Wspólny kanał wentylacyjny kuchni i łazienki - jak naprawić ten błąd?

Wspólny kanał wentylacyjny kuchni i łazienki - jak naprawić ten błąd?

Zgodnie z projektem miałem przewidziane w kominie trzy kanały: jeden spalinowy dla kotła z zamkniętą komorą spalania i dwa wentylacyjne dla kuchni i łazienki. Okazało się jednak, że wykonawca zrobił tylko dwa kanały (spalinowy i wentylacyjny). W efekcie kuchnia i łazienka mają wspólny kanał wentylacyjny, a pomiędzy kominem a kratką w kuchni jest kilka metrów karbowanej rury. Do kanału wentylacyjnego prowadzącego do łazienki przyłączony jest jeszcze okap. Ostatecznie wentylacja kuchni praktycznie nie istnieje. Jak to naprawić?

Streszczenie artykułu
W projekcie domu przewidziano trzy kanały w kominie: jeden spalinowy i dwa wentylacyjne, osobno dla kuchni i łazienki. Wykonawca jednak zbudował tylko dwa kanały - spalinowy i jeden wentylacyjny, co spowodowało, że kuchnia i łazienka korzystają z tego samego kanału. To rozwiązanie jest błędne, nieskuteczne i niezgodne z przepisami, ponieważ powietrze z łazienki jest łatwiej zasysane, przez co w kuchni nie ma odpowiedniej wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylatorów: w łazience z wyrzutem powietrza na zewnątrz i w kuchni na kratce wentylacyjnej, oba muszą działać stale. Alternatywnie, można zastosować mechaniczną wentylację wyciągową, jednak to rozwiązanie jest droższe.

Zastosowanie wspólnego kanału wentylacji grawitacyjnej dla kuchni i łazienki było ewidentnym błędem wykonawcy. To rozwiązanie jest niedopuszczalne z punktu widzenia prawa i po prostu nieskuteczne. Opór przepływu powietrza z łazienki do komina jest znikomy i powietrze jest zasysane tą drogą. Natomiast ciągu przy kratce kuchennej praktycznie nie ma, bo powietrze napływające tą drogą musiałoby pokonać znacznie większy opór.

Możliwe są co najmniej dwa rozwiązania Pańskiego problemu.

Chyba najrozsądniejsze będzie zamontowanie w łazience wentylatora z wyrzutem powietrza bezpośrednio przez ścianę. W kuchni zaś należy umieścić drugi wentylator w miejscu obecnej kratki wyciągowej. Oba wentylatory (kuchenny i łazienkowy) muszą pracować stale.

Ze względu na hałas oraz zużycie prądu, trzeba wybrać wentylatory dobrej jakości. Oznacza to niestety dość wysoką cenę, ale za to zużycie prądu będzie bardzo małe - poniżej 250 W na dobę.

Alternatywą jest wykonanie mechanicznej wentylacji wyciągowej w kuchni i łazience.

Na poddaszu można poprowadzić rury od kratek wywiewnych do skrzynki rozprężnej, od niej zaś do wentylatora kanałowego, a następnie do kanału wentylacyjnego w łazience. Ale prawdopodobnie byłoby to nieco droższe, niż indywidualne wentylatory. Ponadto poprzedni wariant daje dobre możliwości sterowania intensywnością wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Iglotech

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Ile kanałów wentylacyjnych było przewidzianych w projekcie?

    W projekcie przewidziano trzy kanały: jeden spalinowy dla kotła i dwa wentylacyjne dla kuchni i łazienki.
  • Ile kanałów wentylacyjnych zostało faktycznie wykonanych?

    Zostały wykonane dwa kanały: jeden spalinowy i jeden wentylacyjny.
  • Jakie są konsekwencje połączenia kuchni i łazienki wspólnym kanałem wentylacyjnym?

    Wentylacja kuchni praktycznie nie działa, ponieważ powietrze jest zasysane przez kanał z łazienki z powodu mniejszego oporu.
  • Jakie rozwiązanie problemu wspólnego kanału wentylacyjnego kuchni i łazienki jest najrozsądniejsze?

    Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylatora w łazience z wyrzutem powietrza przez ścianę oraz wentylatora w kuchni, który będzie działał stale.
  • Czy istnieje alternatywne rozwiązanie problemu wentylacji?

    Tak, alternatywą jest wykonanie mechanicznej wentylacji wyciągowej w obu pomieszczeniach, jednak jest to rozwiązanie droższe niż zastosowanie indywidualnych wentylatorów.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Razmes
17-03-2013 17:42
Czyli wnioskując po wypowiedzi:wersja A) - wykonawca ponosi konsekwencję niewymurowania jednego pionu wentylacyjnego + przesunął komin (te kilka metrów spiro)wersja B) - inwestor wpadł na pomysł stworzenia dodatkowej łazienki na parterze, zmienił układ pomieszczeń, założył, że ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz