Dach kryty dachówką ceramiczną - przykładowa wycena

Dach kryty dachówką ceramiczną - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego dachówką ceramiczną na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Dachówki ceramiczne - charakterystyka

Ceramika na dachu nadal cieszy się niesłab­nącą popularnością i jest synonimem trwa­łości. Dachówki na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszły również swo­isty lifting, to nie są już te same wyroby, co wypalane 150 lat temu. Obecnie dostępne są w wielu wzorach, kolorach, kształtach, wy­kończeniach powierzchni, a także różnych wielkościach (te wielkoformatowe przyspie­szają krycie dachu, ale są ciężkie i trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, wciągając je na dach).

Najczęściej wybierane są produkty zakładkowe - ich szczelność i stabilność za­pewniają specjalnie wyprofilowane zamki, znajdujące się na spodniej stronie. Zaleca się ich układanie przy kącie nachylenia po­łaci od 22 do 60°, przy większym nachyle­niu każdy element musi zostać przymoco­wany do łat montażowych, natomiast przy mniejszych nachyleniach niezbędny jest podkład z folii, a jeszcze lepiej z papy na de­skowaniu. 

Bogatą kolorystykę dachówek ceramicz­nych uzyskuje się poprzez barwienie w ma­sie lub pokrywanie barwnymi powłokami.

Barwione w masie - dachówki takie wy­twarza się z gliny, którą barwi się przed wy­paleniem. Zarysowania i inne uszkodzenia są na nich mniej widoczne, niż na dachów­kach barwionych powierzchniowo.

Rodzaje dachówek ceramicznych:

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
  • Szkliwione (glazurowane) - dopiero po wypaleniu pokrywane są kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Szkliwo to bardzo dobrze chroni dachówkę przed nasiąkaniem.
  • Angobowane - powierzchnię takich dachó­wek pokrywa się rozcieńczoną gliną zawiera­jącą barwniki i dopiero potem wypala. Mogą w niewielkim stopniu porastać mchem. Aby ich powierzchnia była błyszcząca, używa się angoby kwarcowej lub tzw. szlachetnej.
  • Naturalne - mają barwę ceglastą o rozma­itych odcieniach, zależnych od złoża, z któ­rego wydobyto surowiec oraz sposobu wy­palania. Nawet te dachówki, które pochodzą z jednej partii, mogą nieznacznie różnić się odcieniem. Różnice te mogą pogłębiać się z czasem, jeśli na dachu zalegają szyszki, igły lub liście. Dachówki naturalne są najmniej odporne na porastanie mchem.

Układanie dachówek ceramicznych

Dachówki układa się poziomymi rzędami, zaczynając od okapu i zwracając uwagę na właściwe połączenie na zamkach. Szerokość zakładów poszczególnych rzędów pokrycia musi uwzględniać kąt nachylenia połaci.

Dachówki mają zaczep (nosek), którym za­czepia się je o łatę. Klamrami lub wkrętami mocuje się co piątą lub co szóstą dachówkę oraz elementy skrajne i wokół okien dacho­wych lub kominów (w przeciwnym razie mo­głyby zostać poderwane przez wiatr).

Na kalenicy układa się profilowane gąsio­ry, mocowane zaczepami do krokwi, a pod gąsiorami - taśmę grzebieniową, która za­pewnia wentylowanie przestrzeni pod po­kryciem. Dachówki uzupełniające (brzegowe, kalenicowe), które znacznie podnoszą koszt pokrycia, są niekiedy zastępowane przez ob­róbki blacharskie, jednak to niekorzystnie wpływa na wygląd pokrycia dachowego oraz jego trwałość. Podczas układania pokrycia pamiętajmy też o ułożeniu w odpowiednich miejscach dachówek przelotowych, umożli­wiających wyprowadzenie ponad dach ante­ny czy wsporników pod ławę kominiarską.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty dachówką ceramiczną

Rodzaj materiału Koszt
Membrana wstępnego krycia, wysokoparoprzepuszczalna (dł. 50 m, szer. 1,5 m);
zapotrzebowanie 220 m²; przyjęto cenę 5 zł/m²
1100 zł
Taśma do membrany wstępnego krycia (rolka 25 m); przyjęto cenę 2,20 zł/m 55 zł
Łaty (4 x 5 cm) i kontrłaty (2,5 x 5 cm); zapotrzebowanie 850 m; przyjęto cenę 2,35 zł/m 1997,50 zł
Dachówka ceramiczna; zapotrzebowanie 210 m²; przyjęto cenę 45 zł/m² 9450 zł
Dachówki szczytowe; zapotrzebowanie 72 szt.; przyjęto cenę 55 zł/szt. 3960 zł
Gąsiory z klamrami; zużycie 2,5 szt./m; zapotrzebowanie 35 szt.; przyjęto cenę 25 zł/szt. 875 zł
Denka gąsiorów; zapotrzebowanie 2 szt.; przyjęto cenę 30 zł/szt. 60 zł
Taśma kalenicowa (dł. 5 m, szer. 280 mm); przyjęto cenę 26 zł/m 390 zł
Taśma uszczelniająca do obróbek komina (dł. 5 m, szer. 280 mm); przyjęto cenę 46 zł/m 230 zł
Listwa kominowa (dł. 2 m); zapotrzebowanie 3 szt.; przyjęto cenę 21 zł/szt. 63 zł
Listwa wentylacyjna okapu z grzebieniem (dł. 1 m); przyjęto cenę 3 zł/szt. 105 zł
Siatka ochronna okapu (rolka szer. 80 mm); zapotrzebowanie 30 m blachy; przyjęto cenę 15 zł/m 450 zł
Obróbka okapu (arkusze blachy 1,25 x 2 m); zapotrzebowanie 6 m² (3 arkusze, czyli 7,5 m2);
przyjęto cenę 67 zł/m²
201 zł
Robocizna: wykonanie całości pokrycia dachowego; przyjęto cenę 55 zł/m² 10 835 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny 29 771,50 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Wienerberger

Komentarze

Gość EDi
29-10-2020 11:47
W kalkulacji nie jest podany montaż okien.
Gość Koti
02-03-2020 22:02
Witam, potwierdzam, że ceny wydają się być dość wysokie - w moim przypadku dach o podobnym metrażu, robiony na dachówce ceramicznej wyszedł 3 tys. taniej. Natomiast co do jakości i ogólnych założeń to trzeba się zgodzić - ceramika jest optymalnym rozwiązaniem na pokrycie dachowe.
Gość Jaro
24-06-2019 20:57
Witam mam pytanko ile mnie wyniesie dach pokryty dachówka o powierzchni 170 m dach jest prosty dwu spadkowy z jedną jaskółka
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz