Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł
Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł
Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość - tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części - mówią Basia i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2003 r.
Wykończenie - najpierw przez 12 lat kostka betonowa, obecnie płyty betonowe imitujące trawertyn.
Zadaszenie - markiza w pełnej kasecie, z czujnikiem wiatru i elektrycznym napędem.
Położenie - w załomie budynku w kształcie litery L, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.
Decyzja: projektując dom na dużej działce położonej na wsi pod Łodzią, poprosiliśmy naszego architekta, żeby koniecznie wytyczył osłonięte miejsce na duży taras. Chcieliśmy, żeby był dostępny z sypialni i z salonu.
Kiedy kładliśmy pierwszą kostkę na usypanej skarpie, zaopatrzyliśmy taras w dwa wygodne zejścia do ogrodu. Część płyty pozostawiliśmy pod gołym niebem, ale nad wyjściem z salonu zamontowaliśmy markizę, bo latem musieliśmy mieć osłonę przed prażącym słońcem. Poprzednia kostka miała zielonkawy kolor i kiedy się z upływem lat spatynowała, wyglądała ponuro. W 2015 r. zmieniliśmy ją na jasne płyty z betonu i wymieniliśmy markizę.
Nowa jasna posadzka z płyt betonowych doskonale imituje naturalny trawertyn
Zmiana nawierzchni tarasu i zadaszenia - rady i przestrogi:
Na początku kupiliśmy małą markizę w hipermarkecie i obsługiwaliśmy ją ręcznie. Nie zdawała egzaminu, ponieważ miała zbyt krótki wysięg i rzucała mało cienia. Słońce wchodziło na meble i musieliśmy pamiętać, żeby ją zwinąć przed opuszczeniem domu. Obecna markiza jest dostatecznie długa i szeroka i nareszcie wygodna w obsłudze, bo zamówiliśmy do niej elektryczne sterowanie i czujnik wiatru. Warto je mieć! Czujnik reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie możemy rozwinąć markizy. Ale to żaden kłopot. Wtedy wypoczywamy na ławkach pod jabłoniami, albo w altanie położonej w głębi ogrodu. Starannie wybieraliśmy poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w beżowe paski.
Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość - tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części. Fajne jest to, że dłuższa odnoga domu osłania ją przed zachodnimi wiatrami i przechodniami. Odpowiada nam orientacja w stronę słońca, ponieważ rzeczywiście przez lato możemy się do woli nim nacieszyć.
Bardzo polecamy również wykończenie tarasu kostką lub płytami z betonu. Od lat trzymamy się tego materiału, bo jest trwały i łatwy w obsłudze. Kostka tarasu ala trawertyn nie nagrzewa się. Nagrzewają się natomiast ciemne cegły klinkierowe muru, które nawet późnym wieczorem emitują jeszcze ciepło i zachęcają do przesiadywania na tarasie.
Odkąd wymieniliśmy starą kostkę betonową na obecne płyty, imitujące trawertyn, przestrzeń tarasowa zrobiła się jasna i bardziej elegancka. Na takiej fakturze nie widać kurzu, ani plam, ale od czasu do czasu myjemy płyty wodą. Najbardziej się nam podoba układ tarasu. Przedłuża salon!
Oba zejścia tarasowe wykończono elementami z betonu - schody naśladują piaskowiec.
Koszty zmiany nawierzchni tarasu i zadaszenia:
wymiana nawierzchni (z robocizną) 7000 zł;
markiza 6800 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Nad częścią tarasu, przylegającą do salonu, zamontowano markizę elektryczną.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.