Remont instalacji grzewczej - co zostawić, co zmienić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont instalacji grzewczej - co zostawić, co zmienić?

Remont instalacji grzewczej kojarzymy przede wszystkim z wymianą kotła lub grzejników. Jednak możliwości jest znacznie więcej i by podjąć dobrą decyzję, musimy zastanowić się, jakich rezultatów przede wszystkim oczekujemy.

Remont instalacji grzewczej - Grzejniki i rury

Dość często grzejniki są zmieniane, bo ich wygląd nie odpowiada mieszkańcom. Jednak, jeśli grzejniki i rury nie są skorodowane, to ich wymiana zwykle nie ma technicznego uzasadnienia. Przede wszystkim nie wierzmy w reklamowe slogany o „energooszczędnych grzejnikach” – zadaniem grzejnika jest po prostu przekazanie określonej ilości ciepła do pomieszczenia, jak więc może być energooszczędny?

 

Nie wierzmy w reklamowe slogany o „energooszczędnych grzejnikach” – zadaniem grzejnika jest po prostu przekazanie określonej ilości ciepła do pomieszczenia, jak więc może być energooszczędny?
Grzejniki w domach jednorodzinnych zwykle są „przewymiarowane” – zbyt duże w stosunku do potrzeb, tym bardziej że z czasem w wielu domach zmniejszono straty ciepła, wymieniając okna i ocieplając ściany i dach.

 

Może to być dla nas korzystne, bo wymieniając kocioł na przygotowujący wodę o niższej temperaturze (np. kondensacyjny), nie będziemy wcale musieli zmieniać grzejników na większe. Oczywiście sprawdzenie tego wymaga obliczenia zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach.

Remont instalacji grzewczej - Obieg grawitacyjny czy wymuszony?

W wielu starych instalacjach ruch wody pomiędzy kotłem i grzejnikami odbywa się bez pomocy pompy obiegowej, jedynie dzięki różnicy wysokości pomiędzy kotłem a grzejnikami oraz różnicy temperatury i gęstości wody ciepłej (zasilającej grzejniki) i już ochłodzonej (powracającej do kotła).

 

Taka instalacja nie potrzebuje do pracy energii elektrycznej i działa bezgłośnie, jednak trzeba utrzymywać w niej wysoką temperaturę wody (zwykle projektowano je dla parametrów 90/70°C), a opory przepływu muszą być jak najmniejsze – dlatego stosuje się rury o dużej średnicy i tradycyjne żeliwne grzejniki żeberkowe, a rurociągi nie mogą być zbyt długie.

 

Grzejnik płytowy
Grzejnik płytowy (fot. Purmo)

Jeśli zechcemy wymienić grzejniki na płytowe, które mają kilkakrotnie większe opory przepływu, albo rozbudować instalację, np. w związku z adaptacją poddaszalub piwnicy na mieszkalne, to zastosowanie pompy obiegowej będzie niezbędne. Dokonując tych zmian, trzeba pamiętać o tym, że jeżeli otwarte naczynie wzbiorcze znajdzie się po stronie tłocznej pompy, to jej praca może powodować dość znaczne podniesienie się poziomu wody w naczyniu i jej ewentualny wypływ przez przelew.

Remont instalacji grzewczej - Zamknięta lub otwarta instalacja

Do niedawna wszystkie kotły na paliwa stałe musiały być zabezpieczone za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Takie naczynie ma stałe połączenie z atmosferą, co zwiększa ryzyko korozji w wyniku przenikania tlenu do wody instalacyjnej, ale z drugiej strony, nawet jeśli woda w kotle ulegnie przegrzaniu i zacznie wrzeć, to w instalacji i tak nie dojdzie do wzrostu ciśnienia, bo para i wrząca woda wydostaną się przelewem na zewnątrz.

 

To zabezpieczenie jest pewne, bo nie ma żadnych elementów, które mogą się zepsuć. Jego zaletą jest także to, że kocioł nie jest nigdy narażony na wzrost ciśnienia w wyniku zmian temperatury wody w trakcie normalnej eksploatacji. A takie zmiany mogą stopniowo doprowadzić do utraty szczelności przez kocioł.

 

Drugi sposób zabezpieczenia to zamknięte naczynie wzbiorcze. Nazywane jest też przeponowym, bo to zbiornik przedzielony cienką elastyczną przegrodą, po jednej stronie której znajduje się woda instalacyjna, a po drugiej „poduszka gazowa”. Gdy ciśnienie wody wzrasta, membrana poddaje się temu i gaz zostaje ściśnięty.

 

Zamknięte naczynia wzbiorcze od lat stosuje się do zabezpieczenia instalacji z kotłami gazowymi i olejowymi. W takich kotłach można błyskawicznie zatrzymać dalszy wzrost temperatury wody, po prostu odcinając paliwo, dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa przegrzania (wrzenia) wody i naczynie wzbiorcze przejmuje tylko nieznaczne wzrosty ciśnienia.

 

Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła – najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli w instalacji z kotłem na paliwo stałe chcemy zastosować grzejniki wrażliwe na korozję
Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła – najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli w instalacji z kotłem na paliwo stałe chcemy zastosować grzejniki wrażliwe na korozję


Obecnie zamknięte naczynia wzbiorcze mogą być stosowane także w instalacjach z kotłami na paliwo stałe, lecz kocioł musi być zabezpieczony przed przegrzaniem. Takim zabezpieczeniem jest umieszczona w przestrzeni wodnej kotła wężownica, przez którą w razie nadmiernego wzrostu temperatury przepływa zimna woda wodociągowa. To zabezpieczenie można zastosować jedynie w domach przyłączonych do wodociągu. Jeśli jej źródłem jest studnia i zestaw hydroforowy, to brak prądu pozbawi instalację wodną w domu jej dopływu.

 

Jest jeszcze trzeci sposób zabezpieczenia poprzez podział instalacji na dwa obiegi rozdzielone wymiennikiem ciepła. W części od kotła do wymiennika instalacja jest zabezpieczona naczyniem otwartym, od wymiennika do grzejników zaś – zamkniętym. Dzięki temu kocioł nie musi mieć zabezpieczenia w postaci wężownicy.

 

Jakie zalety ma w takim razie układ zamknięty w instalacjach z kotłami na paliwo stałe? Przede wszystkim pozwala na zastosowanie dowolnych grzejników, w tym popularnych stalowych grzejników płytowych, na pracę których w instalacji otwartej producenci nie dają gwarancji.

 

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny