Automatyczny odkurzacz do basenu - czy warto?

Automatyczny odkurzacz do basenu - czy warto?

Utrzymanie czystości w basenie bywa kłopotliwe. Należy zadbać o odpowiednie preparaty do dezynfekcji i uzdatniania wody oraz jej filtrowanie. Najbardziej uciążliwe i czasochłonne jest jednak ręczne czyszczenie dna basenu. Jak tego uniknąć?

Czy warto kupić odkurzacz do basenu? Odpowiedź brzmi tak. Odkurzacz pomoże zachować czystość basenu bez konieczności wypompowania wody. Jest to opłacalna metoda nawet w przypadku mniejszych basenów ogrodowych. Natomiast przy większych obiektach sportowych i aquaparkach, korzystanie z automatycznego odkurzacza jest wręcz obowiązkowe.

Jak używać odkurzacza do basenu?

Użytkowanie automatycznych odkurzaczy do basenu jest bardzo proste. Wystarczy urządzenie uruchomić i zanurzyć w wodzie, a odkurzacz automatycznie zacznie czyścić dno basenu. Dostępne są także tańsze odpowiedniki - odkurzacze ręczne, które lepiej nadają się do małych, ogrodowych basenów.

Jaki odkurzacz do basenu ogrodowego?

Kluczową kwestią jest wielkość basenu. Do małego basenu dmuchanego, rozporowego, stelażowego czy niewielkiego basenu wybudowanego w ogrodzie odpowiednim będzie odkurzacz ręczny. Na rynku dostępne są ręczne odkurzacze akumulatorowe o mniejszej wydajności.

Do większych basenów polecane są akumulatorowe odkurzacze automatyczne, które potrafią dokładnie wyczyszczą dno basenu, a modele bardziej zaawansowane poradzą sobie nawet z jego ścianami. Urządzenia te mają dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu i większą wydajność.

Odkurzacze zasilane sieciowo to profesjonalne maszyny czyszczące z pompą i filtrem. Mają na tyle wysoką moc, że idealnie potrafią wyczyścić dno oraz ściany nawet dużych basenów sportowych.

Odkurzacz zasilany sieciowo z pompą i filtrem
Odkurzacz zasilany sieciowo z pompą i filtrem ma wystarczająco dużą moc, aby wyczyścić nawet duży basen. (fot. Pixabay)

Przy wyborze odkurzacza basenowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na filtrowanie. Łatwym w eksploatacji będzie odkurzacz do basenu z wbudowanym filtrem. Do dużych obiektów lepiej jest wybrać odkurzacz, który podłączymy pod instalacje filtrującą basenu.

Również do wielkości basenu należy dopasować sposób zasilania. Odkurzacze akumulatorowe sprawdzą się w mniejszych i średnich basenach ogrodowych. W przypadku basenów sportowych i aquaparków najlepiej jest wybrać model zasilany sieciowo.

Ile kosztuje odkurzacz do basenu?

O ile ręczne odkurzacze basenowe może kupić za ok. 200 złotych (np. ręczny odkurzacz do basenu Bestway, popularny wśród posiadaczy mniejszych basenów ogrodowych), to na automatyczne wersje tych urządzeń trzeba już przeznaczyć co najmniej 500 złotych. Ceny topowych modeli mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Jak zamontować odkurzacz do basenu?

Odkurzacze ręczne i automatyczne z filtrem nie potrzebują żadnego montażu. Jedynym rodzajem odkurzaczy, który trzeba zamontować są te, które nie mają własnej pompy i korzystają z systemu filtrowania basenu. Ich montaż jest stosunkowo prosty, wystarczy połączyć odkurzacz z pompą basenową za pomocą specjalnej rury ssącej.

Co zamiast odkurzacza do basenu?

Nie każdemu opłaca się zakup odkurzacza do basenu. W przypadku małych basenów, szczególnie dmuchanych i rozporowych znacznie taniej wyjdzie wypuścić co jakiś czas wodę i dokładnie wyczyścić basen.

Jeśli jednak jest z tym zbyt dużo kłopotu, albo basen jest za duży, można wykorzystać głowicę czyszczącą, będącą tańszym zamiennikiem odkurzaczy basenowych. Urządzenie to ma oczywiście mniejszą wydajność i nie jest tak wygodne w obsłudze, ale w przypadku niewielkich basenów będzie wystarczające.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixels

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz