Artykuły: Basen
Staw kąpielowy: jak zrobić samemu i ile kosztuje? Reportaż ogrodowy
Staw kąpielowy można wykonać samodzielnie. Odwiedzamy ogród Emilii i Juliusza. Właściciel, który jest lekarzem, marzył o stawie kąpielowym, sam go zaprojektował i po części wykonał. Z nami dzieli się swoim doświadczeniem i kosztami budowy ekologicznego stawu.
Automatyczny odkurzacz do basenu - czy warto?
Utrzymanie czystości w basenie bywa kłopotliwe. Należy zadbać o odpowiednie preparaty do dezynfekcji i uzdatniania wody oraz jej filtrowanie. Najbardziej uciążliwe i czasochłonne jest jednak ręczne czyszczenie dna basenu. Jak tego uniknąć?
Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?
Baseny ogrodowe stały się integralną częścią wielu ogrodów. Pozwalają one na schłodzenie ciała oraz przyjemny relaks wówczas, gdy z nieba leje się żar. Każdy basen powinien być postawiony na odpowiednim podłożu. Na co warto zwrócić uwagę, szukając dla niego najlepszej lokalizacji?
Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?
Pompy ciepła przeznaczone tylko do przygotowywania c.w.u. to prosty i tani sposób na ciepłą wodę. Kosztują bowiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ich montaż jest łatwy, a eksploatacja nie wymaga żadnego wysiłku - wystarczy wybrać pożądaną temperaturę wody.
Własny basen pod chmurką
Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.
Podgrzewanie wody w basenie
Jeżeli z basenu ogrodowego korzystamy tylko latem, wystarcza ogrzewanie wody promieniami słonecznymi. Ale jeśli chcemy w nim pływać również podczas chłodnych pór roku, woda musi być podgrzewana dodatkowo.
Budowa basenu - krok po kroku
Zbrojona płyta oraz ściany basenu, murowane z bloczków betonowych, usztywniane trzpieniami z wieńcem spinającym - takie rozwiązania stosowane są w przypadku, gdy basen jest cały zagłębiony w stabilnym gruncie. Gdy basen budowany jest na skarpie lub wystawiony z gruntu, wówczas stosuje się nieckę żelbetową.
Ogród 7000 m2 z basenem - reportaż
Dla różnych ludzi ogród ma różne znaczenie. Dla Małgosi najważniejsza jest możliwość zanurzenia się w nieskazitelnie czystej przyrodzie oraz koniecznie w... wodzie. Własny basen pod chmurką w lecie codziennie wykorzystuje do podtrzymywania urody i tężyzny fizycznej.
Przydomowy odkryty basen ogrzewany solarami
Przez kilka pierwszych lat po zakupie domu z odkrytym basenem w ogrodzie, właściciele kąpali się w wodzie ogrzewanej tylko przez słońce. Jej temperatura nie była jednak komfortowa. To się zmieniło, odkąd zamontowali na dachu domu kolektory słoneczne.
Chemiczne uzdatnianie wody basenowej
Aby kąpiel w basenie była przyjemna i bezpieczna, woda powinna być klarowna i czysta, a do tego niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Oprócz fizycznych metod oczyszczania stosuje się uzdatnianie chemiczne, ponieważ usuwa zarówno zanieczyszczenia zawieszone, które widać gołym okiem, jak bakterie, wirusy oraz glony.
Basen w piwnicy
Basen i sauna to jedne z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia domów jednorodzinnych. Oczywiście przebudowa piwnicy stwarza doskonałą okazję do realizacji rodzinnego „centrum odnowy biologicznej”
Baseny - kąpiel pod chmurką
Zgodnie z Prawem Budowlanym, budowa przydomowych basenów o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia, wystarczy jedynie 30 dni przed przystąpieniem do planowanych robót zgłosić do Urzędu Starosty Powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji.
Miejsce na basen
Rozważając możliwość wybudowania lub dobudowania basenu, musimy najpierw zastanowić się nad jego lokalizacją. Do wyboru mamy dwa warianty: basen na zewnątrz budynku lub basen kryty.
Zadaszenia basenów
Zadaszenia basenów chronią je przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń, zapobiegają stratom ciepła, ułatwiają nagrzewanie się wody, zmniejszają parowanie oraz zabezpieczają przed wypadkami.
Konstrukcja i wyposażenie basenu
O rodzaju konstrukcji i wyposażeniu basenu decyduje jego umiejscowienie, funkcja (sportowa czy tylko rekreacyjna), maksymalna liczba osób, które będą jednocześnie z niego korzystać, okres korzystania (basen „letni” czy całoroczny) i ewentualnie możliwość przeniesienia w inne miejsce.
Eksploatacja basenu
Każdy basen – niezależnie od tego, czy znajduje się na świeżym powietrzu, czy jest to basen kryty wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć jak dbać o basen.
Basen - konserwacja i czyszczenie
Każdy basen wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji. W tym celu należy kupić odpowiednie akcesoria. Zależnie od zasobności portfela możemy wybierać od zwykłych ręcznych szczotek po skomplikowane urządzenia automatyczne.
Czysta woda w basenie
Woda w basenie powinna odpowiadać wymaganiom dla wody pitnej. By spełniała te warunki, musi być w sposób ciągły poddawana uzdatnianiu mechanicznemu i chemicznemu.
Obieg wody w basenie
Ze względu na technologię obiegu wody w basenie można podzielić na: skimerowe i z rynną przelewową. W basenie skimerowym lustro wody znajduje się ok. 15 cm poniżej obrzeża.
Baseny stacjonarne
Jeśli wiemy na pewno, że chcemy mieć w ogrodzie basen, możemy się zdecydować na basen stacjonarny, czyli taki, któego demontaż jest rozwiązaniem radykalnym. W zamian jednak otrzymujemy szereg udogodnień eksploatacyjnych.