Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem... - mówi Gosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która komin użytkuje od 1978 r.

Parametry domu: powierzchnia 110 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany dwufunkcyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Komin:

  • Jednowarstwowy, wymurowany sposobem tradycyjnym z pełnej cegły ceramicznej, otynkowany. 
  • Wysokość 7,40 m. 
  • Kanały - spalinowy o przekroju 240 × 340 mm; 3 wentylacyjne 140 × 140 mm. W 2011 r. kanał spalinowy zaopatrzono we wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy 120 mm. 
  • Lokalizacja - wewnątrz budynku.

Decyzja: dom postawili, w 1954 r., rodzice mojego zmarłego męża. Zaopatrzyli go wtedy w komin, włączony do konstrukcji budynku, który wymurowali z pełnej cegły. Przez lata dom ogrzewali grzejnikami elektrycznymi.

Dopiero w 1978 r., wspólnie z mężem, zleciliśmy wykonanie instalacji c.o. w całym domu i do kanału spalinowego podłączyliśmy pierwszy kocioł gazowy. A potem następny i następny. Wykonawcy nie włożyli do kanału żadnego wkładu, więc przez lata zbierała się w nim skroplona para wodna. Skutki tego dopiekły mi po śmierci męża - na i przy kominie pojawiły się wyraźne mokre wykwity.

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem, ponieważ komin ma załamanie 2 razy po 45° tuż nad stropem nad parterem. Na szczęście, po wykuciu otworu w tym "kolanku", dostał się do przewodu spalinowego i mógł wprowadzić do niego wkład ze stali.

Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni
Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni

Remont komina - rady i przestrogi:

Fachowiec od kotła wprowadził do komina proste i sztywne odcinki rury, a na załomie kanału połączył je sztywnymi kolanami w taki sposób, żeby skropliny spływały w dół, w kierunku kotła.

W dole komina zamontował rurkę, odprowadzającą skropliny do wolno stojącego zbiornika, bo w tym miejscu nie ma dostępu do rur kanalizacyjnych. Rzeczywiście spływa do niego kroplami trochę wody. Od góry zabezpieczył wkład daszkiem ze stali. Dzięki wprowadzeniu stalowego wkładu, ustało zamakanie murów.

Podczas budowy domu, komin został starannie wymurowany z solidnej cegły, która przetrwała do dziś, nawet w kontakcie ze skroplinami. Uszkodzeniu uległ jedynie fragment komina, wystający ponad dachem, na którym odpadł tynk, zlasowało się kilka fragmentów cegieł i wykruszyła część spoin.

Po włożeniu do kanału wkładu stalowego, znajomy murarz uzupełnił braki na cegłach i w spoinach, a potem otynkował komin nad dachem od nowa. Na kominie wykonał obróbki blacharskie i tzw. czapę, chroniącą jego wylot. Nie zdjął ceramicznych rur, umocowanych wiele lat wcześniej nad dwoma kanałami wentylacyjnymi, ponieważ dobrze zapobiegają one cofaniu się ciągu.

Kiedy ponownie nastąpi destrukcja tej części komina, wymuruję go z cegły klinkierowej, żeby wyglądał ładniej niż obecnie. Wewnątrz domu murarz bardzo starannie zamurował otwór na zagięciu komina. Znowu jest on szczelny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Remont komina - koszty:

  • remont komina około 2500 zł, w tym wkład stalowy 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nadstawki z ceramicznej rury, choć nie wyglądają ładnie, zapobiegają cofaniu się ciągu w kanałach wentylacyjnych

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Grzegorz

31 Sty 2020, 21:56

Ile kosztuje polerowanie dwóch kominów od stropu nad dach . 1.5 m z pełnej cegły 1m z klinkieru

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA