Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Baseny ogrodowe stały się integralną częścią wielu ogrodów. Pozwalają one na schłodzenie ciała oraz przyjemny relaks wówczas, gdy z nieba leje się żar. Każdy basen powinien być postawiony na odpowiednim podłożu. Na co warto zwrócić uwagę, szukając dla niego najlepszej lokalizacji?

aktualizacja: 2022-09-01 11:38:45
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak powinno być przygotowane podłoże pod basen ogrodowy?
 • Na czym ustawić basen ogrodowy?
 • Gdzie ustawić basen ogrodowy?

Jak powinno być przygotowane podłoże pod basen ogrodowy?

Każdy basen właściwie spełnia swoją rolę wtedy, gdy jest ustawiony na właściwym podłożu. Powinno no być równe, twarde oraz stabilne. W przeciwnym razie basen może się zapadać, przechylać a w konsekwencji tego ulec zniszczeniu. Właściwie przygotowane podłoże:

 • zabezpiecza basen przed uszkodzeniami oraz przetarciami,
 • zapewnia komfort podczas kąpieli,
 • zwiększa bezpieczeństwo.

Przygotowanie podłoża należy zawsze rozpocząć od jego wyrównania. W tym celu konieczne jest jego wypoziomowanie. W przeciwnym razie woda będzie nierównomiernie napierać na ściany basenu.

Z kolei prawidłowe wypoziomowanie zapewnia dobrą stabilizację podczas korzystania z niecki. Trzeba także sprawdzić czy w wybranym miejscu nie znajdują się ostre elementy, tj: gwoździe, korzenie, kawałki metalu oraz kamienie, które mogłyby ją uszkodzić.

Grunt musi być równo wysypany oraz dobrze ubity. Na utwardzone podłoże warto wsypać warstwę około 5 cm drobnego, żółtego piasku, która będzie zabezpieczać dno basenu przez zniszczeniem.

Istotnym krokiem podczas przygotowywania podłoża pod basen jest solidne ubicie gruntu. W tym celu można skorzystać z profesjonalnej ubijarki lub walca lub posłużyć się dobrą łopatą i siłą własnych rąk.

Na czym ustawić basen ogrodowy?

Trawa, piasek, twarde podłoże z desek lub kostka brukowa to najczęściej wybierane opcje. Gdy podłoże zamierzamy wyłożyć kostką to wówczas trzeba przygotować teren szerszy o minimum:

 • 50 cm z każdej strony - dla basenów bez podpór bocznych,
 • 120 cm z każdej strony - dla basenów z podporami. Powinny one znajdować się na kostce.

Pod każdym basenem powinien także znajdować się solidny podkład. Do tego celu doskonale nadaje się:

 • mata piankowa - która to jest trwała oraz odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto nie nasiąka wodą oraz można ją łatwo wyczyścić. Łączy ona w sobie miękkość, lekkość, poręczność oraz dobrą izolację,
 • mata plandekowa - która zapewnia dobrą izolację oraz nie nasiąka. Ponadto jest lekka i wygodna podczas użytkowania,
 • styropian - co prawda materiał ten jest oferowany w atrakcyjnej cenie, ale wytrzymuje maksymalnie jeden sezon.

Gdzie ustawić basen ogrodowy?

Każdy basen potrafi zapewnić niesamowity relaks w wodzie przez cały okres letni. Bardzo ważne jest zatem to, aby był on ustawiony w odpowiednim miejscu. Najlepiej jeśli jest ono:

 • dobrze nasłonecznione - wówczas to słońce nagrzewa wodę i kąpiel jest bardzo przyjemna. W czasie upałów warto skorzystać z parasolu zacieniającego część basenu,
 • oddalone od drzew i krzewów - spadające liście mogą bowiem zanieczyścić basen, a wystające z podłoża korzenie uszkodzić go,
 • pozbawione podziemnych instalacji.

Prawidłowo ustawiony basen potrafi zapewnić niesamowitą frajdę przez całe lato.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!