Porady: Ogrodzenia
Czy muszę współuczestniczyć w kosztach budowy ogrodzenia?
Kupiłem działkę, która z jednej strony jest już ogrodzona. Właściciel sąsiedniej działki zwrócił się do mnie o pokrycie części kosztów budowy ogrodzenia. Ponieważ jak na razie nie planuję budowy na kupionej działce, nie bardzo mam ochotę ponosić wydatków na niepotrzebny dla mnie płot. Przy okazji okazało się, że ogrodzenie przebiega skośnie do granicy i na odcinku ok. 20 m w całości postawione jest na moim terenie. Czy zatem mam obowiązek pokrycia części kosztów tego ogrodzenia i jak z punktu widzenia prawa, przedstawia się problem wejścia na mój teren?
Czym uszczelnić taras (izolacja przeciwwilgociowa, hydroizolacja)?
Odpowiedź eksperta: Izolacja przeciwwilgociowa (hydroizolacja) tarasów musi być wytrzymała, odporna na stałe zawilgocenie i elastyczna.
Jaki rodzaj betonu pod fundamenty ogrodzenia?
Czy beton B15 pod fundament ogrodzenia wystarczy? Czy to prawda, że fundament pod ogrodzenie należy wylewać poniżej poziomu przemarzania a szerokość pomiędzy betonowymi słupami ogrodzenia nie może przekraczać 3 m?
Jak często wymienia się wodę w basenie?
Odpowiedź eksperta: Z każdego basenu warto raz na dwa lub trzy lata całkowicie spuścić wodę - można skorzystać przy tym z pompy zatapialnej bądź spustu dennego w niecce.
Zasady pielęgnacji tarasów Twinson
Poznaj zasady dotyczące pielęgnacji deski tarasowej Essential Terrace, Character Massive oraz Massive Pro.
Jak zabudować odpływ prysznicowy tuż przy ścianie?
Aktualnym trendem w nowoczesnych łazienkach jest wyposażenie kabiny prysznicowej w atrakcyjny odpływ zamiast brodzika - wygodniejsze wejście pod prysznic, a przy tym bardzo nowoczesny wygląd. Podłoga prysznica wykonana z tych samych płytek, co pozostała część łazienki daje wrażenie jeszcze bardziej otwartej i większej przestrzeni.
Jaki garaż do domu jednorodzinnego?
Wśród bram garażowych, przeznaczonych do jednorodzinnych domów, prym wiodą modele segmentowe i roletowe wyposażone w elektryczny napęd. Wynika to z faktu, że pod względem termoizolacji, bezpieczeństwa i funkcjonalności przewyższają one ręcznie otwierane tradycyjne skrzydła typu uchylnego i rozwieranego.
Wybieramy okna energooszczędne
Nowoczesne okna i rolety muszą być energooszczędne, nie bez znaczenia jest też ich estetyka i dopasowanie do wyglądu elewacji. Wielbiciele nowinek technicznych powinni dodatkowo zwrócić uwagę na rozwiązania umożliwiające sterowanie nimi, które bardzo poprawiają komfort użytkowania i wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Czy sąsiad może żądać przycięcia moich tui wzdłuż granicy działki?
Na granicy mojej i sąsiedniej działki posadziłem wzdłuż ogrodzenia rząd tuj ozdobnych. Obecnie mają one wysokość ok. 3,5 m. Sąsiad twierdzi, że zacieniają mu ogródek i żąda ich przycięcia. Czy sąsiad ma rację?
Dobór drzwi przesuwnych - czym się kierować?
Zastanawiam się nad montażem drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie nie ma miejsca na swobodne otwieranie tradycyjnego skrzydła (koliduje podczas uchylania). Czy lepszy byłby model nachodzący na ścianę, czy chowany do kasety?
Co to jest inwerter i jakie są jego rodzaje?
Mało kto, myśląc o założeniu domowej mikroelektrowni, zdaje sobie sprawę, że nie mniej ważny niż panele jest falownik (inwerter). To on zmienia płynący z paneli prąd stały w prąd przemienny - taki sam jak w sieci oraz domowej instalacji. Może być jeden, albo stosuje się tzw. mikroinwertery - obsługujące każdy panel z osobna. Decyzja, które rozwiązanie wybierzemy może mieć niekiedy kluczowe znaczenie dla działania całego układu.
Wanny z hydromasażem - co z osuszaniem i dezynfekcją?
Przewody doprowadzające wodę do dysz wanny z hydromasażem mogą być siedliskiem bakterii, glonów i grzybów. Aby nie dopuścić do ich rozwoju, wannę i przewody trzeba dokładnie osuszać i regularnie dezynfekować.
Jakie zawory i rozdzielacze do instalacji wodnej oraz c.o.?
Planuję wygospodarować w domu drugą łazienkę, a na parterze usunąć starą podłogę na legarach i zrobić ogrzewanie podłogowe. Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić całe instalacje, bo obecnie jest to mieszanka - stal, plastik, niektóre zardzewiałe zawory wyglądają na nie ruszane od lat. Wychodzi na to, że na zawory i rozdzielacze będę musiał wydać znacznie więcej, niż na same rury. W związku z tym mam pytanie, jak rozpoznać, czy zawory (szczególnie kulowe) są dobrej jakości i na jakie cechy i oznaczenia trzeba zwrócić uwagę? Bo różnice cen są naprawdę duże. Ponadto chciałem zapytać o rozdzielacze. Te bardziej "wypasione" - z przepływomierzami i zaworami termostatycznymi są horrendalnie drogie. Czy można je, bez szkody dla jakości działania instalacji, zastąpić prostszymi modelami, bez takich akcesoriów?
Na co zwrócić uwagę zalewając bloczki betonem i jak go pielęgnować?
Jednym z ważniejszych etapów budowy ogrodzenia jest zalewanie bloczków betonem oraz dbałość o to, aby rdzeń betonowy nie popękał.
Jak podłączyć wannę spa w ogrodzie?
Najważniejsze kwestie to podłoże, zasilanie oraz woda. Wanny spa nie wymagają instalacji wodnej, w zupełności wystarczy wąż ogrodowy i przyłącze wodne w pobliżu.
Jakie zalety ma zastosowanie gotowych systemów tarasowych?
Planując zakup tarasu, nieraz zastanawiamy się, czy konieczne jest nabycie kompletnego systemu tarasowego, a może uda się zaoszczędzić stosując elementy pozasystemowe?
Jakie są trendy w projektowaniu oświetlenia w 2021 roku?
Rok 2021 przynosi powrót do przeszłości, natury i to nie tylko w oświetleniu, ale również w aranżacji wnętrz. To przede wszystkim ukłon w stronę stylu eco. Trend powrotu do natury w tym roku będzie mocno widoczny. Wnętrza w stylu boho i skandichic, pełne naturalnych barw, kolorów ziemi i materiałów typu rattan, wiklina i bambus podbijają serca Polaków. W stylu eco będą dominować naturalne materiały – lampy wykonane z surowców takich jak: marmur, granit, bazalt, ale też beton.
Jak wybrać gniazdo internetowe?
Gniazda komputerowe umożliwiają dostęp do sieci internetowej lub tworzenie całych sieci komputerowych. Są idealne dla tych osób, które chcą korzystać z Internetu przez kabel, a nie przez Wi-Fi. Instalację gniazd komputerowych często zostawiamy fachowcom. Ale już jego wyboru dokonać musimy osobiście. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, choć kilka istotnych faktów o tego typu gniazdkach.
Na jakie parametry należy zwracać uwagę wybierając klimatyzator?
W przypadku wyboru klimatyzacji do domu, powinniśmy przede wszystkim określić obszar, który ma być objęty działaniem klimatyzacji oraz zastanowić się nad bezkolizyjnym montażem połączeń między jednostką lub jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną.
Rekuperator entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci - czy warto?
Centrale rekuperacyjne z wymiennikiem entalpicznym (ERV) czyli z odzyskiem ciepła oraz wilgoci są trochę kontrowersyjną kwestią na rynku HVAC. Z jednej strony pojawiają się głosy osób u których działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu, które nierzadko skarżą się na zbyt suche powietrze, za niski poziom wilgotności w domu.
Czym się kierować przy wyborze dobrej pompy do szamba?
Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania.
Dlaczego instalacje tworzywowe są najbardziej popularne?
Każdy przy wyborze instalacji hydraulicznej do własnego domu staje przed nie lada dylematem odnośnie materiałów z jakich instalacja ma zostać wykonana. Obecnie na rynku najczęściej można spotkać instalacje miedziane, stalowe i tworzywowe.
Dlaczego warto wybrać piec kaflowy?
