PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Baseny, zadaszenia

Co to jest basen kanadyjski i jak go zadaszyć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Basen kanadyjski jest doskonałym kompromisem pomiędzy ceną a możliwościami, jakie ze sobą niesie. Stalowe panele, stanowiące podstawę jego konstrukcji, powodują, że jest trwały i może służyć przez długie lata. Jest przy tym stosunkowo tani, a do tego łatwy w montażu, co dodatkowo wpływa na jego popularność. Dla komfortu użytkowania warto pomyśleć o zadaszeniu, które ochroni basen przed opadem liści, owadami czy deszczem. Odpowiednio dobrane, pozwoli także na zażywanie pod nim kąpieli.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co wyróżnia basen kanadyjski?
  • Dlaczego warto zdecydować się na basen kanadyjski?
  • Na co zwrócić uwagę podczas montażu basenu?
  • W jaki sposób prawidłowo użytkować basen kanadyjski?
  • Co charakteryzuje zadaszenie basenu kanadyjskiego?
  • Czy baseny kanadyjskie są popularne wśród uzytkowników?

Basen kanadyjski - co go wyróżnia?

Basen kanadyjski na pierwszy rzut oka podobny jest do zwykłych basenów stelażowych, których tak wiele znaleźć można w polskich ogrodach. Jest jednak zdecydowanie bardziej trwały i estetyczny - służy nie tylko rekreacji, ale także może stanowić efektowną ozdobę przydomowego zieleńca.

Zbudowany jest z gotowych arkuszy blachy stalowej, osadzonych na konstrukcjach z profili (najczęściej PVC). Arkusze mogą być proste, jednak częściej stosowana jest blacha falowana, ze względu na jej lepszą wytrzymałość i mniejszą podatność na odkształcanie.

Wnętrze niecki basenowej wyłożone jest geomembraną, czyli specjalną folią PVC o grubości od 0,4 do 0,75 mm, która dobrze przylega do ścian basenu. Najczęściej ma ona kolor niebieski, imituje mozaikę lub marmur. Z kolei na zewnątrz basen wykończony jest grafiką imitującą drewno lub kamień, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w naturę ogrodu.

Basen kanadyjski można postawić jako obiekt wolnostojący, jednak często wybierane jest wkopanie go częściowo lub całkowicie w ziemię.
Basen kanadyjski można postawić jako obiekt wolnostojący, jednak często wybierane jest wkopanie go częściowo lub całkowicie w ziemię.

Zalety basenu kanadyjskiego

Basen kanadyjski ma lżejszą konstrukcję niż betonowy i można go łatwo zdemontować. Można go postawić jako obiekt wolnostojący, jednak często wybierane jest wkopanie go częściowo lub całkowicie w ziemię.

Ten typ basenu jest niewątpliwie tańszy od murowanego, duży, a jednocześnie bardzo estetyczny. Popularny jest w Polsce m.in. ze względu na nasz klimat, uniemożliwiający całoroczne korzystanie z zewnętrznego kąpieliska.

Montaż basenu kanadyjskiego

Oczywiście - przede wszystkim na jego lokalizację. Wolnostojący basen kanadyjski musi być posadowiony na płaskim fragmencie terenu i osłonięty od podmuchów wiatru. Nie należy też stawiać go w sąsiedztwie drzew, bowiem spadające z nich liście i owoce będą zanieczyszczały wodę. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest także sprawdzenie, czy w ziemi pod basenem nie przebiegają instalacje elektryczne bądź wodne.

Jak przy wszystkich konstrukcjach wypełnionych wodą, istotne jest wypoziomowanie basenu. Ziemia pod nim powinna być również mocno ubita tak, by niecka nie zapadała się i nie przekrzywiała. Baseny kanadyjskie wyposażone są w pompę i filtr, które również należy przymocować do zbiornika, zgodnie z instrukcją załączoną dla danego modelu.

Prawidłowe użytkowanie basenu kanadyjskiego

Basen kanadyjski może być z powodzeniem użytkowany przed dobre kilkanaście lat. Należy jednak właściwie o niego zadbać. Jedną z najważniejszych kwestii jest utrzymywanie misy basenu w czystości, a także dbanie o drożność odpływu i dopływu wody. Należy regularnie czyścić wodę z zanieczyszczeń, a także regularnie włączać pompę.

Zabezpieczając basen na zimę, należy przykryć go szczelnie plandeką. Znacznie lepszym sposobem jest zamontowanie zadaszenia, które rozwiąże nie tylko problem zimowego przechowywania basenu, ale także upora się z zadaniem zachowania czystości wody w trakcie sezonu kąpielowego.

Zadaszenie basenu kanadyjskiego

Większość basenów kanadyjskich skonstruowanych jest na kształcie koła. Jako ich zadaszenie doskonale sprawdzi się model Orient z oferty firmy Alukov. Bardzo estetyczny, półkolisty kształt chroni basen przed zanieczyszczeniami, a także poprawia jego izolacyjność cieplną. Sekcje panelowe, które zamontowane są na okrągłych prowadnicach, mogą być w łatwy sposób rozsunięte.

W tym systemie basen może zostać otwarty do jednej trzeciej części zadaszenia, co umożliwia regulację temperatury powietrza w upalne dni i pozwala, aby słońce świeciło bezpośrednio w basen, nagrzewając jego wodę.

Zadaszenie marki Alukov wykonane jest z profili aluminiowych oraz przezroczystego bądź brązowego poliwęglanu (znacznie bezpieczniejszego od szkła). Powierzchnie profili dostępne są w kolorach srebrnym, białym, antracyt oraz w brązie. Dobrać można do nich prowadnice srebrne lub brązowe.

Opinie o basenach kanadyjskich

Wśród użytkowników przeważają opinie pozytywne. Ponieważ są to baseny najczęściej do samodzielnego montażu, mogą pojawić się niewielkie problemy z ich instalacją, zwłaszcza, jeśli użytkownik zdecyduje się na całkowite bądź częściowe umieszczenie ich w ziemi. Warto w tym celu skorzystać z doświadczenia wykwalifikowanych ekip budowlanych.

źródło i zdjęcia: Alukov