Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia

W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli! - mówią Joanna i Mariusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w latach 2009, 2014 i 2015

Powierzchnia: działki 1000 m2, domu 140 m2, tarasu pierwotnie 20 m2, obecnie 45 m2.

Zakres remontu: powiększenie tarasu, zmiana jego kształtu, wymiana nawierzchni i naprawa izolacji przeciwwilgociowej.

Taras: stara część na płycie betonowej, dobudowana - według metody na sucho.

 • Nawierzchnia - poprzednia z płytek ceramicznych (30 × 30 cm), obecnie z kostki betonowej z posypką, imitującej granit. 
 • Zadaszenie - elektryczna markiza oraz dobudowany stały dach (z oknami połaciowymi) nad połową płyty. 
 • Położenie - od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy jadalni i salonie.

Decyzja: poprzednia posadzka, którą ułożyliśmy na tarasie podczas budowy domu, szybko zaczęła puchnąć i odpadać od podłoża i już po czterech latach użytkowania musieliśmy ją wyremontować.

Zdjęliśmy obluzowane i popękane płytki i położyliśmy inne, odnawiając również elastyczną izolację wodoszczelną. Mimo zastosowania zalecanych zapraw i fug, sytuacja powtórzyła się, bo w przeciwieństwie do zadaszonego ganku, taras nie miał wtedy stałej osłony i niszczyła go woda i mróz.

W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Wybraliśmy kostkę z posypką mineralną, imitującą jasny granit. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli!

Dobudowane zaokrąglenia tarasu nawiązują do kształtu balkonu
Dobudowane zaokrąglenia nawiązują do kształtu balkonu
Taras na płycie betonowej z płytkami gresu zaraz po budowie domu
Taras na płycie betonowej z płytkami gresu zaraz po budowie domu
Stałe zadaszenie tarasu z dwoma oknami połaciowymi
W 2015 r. nawierzchnia z kostki wymagała naprawy wzdłuż ściany domu. Zbudowano też stałe zadaszenie z oknami połaciowymi

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Brukarze nie rozebrali istniejącej płyty z betonu, tylko po skuciu płytek i spodniej zaprawy, ułożyli nową nawierzchnię. Kostkę ułożyli na cienkiej warstwie piasku, wymieszanego z cementem.

  Jedynie na dobudowanej części tarasu posłużyli się prawidłową od A do Z technologią na sucho i tylko tam, gdzie taras ma taką podbudowę, nowa posadzka z kostki zachowuje się bezusterkowo. Natomiast jej fragment, oparty na płycie z betonu, po zimie wymagał naprawy, ponieważ na ścianie domu wzdłuż tej części tarasu pojawiły się wilgotne wykwity. Woda opadowa zatrzymywała się na płycie tarasu!
   
  Do naprawy wezwaliśmy, w czerwcu 2015 r., nowych fachowców, bo z poprzednikami nie chcieliśmy dalej współpracować. Po zbadaniu usterek, zdjęli pas nawierzchni o szerokości sześciu rzędów kostek, ciągnący się wzdłuż domu, następnie skuli znajdującą się pod nim płytę betonową. Przed ułożeniem tam nowej podbudowy technologią na sucho, najpierw solidnie zaizolowali ściany domu - ułożyli warstwę styroduru oraz izolację przeciwwilgociową.
   
  Na prawidłowo przygotowanym podłożu ułożyli od nowa zdjętą kostkę. Na razie nie obserwujemy ponownego zamakania ścian domu i mamy nadzieję, że tak już pozostanie. Radzimy dopilnować właściwego przygotowania podbudowy pod taras, zapewniającej skuteczny odpływ wody!

  Rodzaj kostki wybraliśmy trafnie - podoba się nam pod względem estetycznym i jest funkcjonalna, bo nie uwidacznia plam z tłuszczu i błota. Nareszcie jest antypoślizgowa. W zimie ją odśnieżamy. Stawiając obecnie dom, od razu zastosowalibyśmy na tarasie technologię na sucho!
   
 • Przy okazji naprawy w 2015 r., osłoniliśmy dobudowaną część tarasu stałym dachem. Żeby nie zaciemnić przyległego salonu, w dachu zamontowaliśmy 2 okna połaciowe. Dach z oknami super się sprawdza! Istniejącą markizę, która obsługiwała stary taras, oddaliśmy do zmniejszenia, bo teraz ma zacieniać mniejszy fragment płyty.

Koszty remontu tarasu i dobudowy zadaszenia:

 • Wylanie betonowej płyty w koszcie budowy domu. 
 • Ułożenie pierwszej nawierzchni z gresu - robocizna ok. 1000 zł i gres 40 zł/m2; ułożenie drugiej - gres 50 zł/m2. 
 • Powiększenie tarasu i nawierzchnia z kostki betonowej (2014 r.) - 10 000 zł. 
 • Zbudowanie dachu i naprawa nawierzchni - 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje