Kiedy warto wymienić rury w instalacji c.o.?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy warto wymienić rury w instalacji c.o.?

Stan starych rur powinien ocenić instalator i wynikiem takiej oceny bywa często stwierdzenie, że nie są wcale zbyt skorodowane i mogą służyć jeszcze długie lata.

aktualizacja: 2022-10-11 09:39:16

Jeśli jednak planujemy wymienić kocioł lub grzejniki, to warto zlecić przepłukanie instalacji, by usunąć zanieczyszczenia stałe, na które nowoczesne kotły, a także zawory są bardzo wrażliwe.

Zwykle rury c.o., choć także wykonane ze stali, są w znacznie lepszym stanie niż rury wodociągowe, bo woda grzewcza krąży w obiegu zamkniętym, a nie podlega ciągłej wymianie na świeżą, która powoduje intensywniejszą korozję.

Wymiany rur nie unikniemy, jeśli zmieniamy umiejscowienie grzejników albo widoczne elementy instalacji chcemy ukryć w bruzdach ściennych.

Jakie nowe rury?

Jeśli rury stalowe wymieniamy na plastikowe, powinniśmy sprawdzić, czy instalator pamiętał o ich znacznie większej rozszerzalności cieplnej i przewidział kompensację tego zjawiska przez zastosowanie dodatkowych elementów.

Przy wymianie rur stalowych na plastikowe, konieczne jest zastosowanie:

  • dających możliwość ruchu uchwytów do rur,
  • tulei dystansowych w przejściach przez ściany i stropy.

Jeśli instalacja c.o. jest typu zamkniętego, to trzeba też pamiętać o ograniczeniu przenikania tlenu do wody grzewczej. Na zjawisko dyfuzji nie są podatne rury metalowe (miedziane i stalowe), ale spośród rur plastikowych trzeba wybierać rury wielowarstwowe z metalową wkładką antydyfuzyjną (najczęściej PEX-Al-PEX).

Uwaga! Większość rur wielowarstwowych spełnia wymagania co do intensywności przenikania tlenu tylko pod warunkiem, że temperatura wody grzewczej jest niezbyt wysoka - nie przekracza 40-55°C. Dotyczy to zarówno rur z płaszczem metalowym, jak i tych z barierą antydyfuzyjną ze specjalnych polimerów.

W instalacjach typu otwartego zjawisko dyfuzji tlenu przez ścianki rur nie ma znaczenia.

Rury instalacji c.o. wymagają izolacji cieplnej, gdy biegną przez nieogrzewane pomieszczenia (piwnica, garaż) oraz w samej kotłowni. Jeśli kocioł przygotowuje wodę o bardzo wysokiej temperaturze (np. sięgającej 100°C, jak kotły węglowe), to rury w pobliżu kotła powinny być izolowane odporną na bardzo wysoką temperaturę pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Dalsze odcinki rur (np. za wymiennikiem ciepła), których temperatura jest już zdecydowanie niższa, mogą być izolowane zwykłą pianką polietylenową (tzw. szarą).

Może cię zainteresować
Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak działa sterowanie EOS 6? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
Zobacz więcej Zwiń

W miejscach, które i tak ogrzewamy, izolacja nie jest potrzebna - rury są po prostu dodatkowym źródłem ciepła.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Nowe rury c.o. muszą być przystosowane do temperatury wody w instalacji. Jeśli układ zabezpieczony jest zamkniętym naczyniem wzbiorczym, to muszą być również odporne na dyfuzję tlenu (fot. Prandelli Polska)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły