Chemiczne uzdatnianie wody basenowej

Chemiczne uzdatnianie wody basenowej

Aby kąpiel w basenie była przyjemna i bezpieczna, woda powinna być klarowna i czysta, a do tego niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Oprócz fizycznych metod oczyszczania stosuje się uzdatnianie chemiczne, ponieważ usuwa zarówno zanieczyszczenia zawieszone, które widać gołym okiem, jak bakterie, wirusy oraz glony.

Chemiczne uzdatnianie wody w basenie można podzielić na cztery etapy:

1. Chemiczne uzdatnianie wody basenowej - regulacja pH

Poziom pH powinien znajdować się dokładnie pomiędzy 7,0 a 7,4 ponieważ:

  • zapewni to komfort użytkowania basenu (niższa wartość pH może powodować podrażnienie oczu, błon śluzowych, skóry);
  • nie spowoduje uszkodzeń wyposażenia basenu (niższa wartość pH sprzyja korozji elementów metalowych; w wodzie o pH wyższym niż 7,6 wytrącają się związki wapnia);
  • umożliwi środkom dezynfekującym i flokulantom optymalne działanie.

Środki używane do regulowania poziomu pH mogą być stosowane niezależnie od rozwiązań przyjętych na późniejszych etapach uzdatniania.

2. Chemiczne uzdatnianie wody basenowej - dezynfekcja

Dezynfekcja jest głównym procesem uzdatniania wody basenowej polegającym na usuwaniu wirusów i bakterii. Może mieć charakter długotrwały lub szokowy i może być realizowana za pomocą kilku alternatywnych środków dezynfekujących.

Rodzaje środków dezynfekujących do uzdatniania basenu:

  • chlor - występuje w postaci stałej jako tabletki, granulaty lub proszki. Chlor może być dozowany ręcznie lub przez dozownik. Żywotność chloru wynosi co najmniej 12 miesięcy;
  • podchloryn sodu - jest to środek płynny. Dość szybko traci ważność, choć zależy to od warunków przechowywania (przechowywać należy go w zbiornikach z dostępem powietrza, w chłodnym, zacienionym miejscu). Dozowany powinien być przez pompę i zbiornik (ręczne dozowanie nie jest zalecane);
  • aktywny tlen - pomaga osiągnąć znakomitą jakość wody(jest miękka, bezzapachowa, nie powoduje podrażnień). Ma właściwości dezynfekująco-oksydujące. Działa bardzo szybko i bez katalizatora - synergizm z tlenem poprawia i wydłuża efekt dezynfekcyjny oraz umożliwia jednoczesną dezynfekcję i zwalczanie alg;
  • ozon - generowany jest podczas przepływu prądu o wysokim napięciu przez suche powietrze. Wprowadzany jest do basenu, a następnie, po kontakcie z wodą basenową, usuwany przez złoże z węglem aktywnym (ozon jest usuwany zanim woda powróci do basenu, dlatego wymagany jest drugi środek dezynfekujący). Jest to najsilniej działający z dostępnych środków utleniających, jednak niestabilny, bo łatwo zamienia się w tlen, a ponadto drogi;
  • ultrafiolet - woda jest "bombardowana" promieniami UV o różnej długości fal. Ogranicza to ilość chloraminów w wodzie. Metodę tą stosuje się w połączeniu z chlorowaniem;
  • elektroliza soli - do basenu wsypywana jest sól, a następnie woda basenowa przepuszczana jest przez urządzenie z elektrodami i powstaje podchloryn sodu. Ogniwa produkujące podchloryn sodu wmontowane są na rurociąg tłoczny na powrocie do basenu. Przy stosowaniu tej metody konieczne jest stosowanie urządzeń basenowych odpornych na korozję. Wadą metody jest brak automatycznej kontroli nad stężeniem chloru w wodzie.

3. Chemiczne uzdatnianie wody basenowej - zwalczanie glonów

W tym celu stosuje się preparat glonobójczy. Glony zmieniają zabarwienie wody, nadają jej przykry zapach i oblepiają dno basenu, które staje się śliskie. Ponadto w wodzie rozwijają się bardzo szybko i produkują substancje organiczne będące pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów. Niestety, przy dobrym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze glony rozwijają się pomimo poprawnej dezynfekcji, potrafią się też uodpornić się na środki dezynfekcyjne.

4. Chemiczne uzdatnianie wody basenowej - flokulacja

Jest to dodatkowa filtracja wody, mająca na celu usunięcie najdrobniejszych zanieczyszczeń, których nie zatrzymuje filtr piaskowy(ich nagromadzenie może doprowadzić do zmętnienia, nieprzyjemnego zapachu wody, a przede wszystkim może stworzyć idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów). Flokulacja polega na "zlepianiu" cząstek zawieszonych w tzw. kłaczki, które zostają zatrzymane na filtrze, a następnie usunięte z filtra podczas płukania wstecznego. Najskuteczniejszymi flokulantami są związki glinu i żelaza.

Regulacja pH i dezynfekcja to podstawa uzdatniania chemicznego. Zwalczanie glonów i flokulacja to też istotne zabiegi, lecz stosuje się je rzadziej.

Koszt chemicznego uzdatniania wody basenowej zależy głównie od pojemności basenu, liczby użytkowników i częstotliwości kąpieli. Cena środków: 25-50 zł/kg.

Małgorzata Kolmus, Renata Suchecka
Na zdjęciu otwierającym: Instalacja urządzenia kontrolno-pomiarowego. Coraz popularniejsze jest dozowanie chemicznych środków uzdatniających wodę za pomocą urządzeń kontrolnopomiarowych, które mogą być zarządzane i monitorowane zdalnie (internetowo). Dozowanie ręczne jest dość uciążliwe i niezbyt precyzyjne (fot. Minibaseny.pl)

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz