Mając takie zadaszenie, można korzystać z basenu nawet w deszczowe i pochmurne dni (fot. Basen Pool) |
Przykrycia i zadaszenia basenów są szczególnie ważne, gdy w okolicach bawią się małe dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie pływające, włączające alarm, kiedy w basenie znajdzie się przedmiot o ciężarze powyżej 4-5 kg.
Kiedy małe dziecko (roczny, chodzący już maluch średnio waży ok. 10 kg) bawiące się w nagle wpadnie do basenu, jego opiekun natychmiast zostanie zaalarmowany. Producenci proponują przykrycia wykonane z różnych materiałów.
Odpowiednio do pory roku basen ogrodowy można przykryć inną przesłoną: latem folią, która chroni przed stratami ciepła w nocy, na zimę mocną tkaniną gumowaną. Tę tkaninę mocuje się na obrzeżu basenu, tak by nie dotykała wody.
Pokrywy najczęściej wykonuje się z bąbelkowej folii polietylenowej, pianki lub siatki. Mogą być typu żaluzjowego lub segmentowe przesuwane, z napędem ręcznym albo automatycznym, sterowane pilotem.
Zadaszenie w połączeniu z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia korzystanie z kąpieli w basenie odkrytym nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną. Występuje w nich tzw. efekt szklarniowy: przestrzeń między zwierciadłem wody i przykryciem działa jak izolator.
Zadaszenia basenów wykonuje się najczęściej z jednorodnych lub komorowych płyt z poliwęglanu, montowanych na konstrukcji wsporczej z profili aluminiowych lub grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Osłony takie mogą mieć dowolne wymiary i kształt np. kopuły, ostrosłupa, połówki walca. Pozwalają zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania i czyszczenia wody.
Konstrukcja zadaszenia może być również zbudowana z przesuwnych segmentów (na prowadnicach lub na gumowych kółkach), które przy otwieraniu przykrycia chowają się jeden w drugi. Szczelność zadaszenia zapewniają gumowe uszczelki między segmentami.
Folie basenowe – dzięki nim woda traci mniej ciepła i paruje wolniej. Chronią też basen przed zanieczyszczeniami (fot. Polder) |
By w trakcie wchodzenia do basenu nie przesuwać dużego fragmentu osłony, w jednej z jej ścianek można zamontować drzwi, a latem całą konstrukcję, która nie jest przytwierdzona na stałe, przesunąć poza obrys basenu.
Stosowanie pokryw basenowych jest również konieczne w basenach krytych, zbudowanych np. w piwnicy. Woda parująca z basenu powoduje znaczne zwiększenie wilgotności powietrza. Może to prowadzić do wykraplania pary wodnej i gromadzenia się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.
Redakcja BD