Porównanie 74 modeli kotłów gazowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Porównanie 74 modeli kotłów gazowych

Gaz jest stosunkowo tani, a zasilane nim kotły, w przeciwieństwie do modeli na paliwo stałe, są praktycznie bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów, która ma możliwość korzystania z tego paliwa z sieci, wybiera właśnie tego typu urządzenia.

Budowa kotłów gazowych

Urządzenia grzewcze zasilane gazem dostępne są w wersji wiszącej i stojącej. Te pierwsze - lekkie i niewielkich rozmiarów - z łatwością można wpasować w rząd wiszących szafek kuchennych. Jeżeli jednak mają zasobnik, zajmują więcej miejsca.

Urządzenia stojące mają zazwyczaj wbudowany zasobnik c.w.u., dlatego też są większe od modeli wiszących. Ze względu na ich rozmiary i wagę, nie nadają się do zamocowania na ścianie.

Kotły gazowe dzielą się też na tradycyjne (konwencjonalne) i kondensacyjne. Te pierwsze są mniej wydajne, ponieważ nie wykorzystują całej energii zawartej w spalanym paliwie. Chodzi o parę wodną, która jest produktem spalania gazu. W urządzeniach tradycyjnych trafia ona do komina.

W kotłach kondensacyjnych ulega natomiast skropleniu, dzięki czemu można odzyskać zawartą w niej energię cieplną (stąd często spotykana w ich przypadku sprawność powyżej 100%). Modele kondensacyjne są nieco droższe od tradycyjnych, ponadto wymagają zapewnienia odpływu kondensatu wypływającego z kotła. W zamian otrzymujemy jednak urządzenie, które ma sprawność przeciętnie o 15% wyższą od kotła konwencjonalnego i zużywa mniej gazu.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 74 modeli kotłów gazowych

Proces spalania w piecach gazowych

Urządzenia grzewcze zasilane gazem mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Kocioł z otwartą komorą pobiera powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym go zainstalowano, a spaliny trafiają do przewodu kominowego. Takie urządzenie wymaga bardzo sprawnego systemu wymiany powietrza. Przy czym - ze względu na ryzyko przedostania się spalin do pomieszczenia - dopuszczalna jest tylko wentylacja grawitacyjna (w mechanicznej wentylator mógłby spowodować odwrócenie ciągu w kominie i cofnięcie spalin do wnętrza).

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa, kotłów z otwartą komorą spalania lepiej nie montować w łazience lub kuchni, ale w wydzielonej kotłowni, ewentualnie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu gospodarczym.

Kocioł gazowy wiszący
Zaletą kotłów wiszących są niewielkie rozmiary. Z łatwością można je wpasować w rząd szafek kuchennych. (fot. De Dietrich)

Nieco droższe, ale znacznie bezpieczniejsze, są urządzenia z zamkniętą komorą spalania (takie kotły dominują zresztą w sprzedaży - patrz nasze porównanie produktów). Dzięki wbudowanemu wentylatorowi, zapewniają zasysanie z zewnątrz niezbędnego powietrza oraz odprowadzanie tamże spalin.

Działają niezależnie od wentylacji w pomieszczeniu - w takim wariancie nie trzeba więc rezygnować z mechanicznego systemu wymiany powietrza. Zamknięta komora spalania w kotle nie przysparza problemów z wychładzaniem wnętrz, a wyposażone w nią urządzenia można montować nie tylko w kotłowni, ale też w korytarzu, kuchni czy łazience. Wszystkie obecnie produkowane kotły z zamkniętą komorą spalania to urządzenia kondensacyjne.

Uwaga! W domach wolno stojących, przy zastosowaniu kotła z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW, komin wyprowadzony ponad dach można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym przechodzącym poziomo przez ścianę zewnętrzną.

Kotły jedno- lub dwufunkcyjne

Ze względu na sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), kotły gazowe dzieli się na trzy grupy:

  • jednofunkcyjne - podgrzewają wodę zgromadzoną w 100-200-litrowym zbiorniku. Oznacza to konieczność wygospodarowania miejsca na zasobnik - w praktyce potrzebna jest do tego wydzielona kotłownia. Dzięki tzw. pętli cyrkulacyjnej, czyli możliwości podłączenia kilku kranów, ciepła woda będzie przez cały czas krążyć w obiegu. Takie urządzenia dobrze sprawdzają się w większych domach, gdzie c.w.u. pobiera się w wielu oddalonych od kotła punktach;

  • dwufunkcyjne - są połączeniem kotła ogrzewającego dom z przepływowym podgrzewaczem ciepłej wody. Nie mają zasobnika (zajmują więc mniej miejsca), a c.w.u. podgrzewają na bieżąco, tylko w razie potrzeby. Są polecane przede wszystkim do budynków, w których wszystkie punkty poboru wody znajdują się blisko kotła;

  • dwufunkcyjne z zasobnikiem - wyposażone w niewielki zbiornik (np. 50 l), są połączeniem dwóch powyższych typów. Kocioł zaczyna podgrzewać c.w.u. przepływowo dopiero wtedy, gdy skończy się ta z zasobnika. Można do niego podłączyć pętlę cyrkulacyjną.
Montaż pieca gazowego
Zarówno dobór mocy kotła, jak i jego zamontowanie, należy zlecić instalatorowi. (fot. Wolf)

Moc kotłów gazowych

Choć producenci chętnie eksponują ten parametr, wybierając kocioł pod tym kątem nie należy tracić głowy. Moc urządzenia grzewczego powinna bowiem odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na ciepło.

Parametr ten jest określony w projekcie domu. W przypadku modernizacji budynku nie obędzie się natomiast bez skorzystania z pomocy fachowego instalatora.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W domach jednorodzinnych montuje się zazwyczaj kotły o mocy 15-24 kW (w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych) oraz 17- 27 kW (modele dwufunkcyjne).

Uwaga! Dobieranie mocy kotła na zapas może skutkować tym, że nie będzie on w stanie pracować w sposób ciągły i nastąpi jego szybsze zużycie w okresach przejściowych (wiosna, jesień).

Miejsce na kocioł gazowy

Jak wspomniano, kocioł z otwartą komorą spalania najlepiej umieścić w wydzielonej kotłowni, wyposażonej w wentylację grawitacyjną. Minimalna kubatura takiego pomieszczenia to 8 m³. Modele z zamkniętą komorą spalania można zaś instalować w tzw. pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi. Może to być kuchnia, łazienka, korytarz, przedpokój. W tym przypadku minimalna kubatura to 6,5 m³, a pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m - o ile dom wzniesiono przed 2002 r.).

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Rug Riello/Beretta

Materiały do pobrania:
pdf icon
Porównanie 36 kotłów gazowych kondensacyjnych

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zenek

25 Paź 2021, 18:39

Chała nie artykuł. Tytuł ma ściągnąć czytelników.

time image

Gość Jan

06 Maj 2021, 08:03

Wymieniłem kocioł gazowy z otwatą komorą na kondensacyjny.Miało być tanie a wyszło gorzej a w najlepszych momentach tak samo jak poprzednio.Było już kilku serwisantów i dalej to samo.Jeden mądrzejszy od drugiego.Następnym razem sam sobie zainstaluję kocioł i obędzie się bez problemów.

time image

Gość gosc

04 Sty 2021, 18:12

brak porowniania

time image

09 Lis 2020, 08:48

Dnia 5.11.2020 o 14:08, Gość tedd napisał: Artykuł się skończył, porównania nie znalazłem, więc o czym to jest? Proszę kliknąć tu: https://porownywarka.budujemydom.pl/kotly-gazowe-kondensacyjne

time image

Gość tedd

05 Lis 2020, 13:08

Artykuł się skończył, porównania nie znalazłem, więc o czym to jest?

