Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont nawierzchni tarasu i zadaszenia kosztował 13 800 zł

Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość - tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części - mówią Basia i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2003 r.

Taras:

 • Ułożony metodą na sucho, o pow. 60 m2. 
 • Wykończenie - najpierw przez 12 lat kostka betonowa, obecnie płyty betonowe imitujące trawertyn. 
 • Zadaszenie - markiza w pełnej kasecie, z czujnikiem wiatru i elektrycznym napędem. 
 • Położenie - w załomie budynku w kształcie litery L, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.

Decyzja: projektując dom na dużej działce położonej na wsi pod Łodzią, poprosiliśmy naszego architekta, żeby koniecznie wytyczył osłonięte miejsce na duży taras. Chcieliśmy, żeby był dostępny z sypialni i z salonu.

Kiedy kładliśmy pierwszą kostkę na usypanej skarpie, zaopatrzyliśmy taras w dwa wygodne zejścia do ogrodu. Część płyty pozostawiliśmy pod gołym niebem, ale nad wyjściem z salonu zamontowaliśmy markizę, bo latem musieliśmy mieć osłonę przed prażącym słońcem. Poprzednia kostka miała zielonkawy kolor i kiedy się z upływem lat spatynowała, wyglądała ponuro. W 2015 r. zmieniliśmy ją na jasne płyty z betonu i wymieniliśmy markizę.

Nowa jasna posadzka z płyt betonowych doskonale imituje naturalny trawertyn
Nowa jasna posadzka z płyt betonowych doskonale imituje naturalny trawertyn

Zmiana nawierzchni tarasu i zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Na początku kupiliśmy małą markizę w hipermarkecie i obsługiwaliśmy ją ręcznie. Nie zdawała egzaminu, ponieważ miała zbyt krótki wysięg i rzucała mało cienia. Słońce wchodziło na meble i musieliśmy pamiętać, żeby ją zwinąć przed opuszczeniem domu. Obecna markiza jest dostatecznie długa i szeroka i nareszcie wygodna w obsłudze, bo zamówiliśmy do niej elektryczne sterowanie i czujnik wiatru. Warto je mieć! Czujnik reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie możemy rozwinąć markizy. Ale to żaden kłopot. Wtedy wypoczywamy na ławkach pod jabłoniami, albo w altanie położonej w głębi ogrodu. Starannie wybieraliśmy poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w beżowe paski.
   
 • Radzimy od razu planować duży taras i jego zadaszenie stałe lub ruchome, bo to bardzo zwiększa funkcjonalność i domu, i ogrodu. Nasza płyta ma idealną wielkość - tu jemy, przyjmujemy gości, wypoczywamy w cieniu markizy, albo opalamy się na leżankach rozstawionych na niezasłoniętej części. Fajne jest to, że dłuższa odnoga domu osłania ją przed zachodnimi wiatrami i przechodniami. Odpowiada nam orientacja w stronę słońca, ponieważ rzeczywiście przez lato możemy się do woli nim nacieszyć.
   
  Bardzo polecamy również wykończenie tarasu kostką lub płytami z betonu. Od lat trzymamy się tego materiału, bo jest trwały i łatwy w obsłudze. Kostka tarasu ala trawertyn nie nagrzewa się. Nagrzewają się natomiast ciemne cegły klinkierowe muru, które nawet późnym wieczorem emitują jeszcze ciepło i zachęcają do przesiadywania na tarasie.
   
  Odkąd wymieniliśmy starą kostkę betonową na obecne płyty, imitujące trawertyn, przestrzeń tarasowa zrobiła się jasna i bardziej elegancka. Na takiej fakturze nie widać kurzu, ani plam, ale od czasu do czasu myjemy płyty wodą. Najbardziej się nam podoba układ tarasu. Przedłuża salon!
Oba zejścia tarasowe wykończono elementami z betonu - schody naśladują piaskowiec
Oba zejścia tarasowe wykończono elementami z betonu - schody naśladują piaskowiec.

Koszty zmiany nawierzchni tarasu i zadaszenia:

 • wymiana nawierzchni (z robocizną) 7000 zł; 
 • markiza 6800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nad częścią tarasu, przylegającą do salonu, zamontowano markizę elektryczną.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA