Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?

Wykorzystanie pompy ciepła to jeden z najtańszych sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Ale czy może ona służyć do ogrzewania wody basenowej?

Zdecydowanie tak, bo w tym przypadku zużycie ciepła jest bardzo duże, szybciej zauważymy więc oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła. Dylematem staje się dobór właściwej pompy ciepła w zależności od tego, czy zamierzamy korzystać z basenu tylko latem, czy cały rok.

Nawet niewielki basen ma ogromną, w porównaniu z zasobnikiem c.w.u., objętość. Basen o wymiarach 4 × 5 m i głębokości 1,5 m mieści 30 m3 wody, czyli 30 000 l. By ogrzać taką ilość wody, potrzeba bardzo dużo ciepła - ogrzanie jej z 10°C do 30°C pochłonie 700 kWh energii (ciepła). Na szczęście, takich ilości energii nie trzeba dostarczać stale, bo woda w basenie jest też świetnym akumulatorem ciepła i raz ogrzana stygnie bardzo powoli.

Określenie, jak duże są straty ciepła i jaka jest w związku z tym wymagana moc grzewcza pompy ciepła, nie jest wcale łatwe, bo trzeba uwzględnić np.:

  • powierzchnię basenu, którą oddaje on ciepło (inne będą straty ku górze, a inne do gruntu);
  • temperaturę panującą na zewnątrz, gdy korzystamy z basenu;
  • izolacyjność osłony basenu;
  • zyski ciepła od słońca.
Jakie zalety ma basenowa pompa ciepła?
Specjalnie dla Was poznaliśmy, jak działa powietrzna pompa ciepła PCWB Hewalex, której zadaniem jest ogrzewanie i chłodzenie wody w basenie.

Zadanie nie jest wcale łatwiejsze niż wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło w domu i trzeba je powierzyć specjaliście. Warto jednak wiedzieć, jaki typ pompy ciepła wybrać do basenu użytkowanego tylko w sezonie letnim, a jaki będzie dobry dla basenu całorocznego.

Jakie są zalety pompy ciepła do ogrzewania basenu?
Czy wiesz, że można dobrać pompę o do małego basenu (o mocy 3,5-13 kW) i basenu profesjonalnego (9-28 kW ze sprężarką inwerterową)?

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pompa ciepła z basenem w lato

Pompy ciepła powietrze-woda są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy z basenu korzystamy od wiosny do jesieni. Temperatura powietrza zewnętrznego rzadko spada wówczas poniżej 5°C, a często przekracza 20°C. Dzięki temu pompa pracuje bardzo efektywnie, osiągając nawet wyższy COP niż w układach grunt–woda i woda-woda. Zaletą pompy powietrznej jest też to, że nie wymaga ona budowy instalacji po stronie tzw. dolnego źródła (kolektorów gruntowych lub studni). Oznacza to niższe koszty inwestycyjne.

Pompa ciepła z basenem całorocznym

Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, konkurencyjne wobec powietrznych stają się pompy grunt-woda lub woda-woda. Latem ich parametry pracy będą mniej korzystne, wyższe też będą koszty inwestycji (instalacja po stronie dolnego źródła), jednak pompa będzie znacznie lepiej pracować zimą, a wtedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Polder Technika Basenowa

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Lip 2013, 10:30

Witam, koszt eksploatacji basenu zależy od wielu czynników, m.in. tego, w jakiej technologii jest zbudowany, czy basen jest przykrywany, czy w basenie są jakieś atrakcje wodne, jak długo pracuje filtracja itd.

time image

Gość Ralf

04 Lip 2013, 08:49

Żadnej kalkulacji tylko jakieś dyrdymały oczywiste!

time image

Gość DANWENT

06 Lip 2012, 18:46

Polecamy pompę ciepła basenową lub opcje z pompy ciepła która wykorzystywana jest do ogrzewania domu. Pompa ciepła używana do ogrzewania domu może podgrzewać także wodę w Twoim domowym basenie. System ogrzewania geotermicznego pozyskuje energię cieplną zmagazynowaną w gruncie ...

time image

05 Lip 2012, 18:49

Cytat Ja stwierdziłem, że ogrzewanie basenu szczególnie dosyć dużego i w miarę możliwości jest najlepiej skorzystać z opcji rozłożenia czarnego węża na jakieś powierzchni mocno nasłonecznionej i podłączenie tego do pompy, która ...

time image

05 Lip 2012, 17:58

Ja stwierdziłem, że ogrzewanie basenu szczególnie dosyć dużego i w miarę możliwości jest najlepiej skorzystać z opcji rozłożenia czarnego węża na jakieś powierzchni mocno nasłonecznionej i podłączenie tego do pompy, która przepompowywała by wodę co jakieś 30min. Jest to ...

time image

Gość Danfoss

14 Cze 2012, 09:59

O ogrzaniu wody w basenie i koszcie mogą się Państwo dowiedzieć z filmu z kanału youtube, trzeba wkleić te znaczki w wyszukiwanie: I_HpJDdSfTg Co zamożniejsi już też mogą sobie pozwolić na basen...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny