Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Odpowiedź eksperta: Systemy zaworów dostępne na rynku pozwalają na podłączenie urządzeń grzewczych do CO standardowo (typ wodny) lub w formie wodno-elektrycznej. Istnieje możliwość podłączenia elektrycznego z zamkniętym obiegiem (w przypadku braku CO).

MONTAŻ GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH - ZASADY

Zgodnie ze sztuką instalacyjną ogólne zasady postępowania podczas montażu grzejników łazienkowych sprowadzają się do:

  • sprawdzenia wszystkich potrzebnych elementów, jak: zawory, adaptery do zaworów, zawiesia do przyłączy, kołki mocujące, odpowietrznik;
  • przygotowania narzędzi: miara, ołówek, klucz nastawny, klucz do śrubunków Rothenberger, wiertarka z udarem, wkrętak;
  • przestrzegania zaleceń producenta zawartych w instrukcji montażu.

Dzięki temu pracują efektywnie, zapewniając równomierną cyrkulację ciepłego powietrza we wnętrzu. Jeśli z jakichś powodów grzejnik ma być przesunięty na ścianę wewnętrzną, należy tak dobrać jego moc, aby była o 10% większa od projektowanej.

Poza tym warto powiesić nad nim wówczas dodatkową osłonę, na przykład półkę, która zapobiegnie brudzeniu ściany przez unoszące się nad radiatorem powietrze. W miejscu zawieszenia przy ścianie wewnętrznej, wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej, należy przewidzieć dodatkowy stelaż wzmacniający, który utrzyma ciężar urządzenia grzewczego wraz z wodą.

Aby nie spowodować utraty mocy cieplnej promienników, instalator podczas ich montażu powinien zachować odpowiednie minimalne odległości od podłogi i spodu parapetu (podane są w instrukcji montażu).

Każdy grzejnik podłączony jest do układu centralnego ogrzewania dwoma rurami: zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę ze źródła ciepła (kotła, kominka z płaszczem wodnym), i powrotną, odprowadzającą wodę schłodzoną do instalacji. W zależności od typu urządzenia grzewczego i sposobu prowadzenia rur stosuje się podłączenie dolne lub boczne.

Podłączenie dolne. W tym wariancie obie rury podłącza się do króćców znajdujących się w grzejniku, na dole, przy prawej lub lewej krawędzi, wykorzystując specjalne zestawy, które wyposażone są w zawory odcinające. Dzięki temu, na przykład w razie awarii, można zakręcić oba zawory (uniemożliwiając dopływ i odpływ wody), bez konieczności opróżniania wody z instalacji grzewczej.

Dla rur, które wychodzą bezpośrednio z podłogi, stosuje się zestaw prosty, natomiast dla rur wychodzących ze ściany pod radiatorem - zestaw kątowy. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze w wykonaniu, ale utrudni ułożenie podłogi (w tym miejscu trzeba będzie odpowiednio dociąć panele, klepkę czy terakotę).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

DOBÓR URZĄDZENIA

Wariant I: gotowa instalacja, wyprowadzone przyłącza o określonym rozstawie (np. po poprzednim kaloryferze). Jesteśmy zmuszeni do wyboru grzejnika o takim samym rozstawie przyłączy (nie mylić z szerokością całkowitą!).

Wariant II: możliwość wykonania instalacji od podstaw bądź przeróbka starej (konieczność kucia ścian). W tej sytuacji komfortu w doborze konkretnego modelu nie ogranicza rozstaw przyłączy hydraulicznych.

Wariant III: Najbardziej uniwersalne podłączenie hydrauliczne to 50 mm po osi przyłączy (tak zwane V podłączenie). Polecamy ten wariant ze względu na łatwość montażu i możliwość późniejszej wymiany grzejnika na następny (o innych wymiarach). Bez wątpienia jest to najbardziej estetyczne przyłącze.

Sposób podłączenia urządzeń grzewczych zależy od tego, jak jest prowadzona instalacja - w bruzdach ściennych czy ukryta w podłodze. Duże znaczenie ma również ich rodzaj, niektóre można podłączać tylko z boku, inne zaś i z boku, i od dołu. Najczęściej grzejniki umieszcza się na ścianach zewnętrznych pod oknami, czyli w najchłodniejszych miejscach.

Drugim sposobem jest podłączenie dolne, jednakże wymaga ono wycięcia otworów w panelach/płytkach na rury. Ciekawą odmianą podłączenia dolnego jest podłączenie środkowe. W tej wersji króćce znajdują się zawsze w połowie długości grzejnika, niezależnie od jego wymiarów. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że instalator nie musi zastanawiać się, gdzie dokładnie wyprowadzić rurę. Za pomocą załączonych kołków i śrub mocujemy konsole (zawiesia) do ściany.

Podłączenie boczne. Rurę zasilającą (musi znajdować się u góry grzejnika) oraz powrotną (na dole) prowadzimy w bruzdach ściennych i podłączamy do króćców umieszczonych z boku radiatora. Odwrotne podłączenie spowoduje spadek mocy grzewczej o co najmniej o 30%.

Gdy wysokość grzejnika przekracza 2 m albo stosunek jego długości do wysokości wynosi 4:1 lub więcej, wówczas zamiast podłączenia bocznego jednostronnego stosuje się podłączenie krzyżowe, umieszczając rurę zasilającą oraz powrotną po przekątnej urządzenia. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury w radiatorze.

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI MONTAŻU

Wypakowując grzejnik oraz akcesoria z kartonu warto pozostawić folię na czas montażu, to zapewni dodatkową ochronę przed porysowaniem i zabrudzeniem. Następnie, należy upewnić się, że rozstaw podłączeń i elementów mocujących na ścianie jest zgodny z załączonym do urządzenia rysunkiem poglądowym. Przenosimy wymiary z rysunku poglądowego na miejsce montażu na ścianie.

Jak zamontować grzejnik łazienkowy? (schematy 1 i 2)

Do instalacji wyprowadzonej ze ściany montujemy zawory CO (zasilający i powrotny). Wkręcamy do grzejnika śrubunki z zaworów za pomocą klucza (Rothenberger do śrubunków). Tak przygotowane urządzenie grzewcze zawieszamy na konsolach (zawiesiach). Sprawdzamy szczelność zamontowanego odpowietrznika i innych elementów uszczelniających (np. korki zaślepiające).

Kończąc montaż łączymy grzejnik z instalacją za pomocą odpowiedniego klucza oraz przy użyciu szczeliwa (syntetycznego bądź naturalnego). Po ukończeniu montażu, możemy ściągnąć folię ochronną.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Jak zamontować grzejnik łazienkowy? Schemat 3
Jak zamontować grzejnik łazienkowy? (Schemat 3)

RADA: Przed uzupełnieniem wody upewniamy się, że wykonana przez instalacja jest odpowiednio "skręcona".

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Pomyłka w podłączeniu. Jeśli w podłączeniu dolnym rura zasilająca i powrotna zostaną podłączone na odwrót, możemy uniknąć przeróbek instalacji, stosując specjalne złącze krzyżowe, w którym następuje odwrócenie kierunku przepływającej wody grzejnej, dzięki czemu grzejnik będzie działał właściwie. Złącze dostępne jest w wersji zarówno prostej, jak i kątowej.

Tradycyjną drabinkę z pionowych przewodów (kolektorów) łączonych poziomymi rurkami podłącza się do instalacji grzewczej tak, iż do kolektora zasilającego montuje się zawór termostatyczny z głowicą, a do powrotnego - zawór odcinający.

Niektóre modele, szczególnie te o nietypowych kształtach lub dekoracyjne, mają jednak kolektory pionowe umieszczone obok siebie (zwykle w odległości 5 cm). Wówczas można zastosować zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod elegancką maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, na zewnątrz widać tylko głowicę.

Jak zamontować grzejnik łazienkowy? Schemat 4
Jak zamontować grzejnik łazienkowy? (Schemat 4)

źródło i zdjęcie: Alplast-Radeco

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!