Piec kaflowy podoba się wszystkim. Jest obecny w licznych domach, jako wysoki piec typowy dla miast albo jako wiejski piec izbowy. Zawdzięcza to zapewne temu, że stanowi przedmiot niejako ponadczasowy, który zawsze pasuje do swego otoczenia. Od pokoleń budzi piękne wspomnienia przytulnego domowego ogniska.
Dlaczego warto magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?
Produkcja energii z fotowoltaiki jest zależna od ilości światła, a tym samym zmienia się w zależności od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Są okresy, gdy energia produkowana jest z nadwyżką oraz takie, gdy prądu jest za mało w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki systemowi bilansowania nadwyżki energii można oddawać do sieci i odbierać w momentach większego zapotrzebowania.
Jakie cechy powinien mieć płyn do instalacji solarnych?
Cieszące się coraz większym zainteresowaniem zestawy solarne zapewniają nieograniczone możliwości ogrzewania budynków i wody użytkowej. Specjalistyczny roztwór ma za zadanie skutecznie i bezpiecznie przenosić ciepło z kolektora do wymiennika.
Korzyści ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną
Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaiczną może zapewnić w pełnie ekologiczny system ogrzewania domu. Oprócz braku wydzielania szkodliwych związków do atmosfery, pozyskiwana w ten sposób energia ogrzewa i chłodzi nasz dom.
Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do domu jednorodzinnego?
Dwie podstawowe grupy urządzeń tego typu to pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz te przeznaczone wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Te pierwsze najczęściej zasilają obieg centralnego ogrzewania jak i wody użytkowej. Należy zadać sobie pytanie czy pompa ciepła ma być jedynym urządzeniem grzewczym w domu, czy ma być wspomagana kotłem gazowym czy kominkiem.
Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do podgrzewania c.w.u.?
Generalna zasada mówi o tym, iż moc na podgrzewanie c.w.u. nie jest determinująca dla wielkości dobieranej pompy ciepła do domu jednorodzinnego – powinna ona zawierać się w mocy potrzebnej do realizacji funkcji ogrzewania i pracować w trybie priorytetu, czyli przełączać się w razie potrzeby z obiegu grzewczego na obieg podgrzewania c.w.u.
Czy budynek można ogrzać jedynie ogrzewaniem podłogowym?
Szeroka dostępność energii elektrycznej powoduje, że da się ją wykorzystać do ogrzewania w niemal każdym budynku. Warunkiem prawidłowej i wydajnej eksploatacji jest właściwe zaprojektowanie elementu grzejnego.
Kiedy warto zastosować samoregulujące przewody grzewcze?
Ogrzewanie samoregulujące w odróżnieniu od powszechnie stosowanych przewodów stałooporowych, automatycznie dostosowuje moc grzewczą na całej długości przewodu do temperatury otoczenia reagując na zewnętrzne źródła ciepła.
Jaki styropian wybrać pod rury ogrzewania podłogowego?
Płyty styropianowe do izolacji termicznej stosowane w układach podłogi w budownictwie mieszkaniowym, z racji pracy jakiej będą poddawane, muszą charakteryzować się przede wszystkim zdolnością przenoszenia na odpowiednim poziomie naprężeń ściskających CS(10) [kPa] oraz bardzo dobrą wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/mK].
Czym wyróżniają się grzejniki rewersyjne?
Na tle innych grzejników wyróżnia je wysoka sprawność, krótki czas dostępu do ciepła, łatwość kontrolowania emisji ciepła, czyli pełna kontrola nad komfortem cieplnym, kosztem produkcji ciepła, precyzją emisji ciepła, a to oznacza poszanowanie energii i korzyść dla środowiska.
Kocioł na paliwa stałe - jak zoptymalizować koszt eksploatacji?
Zakup kotła to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego urządzenia, spalane paliwo, aspekt ekologiczny jak i ekonomiczny to tylko niektóre z parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Jakie przesłony okienne minimalizują nagrzewanie się pomieszczeń?
Ciepłe powietrze, które znajduje się między szybą, a tkaniną prowadzi do wzrostu temperatury wewnątrz. Jaki rodzaj osłon okiennych skutecznie zminimalizuje to zjawisko?
Jakie są typy rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne dzielą się na elewacyjne, naokienne oraz podtynkowe. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innego zastosowania oraz do innego rodzaju budynków.
Wybieramy odpowiednie okno dachowe
Od stolarki zależy dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu, odpowiednia izolacja termiczna, funkcjonalność oraz spójność kompozycji całego pomieszczenia. Czym kierować się podczas jej wyboru?