Basen w piwnicy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Basen w piwnicy

Basen i sauna to jedne z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia domów jednorodzinnych. Oczywiście przebudowa piwnicy stwarza doskonałą okazję do realizacji rodzinnego „centrum odnowy biologicznej”

Basen w piwnicy
 (fot. Hydropol)

Tym bardziej że zmontowanie gotowej sauny nie jest zbyt kłopotliwe, podobnie jak urządzenie siłowni czy pokoju do rekreacji. To pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi, które nie muszą mieć wysokości 2,5 m ani okien o dużej powierzchni.

 

Znacznie trudniejszym zadaniem może być wykonanie niecki basenowej oraz łazienki. Po prostu wtedy konieczna jest nie tylko instalacja wod.-kan., ale również stacja uzdatniania wody basenowej (filtrowania, chlorowania, podgrzewania) oraz odpowiednie urządzenia do osuszania powietrza i wentylacji.

Konstrukcja niecki
– to najczęściej poważne wyzwanie dla konstruktora, z uwagi na głębokość basenu wynoszącą zwykle 1,5 m (min. 1,2 m). Nawet częściowe zagłębienie jej w gruncie stosowane w konstrukcjach prefabrykowanych może być zagrożeniem dla fundamentów domu.

 

Warto też pamiętać, że modne baseny z rynną przelewową(lustro wody na równi z powierzchnią posadzki) nie są uzasadnione w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach pozbawionych ciekawego widoku.

 

Znacznie tańsze i łatwiejsze do wykonania są tradycyjne baseny skimerowe(woda około 15 cm poniżej krawędzi). Oczywiście rozwiązaniem najbardziej pożądanym jest całkowite zagłębienie basenu. Nieckę można wykonać z odpowiednio zbrojonego wodoszczelnego betonu, choć to rozwiązanie praco- i czasochłonne. Ściany – np. w szalunku traconym z kształtek styropianowych lub z zasypowych pustaków betonowych wzmocnionych stalowymi prętami.

 

Wielkość basenu– ma znaczący wpływ na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Przyjmuje się, że szerokość basenu nie powinna być mniejsza niż 2,5 m (zwykle 4–8 m), minimalna długość to 6 m (lepiej od 8 do 12 m), a głębokość około 1,5 m. Standardowe wymiary basenów domowych to 4 × 8 m (objętość wody 48 m³).

 

I warto o tym pamiętać, ponieważ baseno wymiarach np. 5 × 10 m ma objętość 75 m³, czyli jego eksploatacja będzie droższa o 50%. Poza tym przy sytuowaniu niecki zawsze trzeba pamiętać o odpowiednio dużej i atrakcyjnej strefie brzegowej wokół basenu.

 

Basen w piwnicy - przed inwestycją Basen w piwnicy - po inwestycji
basen w piwnicy przed inwestycją basen w piwnicy po inwestycji
(fot. Horn)

 

Tadeusz Lipski

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Andy

13 Kwi 2018, 22:46

Nie uważam, żeby w naszych czasach basen w kondygnacji podziemnej był jakimś wyjątkowym szczytem luksusu. Mamy XXI wiek, basen może sobie zafundować każdy, kto tego chce, jeśli warunki mu na to pozwalają. My oddaliśmy meble i starocie z piwnicy do domów dziecka i przytułków, następnie ...

time image

Gość Youzeck

13 Sie 2014, 20:57

Lepiej skrócić basen o pół metra a za zaoszczędzone pieniądze zamontować pompę do wytwarzania przeciwprądu - możemy wtedy spokojnie pływać nawet w basenie o długości 6m (oczywiście rekreacyjnie - do IronMana się raczej w czymś takim nie przygotujemy). Trzeba tylko pamiętać, ...

time image

15 Lis 2011, 11:44

Dla masochistow to jest chodzenie na baseny publiczne i plywanie po 7 osob na jednym pasie .Basen w domu to dobra inwestycja , warto jednak konfigurowac wymiary tak aby troche poplywac wiec conajmniej 12metrow dlugi i np tylko 4 metry szerokosci.pozdrawiamadam

time image

Gość Mietek

08 Lut 2010, 12:24

Ja generalnie uważam, że basen w naszym klimacie jest dobry dla osób, które nie mają, co z pieniędzmi robić. Za to saunę w piwnicy jestem w stanie sobie wyobrazić :)

time image

Gość india

07 Lut 2010, 22:45

basen w piwnicy to głupi pomysł. Bardzo Kosztowny a nieciekawy, dla masochistów

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny