(fot. Polder) |
Basen kryty– umieszcza się najczęściej w piwnicy. Decyzję o jego budowie zwykle podejmuje się na etapie projektowania domu, ale możliwe, aczkolwiek dużo bardziej kosztowne, jest również późniejsze dostosowywanie pomieszczeń i instalacji. W basenie krytym trzeba zapewnić skuteczne odprowadzenie wilgoci, powstającej na skutek parowania wody.
W pomieszczeniu, w którym się on znajduje, należy więc kontrolować właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. By ograniczyć parowanie wody, powinno się utrzymywać temperaturę powietrza o ok. 2°C wyższą od temperatury wody w basenie. Należy również stosować przykrycia basenowe, ograniczające parowanie. Najlepiej w pomieszczeniu basenowym zainstalować klimatyzację lub zamontować osuszacz powietrza, wyposażony w higrostat sterujący jego pracą. Niestety, osuszacz działa tylko miejscowo i nie zawsze skutecznie.
Basen w ogrodzie – o jego właściwym umiejscowieniu decydują m.in. nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Ze względu na konieczność podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej najlepiej zbudować basen jak najbliżej domu. Miejsce powinno być zaciszne, nasłonecznione, położone z dala od drzew i wysokich krzewów, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę, oraz osłonięte przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Basen nie powinien też graniczyć z trawnikiem, a jego otoczenie powinno być utwardzone i wykończone.
Mały, duży czy w sam razWiększość basenów budowanych w ogrodach ma wymiary ok. 4x8 m. Są one w zupełności wystarczające do rekreacyjnej kąpieli rodzinnej. Duży basen jest wygodniejszy, ale korzyści z niego nie zawsze rekompensują wzrost kosztów budowy i użytkowania. Ustalając wielkość basenu należy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, ale także rzeczywiste potrzeby. Jeżeli nie mamy szczególnych upodobań sportowych, długość basenu nie musi przekraczać 8 m. Szerokość zależy od przewidywanej liczby osób korzystających z kąpieli w tym samym czasie. Może wynosić od 2,5 m (jeden tor pływacki) do 8,5 m (cztery tory). Gdy basen jest przeznaczony do zabaw w wodzie, korzystać z niego może znacznie więcej osób. Do kąpieli rekreacyjnej wystarcza głębokość 1,5 m. Jest ona optymalna ze względów ekonomicznych i użytkowych. Głębokość większa niż 1,6-2 m jest niepożądana. Z jednej strony nie pozwala na skoki z trampoliny (bo jest za płytko), z drugiej nie nadaje się już do zabaw w wodzie (bo za głęboko). Zwiększa także znacznie koszty użytkowania, ponieważ nawet przy mniejszym rozmiarze basenu jego pojemność jest duża. Jeżeli basen ma być wyposażony w trampolinę, głębsza jego część powinna mieć głębokość co najmniej 2,3 m. W pozostałej optymalna będzie głębokość 1,5 m. |
Kształt basenu jest sprawą indywidualną. W zależności od wyobraźni architekta lub inwestora może mieć kształt prosty geometryczny lub bardziej skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że wszelkie udziwnienia zwiększają koszty wykonania i utrudniają pływanie. Planując budowę basenu ogrodowegonależy sprawdzić, czy w miejscu, gdzie on powstanie, nie ma instalacji podziemnych. Głębokość zbiornika powinna bowiem wynosić przynajmniej 1,5 m, a więc dużo więcej niż ta, na której prowadzi się instalację wodną, kable energetyczne itp. Przeszkodę mogą również stanowić korzenie dużych drzew rosnących w pobliżu.
Basen w ogrodzie zimowym to spory wydatek, ale można z niego korzystać przez cały rok (fot. Aqua Plus) |
Basen ogrodowy z drewnianym obrzeżem, pełniącym funkcję podestu do opalania (fot. Folkpol) |
Joanna Dąbrowska