Dnia 27.03.2018 o 13:38, Gość Krystian napisał: Racja, mój błąd Mam zamontowany model MCR3 plus - fajny, wydajny piec To jest De Dietrich jak się nie mylę i zbiera dobre noty wśród użytkowników. Samo zjawisko kondensacji wpływa pozytywnie na proces spalania ...

time image

Gość ogi

06 Paź 2020, 10:30

jaki zarządzający taki Termet

time image

Gość Maly John

14 Paź 2019, 19:01

Termet produkuje zle piece. A co wazniejsze nie ma dzialajacego serwisu. Najpierw nie bylo serwisanta by zrobic pierwsze uruchomienie. Niektorzy chcieli lapowki za to, ze mi uruchomia piec, bo w karcie gwarancyjnej jest zapisane, ze pierwsze uruchomienie jest bezplatne. Zatem serwisant by ...

time image

Gość Dr

29 Sty 2019, 15:59

Piec jednofunkcyjny nie jest w standardzie z zasobnikiem. JEDNOFUNKCYJNY spełnia jedną funkcję :) Są modele lub zestawy z zasobnikami, ale to osobna kategoria, a za zasobnik trzeba dopłacić. Dezinformujecie czytających.

time image

Gość Tomek

02 Wrz 2018, 09:22

A gdzie oprócz dobrego Termetu firma również bardzo dobra i chyba jedyna której kotłów nie można kupić w sklepie tylko przez autoryzowany serwis czyli Unical?

time image

Gość MAx

01 Wrz 2018, 11:21

A gdzie Termet w tym porównaniu? Nie zapłacili za reklamę? Przecież piece tej firm oceniane sa przez fachowców za jedne z najlepszych! Do tego dochodzi niska cena za części gdyby naprawa się przytrafiła i jeszcze dowody na kilkunastoletnią bez awaryjną pracę, z czym się osobiście ...

time image

Gość Byq

19 Lip 2018, 16:11

W porownaniu btakuje istotnej rzeczy, misnowice maxymalnej wysokosci komina z jaką poradzi sobie piec

time image

Gość chopper

21 Cze 2018, 07:59

jest taki film jak Talar 300 procent normy wyrabiał i teraz się to powtarza. aby ogłupić człowieka

time image

Gość Krystian

27 Mar 2018, 11:38

Racja, mój błąd :) Mam zamontowany model MCR3 plus - fajny, wydajny piec

Proszę rozwinąć wypowiedź o podanie modelu kotła. W zestawieniu w tabeli autor ujął kilka modeli wybranych marek.

time image

Gość Krystian

27 Mar 2018, 09:44

No i ja mam dokładnie taki z De Dietrich, kupiłem na promocji 3-4 lata temu i zero problemów, prosty w obsłudze, ładny, a co najważniejsze obniżyły mi się rachunki.

time image

Gość ZLEW

27 Lis 2017, 09:52

Za sprawność kotła lub innego urządzenia , 100% lub więcej, ktoś mógłby dostać Nobla.

time image

15 Lip 2017, 21:56

42 minuty temu, Pomocnik napisał: Gaz jest stosunkowo tani To tani eufemizm. Teraz kosztuje ok 2.5 zł za kubik - kiedyś kosztowal 0.5 zł. Od tego czasu pensje wzrosły 2, może 3 razy. To wtedy był tani, czy teraz?  A w stosunku do drzewa, węgla - też jest ...

time image

Gość Expert techniki kondensacyjnej

15 Lip 2017, 21:15

Ten kto zrobił to porównanie nie wie czym jest sprawność i na jednej liście podaje sprawność wg. ciepła spalania (kotły MHG Heiztechnik)oraz sprawność wg. wartości opałowej (wszyscy inni). Sprawność wg. ciepła spalania ZAWSZE jest 100%

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!