Zadaszenia basenów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-10-01 10:37:33
Zadaszenia basenów

Zadaszenia basenów chronią je przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń, zapobiegają stratom ciepła, ułatwiają nagrzewanie się wody, zmniejszają parowanie oraz zabezpieczają przed wypadkami.

Mając takie zadaszenie, można korzystać z basenu nawet w deszczowe i pochmurne dni
Mając takie zadaszenie, można korzystać z basenu nawet w deszczowe i pochmurne dni
(fot. Basen Pool)

Przykrycia i zadaszenia basenów są szczególnie ważne, gdy w okolicach bawią się małe dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie pływające, włączające alarm, kiedy w basenie znajdzie się przedmiot o ciężarze powyżej 4-5 kg.

Kiedy małe dziecko (roczny, chodzący już maluch średnio waży ok. 10 kg) bawiące się w nagle wpadnie do basenu, jego opiekun natychmiast zostanie zaalarmowany. Producenci proponują przykrycia wykonane z różnych materiałów.

 

Odpowiednio do pory roku basen ogrodowy można przykryć inną przesłoną: latem folią, która chroni przed stratami ciepła w nocy, na zimę mocną tkaniną gumowaną. Tę tkaninę mocuje się na obrzeżu basenu, tak by nie dotykała wody.

Zadaszenie w połączeniu z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia korzystanie z kąpieli w basenie odkrytym nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną.

Pokrywy najczęściej wykonuje się z bąbelkowej folii polietylenowej, pianki lub siatki. Mogą być typu żaluzjowego lub segmentowe przesuwane, z napędem ręcznym albo automatycznym, sterowane pilotem.

 

Zadaszenie w połączeniu z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia korzystanie z kąpieli w basenie odkrytym nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną. Występuje w nich tzw. efekt szklarniowy: przestrzeń między zwierciadłem wody i przykryciem działa jak izolator.

 

Zadaszenia basenów wykonuje się najczęściej z jednorodnych lub komorowych płyt z poliwęglanu, montowanych na konstrukcji wsporczej z profili aluminiowych lub grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Osłony takie mogą mieć dowolne wymiary i kształt np. kopuły, ostrosłupa, połówki walca. Pozwalają zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania i czyszczenia wody.

Zadaszenie basenu z konstrukcji aluminiowej Zadaszenie basenu - balonowe wykonane z grubej folii PVC
Zadaszenie z konstrukcji aluminiowej wypełnionej płytami z poliwęglanu. Przesuwa się je teleskopowo po prowadnicach zamontowanych nad niecką basenu
(fot. Gracja)
Zadaszenie balonowe wykonane z grubej folii PVC. Jego zaletą jest to, że może być stosowane w basenach o nieregularnych i nietypowych kształtach (fot. Wodex)

Konstrukcja zadaszenia może być również zbudowana z przesuwnych segmentów (na prowadnicach lub na gumowych kółkach), które przy otwieraniu przykrycia chowają się jeden w drugi. Szczelność zadaszenia zapewniają gumowe uszczelki między segmentami.

Folie basenowe
Folie basenowe – dzięki nim woda traci mniej ciepła i paruje wolniej. Chronią też basen przed zanieczyszczeniami (fot. Polder)

By w trakcie wchodzenia do basenu nie przesuwać dużego fragmentu osłony, w jednej z jej ścianek można zamontować drzwi, a latem całą konstrukcję, która nie jest przytwierdzona na stałe, przesunąć poza obrys basenu.

 

Stosowanie pokryw basenowych jest również konieczne w basenach krytych, zbudowanych np. w piwnicy. Woda parująca z basenu powoduje znaczne zwiększenie wilgotności powietrza. Może to prowadzić do wykraplania pary wodnej i gromadzenia się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość india

27 Lis 2008, 21:08

zadaszenia rozwiązuja problem zadaszenia, ogrzewania słonecznego i bezpieczeństwa basenu ogrodowego. 80-99% w zależności od kraju basenów to baseny ogrodowe, także w skandynawii.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa basenu w ogrodzie
Budowa basenu w ogrodzie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny