Własny basen pod chmurką

Własny basen pod chmurką

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.

Maria i Jan nie od razu wybudowali basen w ogrodzie. Zrobili to dopiero po kilku latach od przeprowadzki do nowo wybudowanego domu. Chociaż mieli już na posesji duży taras, wygodną wolno stojącą altanę, kolekcję ciekawych roślin, warzywnik i oczko wodne, nadal czegoś im brakowało. Okazało się, że właśnie kąpielowego basenu.

Dlaczego basen?

Dopiero kiedy właściciele zakończyli proces tworzenia ogrodu ozdobnego, pan Jan wystąpił z inicjatywą wybudowania jeszcze jakiegoś obiektu do uprawiania sportu. Uważał, że duża strefa wypoczynkowa za domem pozwala na takie przedsięwzięcie.

Początkowo miał dwie koncepcje - budowę kortu tenisowego albo basenu. Zwyciężyła ta druga, ponieważ tworzenie niewymiarowego ciasnego kortu nie wydawało się słuszne ani pod względem ekonomicznym, ani użytkowym.

Co innego basen. Można było go ładnie wkomponować w istniejącą przestrzeń. Pani Maria przyklasnęła zamiarowi męża, ponieważ bardzo lubi pływać. A czas pokazał, że to właśnie ona najczęściej korzysta z pływalni pod chmurką. I to ona na co dzień opiekuje się obiektem.

Właściciele zdecydowali się na zbudowanie profesjonalnego basenu produkcji francuskiej. Usytuowali go na trawniku, na osi komunikacyjnej: wyjście tarasowe z salonu-taras-altana. I taka lokalizacja sprawdza się w użytkowaniu.

Niecka basenu o owalnym kształcie ma wymiary 4,5 × 9 metra, co sprawia, że można w niej wykonać kilka ruchów pływackich. Otoczono ją opaską z antypoślizgowych kamiennych płyt w piaskowym kolorze.

Od strony tarasu z płyt wykonano placyk, przeznaczony do rozłożenia leżaków. Po przeciwległej stronie wybudowano natomiast kryte pomieszczenie basenowe, do którego wsuwa się ruchome elementy zadaszenia zbiornika oraz przechowuje leżaki.

Basen ma wymiary 4,5 × 9 metra
Basen ma wymiary 4,5 × 9 metra

Maria i Jan woleli zastosować nad lustrem wody w basenie przezroczyste i wysuwane teleskopowo pokrywy niż roletę z folią z powłoką solaryczną. Uważali, że w sąsiedztwie wysokich drzew liściastych, które rosną u sąsiadów, lekkie i półokrągłe pokrywy poruszające się po szynach bardziej się sprawdzą. I się nie zawiedli. Są łatwe w obsłudze nawet dla kobiety oraz zabezpieczają wodę przed zanieczyszczeniami i utratą temperatury.

A jak sprawdza się basen pod chmurką? Zdaniem właścicieli tego rodzaju nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt nadaje się do naszego klimatu. W ciepłe lata korzystają z niego od maja do października, dlatego nie żałują wysokiego wydatku (100 000 zł).

- Nawet w deszczowe lato pływalnia wyposażona w dach z poliwęglanu pozwala na korzystanie z niej. Ogromną przyjemnością jest pływanie w przydomowym basenie o każdej porze dnia (a nawet nocy). Co prawda jest przy nim trochę pracy, ale wolimy to niż wyprawy na publiczne pływalnie.

Koszty pielęgnacji basenu

Basen pod chmurką wymaga systematycznej opieki. Co najmniej dwa razy w roku czyni to profesjonalna firma, która przygotowuje basen do zimy oraz do sezonu letniego. W razie problemów przyjeżdża na dodatkowe wezwania.

Na bieżąco pływalni doglądają właściciele. Raz w tygodniu (w upały dwa razy) badają pH wody i ewentualnie korygują je odpowiednimi środkami chemicznymi. Oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych przy pomocy specjalnego odkurzacza i ręcznego łapacza (siatki). Regularnie dozują w odpowiednich dawkach chlor.

Środki chemiczne do pielęgnacji zbiornika i wody - 2500-3000 złotych. Specjalistyczny serwis przygotowujący basen do sezonu letniego - 500-1000 złotych. Przygotowanie basenu do zimy (specjalistyczny serwis) - 500 zł. Rocznie opieka nad basenem kosztuje 3500-4500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość normalny
08-10-2012 00:31
Ha ha ha za 100000 to ze złota nawet kibla byś nie miał dzieciaku. Dorośniesz, pójdźesz do pracy to poznasz wartość pieniądza, którą w tej chwili przceniasz, bo mamusia daje ci 100 złotych kieszonkowego i ci na cały miesiąc wystarczy..
retrofood
12-01-2011 14:25
Co to za artykuł... czyściutka opłacona reklama francuskiej firmy... są zadowoleni... tylko, w mordę nie ma żadnych szczegółów technicznych dla udowodnienia tego. Jaki obieg wody, jak wygląda utrzymanie, konserwacja, zima... jeden dach, bo liście... które se można siateczką wyłowić... ...
letin
12-01-2011 14:17
ja w lecie z moją lubą przelecieliśmy się samolotem turystycznym nad naszym miastem i doznałem szoku, praktycznie w co drugim ogrodzie było widać basen, normalnie jak na Florydzie... może tego tak nie widać z ulicy ale z góry robi to wrażenie...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz