Zdecydowanie tak, bo w tym przypadku zużycie ciepła jest bardzo duże, szybciej zauważymy więc oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła. Dylematem staje się dobór właściwej pompy ciepła w zależności od tego, czy zamierzamy korzystać z basenu tylko latem, czy cały rok.
Nawet niewielki basen ma ogromną, w porównaniu z zasobnikiem c.w.u., objętość. Basen o wymiarach 4 × 5 m i głębokości 1,5 m mieści 30 m3 wody, czyli 30 000 l. By ogrzać taką ilość wody, potrzeba bardzo dużo ciepła - ogrzanie jej z 10°C do 30°C pochłonie 700 kWh energii (ciepła). Na szczęście, takich ilości energii nie trzeba dostarczać stale, bo woda w basenie jest też świetnym akumulatorem ciepła i raz ogrzana stygnie bardzo powoli.
Określenie, jak duże są straty ciepła i jaka jest w związku z tym wymagana moc grzewcza pompy ciepła, nie jest wcale łatwe, bo trzeba uwzględnić np.:
- powierzchnię basenu, którą oddaje on ciepło (inne będą straty ku górze, a inne do gruntu);
- temperaturę panującą na zewnątrz, gdy korzystamy z basenu;
- izolacyjność osłony basenu;
- zyski ciepła od słońca.

Zadanie nie jest wcale łatwiejsze niż wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło w domu i trzeba je powierzyć specjaliście. Warto jednak wiedzieć, jaki typ pompy ciepła wybrać do basenu użytkowanego tylko w sezonie letnim, a jaki będzie dobry dla basenu całorocznego.

Pompa ciepła z basenem w lato
Pompy ciepła powietrze-woda są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy z basenu korzystamy od wiosny do jesieni. Temperatura powietrza zewnętrznego rzadko spada wówczas poniżej 5°C, a często przekracza 20°C. Dzięki temu pompa pracuje bardzo efektywnie, osiągając nawet wyższy COP niż w układach grunt–woda i woda-woda. Zaletą pompy powietrznej jest też to, że nie wymaga ona budowy instalacji po stronie tzw. dolnego źródła (kolektorów gruntowych lub studni). Oznacza to niższe koszty inwestycyjne.
Pompa ciepła z basenem całorocznym
Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, konkurencyjne wobec powietrznych stają się pompy grunt-woda lub woda-woda. Latem ich parametry pracy będą mniej korzystne, wyższe też będą koszty inwestycji (instalacja po stronie dolnego źródła), jednak pompa będzie znacznie lepiej pracować zimą, a wtedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.
Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Polder Technika Basenowa
Zdaniem naszych Czytelników
MAT_MAT
04 Lip 2013, 10:30
Witam, koszt eksploatacji basenu zależy od wielu czynników, m.in. tego, w jakiej technologii jest zbudowany, czy basen jest przykrywany, czy w basenie są jakieś atrakcje wodne, jak długo pracuje filtracja itd.
Gość Ralf
04 Lip 2013, 08:49
Żadnej kalkulacji tylko jakieś dyrdymały oczywiste!
Gość DANWENT
06 Lip 2012, 18:46
Polecamy pompę ciepła basenową lub opcje z pompy ciepła która wykorzystywana jest do ogrzewania domu. Pompa ciepła używana do ogrzewania domu może podgrzewać także wodę w Twoim domowym basenie. System ogrzewania geotermicznego pozyskuje energię cieplną zmagazynowaną w gruncie ...
r-32
05 Lip 2012, 18:49
Cytat Ja stwierdziłem, że ogrzewanie basenu szczególnie dosyć dużego i w miarę możliwości jest najlepiej skorzystać z opcji rozłożenia czarnego węża na jakieś powierzchni mocno nasłonecznionej i podłączenie tego do pompy, która ...
GlazuraStrzelin
05 Lip 2012, 17:58
Ja stwierdziłem, że ogrzewanie basenu szczególnie dosyć dużego i w miarę możliwości jest najlepiej skorzystać z opcji rozłożenia czarnego węża na jakieś powierzchni mocno nasłonecznionej i podłączenie tego do pompy, która przepompowywała by wodę co jakieś 30min. Jest to ...
Gość Danfoss
14 Cze 2012, 09:59
O ogrzaniu wody w basenie i koszcie mogą się Państwo dowiedzieć z filmu z kanału youtube, trzeba wkleić te znaczki w wyszukiwanie: I_HpJDdSfTg Co zamożniejsi już też mogą sobie pozwolić na basen...