Podgrzewanie wody w basenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podgrzewanie wody w basenie

Jeżeli z basenu ogrodowego korzystamy tylko latem, wystarcza ogrzewanie wody promieniami słonecznymi. Ale jeśli chcemy w nim pływać również podczas chłodnych pór roku, woda musi być podgrzewana dodatkowo.

aktualizacja: 2020-09-17 11:37:16

To samo dotyczy basenów krytych, w których woda przez cały rok powinna mieć stałą temperaturę między 23 a 28°C. Najczęściej do podgrzewania wody w basenie stosuje się przepływowe grzałki elektryczne ze stali szlachetnej. Wyposażone są w termostat, pozwalający ustawić temperaturę 10-55°C, zabezpieczający grzałkę przed przegrzaniem i wyłączający ją przy braku wody.

Moc grzałki zależy od wielkości basenu. Najczęściej mieści się w przedziale 3-18 kW. Do takiej instalacji niezbędne jest zasilanie trójfazowe. Powinno być zabezpieczone różnicowo-prądowym wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Podgrzewanie wody w basenie elektryczne jest rozwiązaniem dość kosztownym w użytkowaniu. Poleca się je przy basenach odkrytych, do szybkiego nagrzania wody. Alternatywą są wymienniki ciepła. Jeżeli dom ogrzewamy przy użyciu kotła gazowego lub olejowego z nadmiarem mocy, takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze.

Wymienniki ciepła, ze stali szlachetnej lub ocynkowanej, są przystosowane do pracy w systemach grzewczych niskotemperaturowych (temp. Zasilania 50°C, temp. powrotu 40°C) lub wysokotemperaturowych (temp. zasilania 80°C, temp. powrotu 70°C). Mogą być zasilane jedno- lub trójfazowo. Oprócz wymiennika w skład zestawu wchodzi pompa obiegowa oraz zasobnik sterowany elektronicznie. To rozwiązanie jest dużo tańsze. Daje efekt szybszy, bo moc wymiennika jest większa.

Trzecia możliwość podgrzewania wody w basenie to systemy solarne. Na najbardziej nasłonecznionej części dachu domu lub na ziemi w pobliżu basenu, najczęściej od strony południowej, umieszcza się kolektory słoneczne. Wtłacza się do nich wodę basenową. Krążąc, nagrzewa się ona, po czym wraca do basenu. Taki system ogrzewania pozwala podnieść temperaturę wody w basenie o ok. 8°C.

Koszty użytkowania są niewielkie. Bardzo kosztowne natomiast są sam system i jego montaż. Podgrzewając wodę w basenie ogrodowym, możemy o dwa miesiące przedłużyć sezon kąpielowy.

Zabezpieczenie basenu ogrodowego przed zimą

Przed nadchodzącą zimą należy spuścić wodę z urządzeń pompy, filtra oraz instalacji basenu. Nie należy natomiast spuszczać wody z basenu. Chroni ona nieckę przed parciem gruntu, który podczas mrozów wywiera zwiększony nacisk na konstrukcję basenu. Poziom lustra należy obniżyć do poziomu skimera, dodać specjalne preparaty chemiczne i przykryć basen, choćby plandeką.

Agnieszka Hass
fot. otwierająca: fietzfotos / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Gość ja 7890

06 Aug 2009, 09:39

jesli tak to po ile chodzoą taki grzałki ??????

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!