - filtrów, pomp, ogrzewania (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: napełnianie basenu wodą
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 3: Tak przygotowany basen można powoli napełniać wodą (fot. Folkpool)
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: ukończony basen
Budowa basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką - krok 4: Basen może być wykończony opaską z drewna lub kamienia - zależy to od stylistyki domu i upodobań właścicieli (fot. Folkpool)

 Emilia Rosłaniec

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są etapy budowy basenu krok po kroku?

  Eksperci wyróżniają następujące etapy budowy basenu: wybór miejsca, projekt, wykop, izolacja, montaż, wypełnienie wodą i montaż dodatkowego sprzętu.
 • Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na basen?

  Przy wyborze miejsca na basen należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: dostępność słońca, odległość od domu, drzew i krzewów, dostęp do mediów oraz kierunek wiatru.
 • Jakie elementy są niezbędne w projekcie basenu?

  W projekcie basenu powinny znaleźć się takie elementy jak: wymiary, kształt, głębokość, rodzaj schodów, miejsce na urządzenia techniczne oraz system oświetlenia.
 • Jakie są najważniejsze czynności podczas etapu wykopu?

  Najważniejsze czynności podczas etapu wykopu to: wyznaczenie konturów basenu, wykopanie dołu, utworzenie warstwy podsypki i zabetonowanie dna basenu.
 • Jakie są kolejne kroki po wypełnieniu basenu wodą?

  Po wypełnieniu basenu wodą, następuje montaż dodatkowego sprzętu, takiego jak system filtracji, pompa ciepła, oświetlenie czy pokrywa.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ola

02 Oct 2022, 21:15

Mieliśmy ambitny plan wybudować basen w naszym ogrodzie. Finalnie poszliśmy na małą łatwiznę i zamówiliśmy gotowy basen z prądem wstecznym - jesteśmy bardzo zadowoleni. 

Gość Victor

10 Jun 2021, 17:48

Prosze o odpowiedz: co pierwsze robmy:podloge/dno basenu wylewamy ? Czy sciany? Chce zrobic sciany zalewane

Gość Mateusz

22 Aug 2020, 13:51

Sam basen to połowa sukcesu, ważne jest jak wyżej wspomniałeś odpowiednie dobranie systemu dystrybucji np na tym przykładzie widać ten system zautomatyzowany pod atrakcje wodne i pompę ciepła.

Gość Kuba12

29 Apr 2020, 02:01

Inspirował mnie artykuł. Zrobiłem wideo z budowy basenu. https://youtu.be/uNWuqWMsR6A

Gość Karolina

10 Feb 2018, 18:59

Jaki jest całkowity koszt zbudowania?

Gość kamila budka

09 Aug 2016, 19:25

a projekt

02 Feb 2015, 15:45

Cytat Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu. No i ...

Gość AstralPool

02 Feb 2015, 15:06

Należy pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły