Remont łazienki na poddaszu za 15 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont łazienki na poddaszu za 15 000 zł

Najgorszym momentem remontu było skuwanie poprzedniej glazury i terakoty oraz murku przy wannie. Znoszenie odpadów z poddasza przez cały dom było uciążliwe, a wywiezienie zapełnionego nimi kontenera kosztowało dodatkowe 500 zł - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który łazienkę remontował w styczniu 2014 r.

Zakres i czas trwania remontu: rozebranie i wymiana elementów wykończeniowych, przesunięcie sedesu, przerobienie podejść do urządzeń. Łącznie trwał 4 tygodnie.

Parametry obecnej łazienki:

 • Pow. 9 m2; wspólna łazienka rodzinna na poddaszu. 
 • Woda - czerpana z wodociągu (nieuzdatniana dodatkowo), odprowadzana do szamba. 
 • Wentylacja - grawitacyjna i wentylator sprzężony ze światłem. 
 • Ogrzewanie - panelowy grzejnik na ścianie.
 • Posadzka i ściany - z identycznych płyt gresu. 
 • Armatura sanitarna - akrylowa narożna wanna (140 × 140 cm) z obudową; płaski, niskoprogowy brodzik (90 × 120 cm) z jedną szybą; sedes stojący; 2 umywalki. 
 • Baterie - chromowane, 2 przy umywalkach; panel prysznicowy z hydromasażem. 
 • Meble i akcesoria - szafki z lakierowanej płyty MDF. 
 • Oświetlenie - LED zakupione razem z lustrem. Lampa w suficie.

Decyzja: przed remontem, rodzinna łazienka na poddaszu nie miała drugiej umywalki, więc było to dokuczliwe przy porannym spiętrzeniu mycia. Osadzając poprzednią narożną wannę, nieefektywnie zagospodarowaliśmy z żoną przestrzeń w łazience. Niepotrzebnie wysunęliśmy ją w kierunku środka łazienki, zabudowując narożnik murkiem o szerokości dwóch płytek ceramicznych, dlatego zajęła dużo miejsca, i chodząc, musieliśmy ją omijać. Na dodatek zżółkł akryl na jej obudowie. Murek-półka przydawał się na środki do kąpieli, lecz wyglądał topornie.

Narożna półokrągła kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem była trochę za ciasna, bo miała szer. 90 cm. Brodzik o wys. 50 cm przydawał się na początku do kąpania w nim małych dzieci, ale potem stał się, wraz z drzwiami kabiny, zbędną barierą do pokonania. Kabina wyglądała staromodnie, podobnie jak brzoskwiniowa kolorystyka całej łazienki. Po dziewięciu latach użytkowania nadszedł czas zmian.

Narożna wanna w łazience na poddaszu
Bez murku w narożniku - nowa wanna zajmuje znacznie mniej miejsca w łazience

Remont łazienki na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Najgorszym momentem remontu było skuwanie poprzedniej glazury i terakoty oraz murku przy wannie. Znoszenie odpadów z poddasza przez cały dom było uciążliwe, a wywiezienie zapełnionego nimi kontenera kosztowało dodatkowe 500 zł. Potem hydraulik przez kilka dni przerabiał podejścia do nowych urządzeń.

  Żona zdecydowała, żeby ściany i podłogę tym razem wykończyć jednakowym gresem w kolorze grafitowym. Na jego tle dobrze wygląda biała armatura. Choć na powierzchni płytek odznaczają się plamy od wody, podoba się nam obecny wygląd łazienki. Jedyne, czego teraz żałujemy, to rezygnacji z kupna ozdobnego grzejnika wodno-elektrycznego. Takie grzejniki są drogie!

 • Łazienkę zaprojektowaliśmy samodzielnie. Nadaliśmy jej nowoczesną kolorystykę i urządziliśmy nowszymi modelami urządzeń. Prawie nie zmieniliśmy ich położenia. Nareszcie kupiliśmy podwieszane szafki z dwoma umywalkami, które obecnie bardzo skracają newralgiczny czas porannego mycia. Mają poręczne szuflady, po jednej dla każdego członka rodziny. Choć wanna ma podobny kształt do poprzedniej, dosunięta pod ściany narożnika - zajmuje mniej miejsca.
   
  Zamiast tradycyjnej zamykanej kabiny, zamontowaliśmy większy i płaski brodzik (90 x 120 cm), a przy nim szybę, pozostawiając wolne wejście od strony sedesu. Mimo że szyba ma szer. 120 cm, podczas brania prysznica woda, niestety, rozchlapywała się aż na posadzkę przy sedesie. Chcąc nie chcąc, zawiesiłem tam zasłonę. Bez niej prysznic, wyposażony w estetyczny panel z hydromasażem, wyglądał o wiele lepiej! Rzadko używamy funkcji masażu, więc chyba niepotrzebnie wybraliśmy taki model panelu, natomiast materiał, z jakiego go wykonano, jest łatwy do umycia, nawet bez płynu.

  Nowy płaski syfon w brodziku łatwiej się rozbiera i czyści, niż poprzedni. Rozważaliśmy wykorzystanie podwieszanego sedesu, ale ostatecznie dobraliśmy sedes stojący, lecz celowo model ze stopą dotykającą ściany. Dzięki temu nie ma tam szpary, w której osadzałby się kurz.
Dwie umywalki i zabudowa z poręcznymi szufladami w łazience na poddaszu
Nareszcie łazienka ma dwie umywalki i zabudowę z poręcznymi szufladami
Sedes stojący
Sedes stojący ma stopę dotykającą ściany, więc nie zbiera się za nim kurz
Prysznic z płaskim brodzikiem i panelem z hydromasażem
Prysznic z płaskim brodzikiem i panelem z hydromasażem umieszczono za hartowaną taflą szkła i... zasłonką

Remont łazienki na poddaszu - koszt:

 • 15 000 zł, w tym:
  - robocizna 3000 zł,
  - gres 2000 zł,
  - oświetlenie, sedes i umywalki z szafkami 4600 zł,
  - akrylowa wanna 1500 zł,
  - płaski brodzik 789 zł,
  - szyba przy prysznicu o szer. 120 cm 1600 zł,
  - panel prysznicowy 1200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rodzinna łazienka z wanną i prysznicem ma teraz nowocześniejszą kolorystykę i armaturę

Zdaniem naszych Czytelników

Gość nina

25 Nov 2018, 18:27

Jest 18h20, właśnie jesteśmy w trakcie demolki łazienki ,która była zrobiona w 2011r. Bardzo dużo błędów dokonanych przez robotników i mój własny a chodzi o umieszczenie wanny pod skośnym dachem.Biorąc kąpiel chcąc nie chcąc woda dostawała się na białą ścianę (POD SKOSEM). ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!