Podłoga na legarach - stropy drewniane
Na stropach drewnianych deski na legarach mocuje się albo bezpośrednio do belek nośnych (rozwiązanie stosowane głównie na poddaszach nieużytkowych) albo na legarach, ułożonych w poprzek belek.
Podłoga na legarach - dom z konstrukcją szkieletową
Jeśli dom ma konstrukcję szkieletową, legary nie mogą być zamocowane bezpośrednio do drewnianych belek stropowych. Najpierw na stropie trzeba położyć usztywniające go płyty OSB i dopiero na nich ułożyć legary.
Podłoga na legarach - stropy żelbetowe
- Jak odnowić parkiet, krok po kroku?
- Wylewka samopoziomująca: idealna podłoga bez wysiłku
- Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?
- Jak wyrównać poziomy podłóg w domu?
Przy stropach żelbetowych deski na legarach układa się na podkładkach poziomujących, a ewentualne szczeliny pod nimi wypełnia pianką montażową, co je dodatkowo usztywnia. Jeśli podłoga znajduje się nad pomieszczeniem nieogrzewanym, pod legarami trzeba położyć folię lub papę - jako izolację przeciwwilgociową.
Podłoga na legarach - bezpośrednio na gruncie
Legary w podłodze bezpośrednio na gruncie muszą mieć co najmniej 10-12 cm, by pod deskami było dość miejsca na izolację cieplną i przeciwwilgociową, a także by była pod nimi zapewniona wentylacja.
Podłogę można też oprzeć na konstrukcji z belek nośnych: belki opiera się na betonowych słupkach przykrytych papą (od spodu muszą mieć ruszt z listewek albo siatkę do podtrzymywania warstwy ocieplenia z wełny mineralnej). Po ułożeniu izolacji cieplnej mocuje się na wierzchu folię izolacyjną chroniącą podłogę przed zawilgoceniem, a następnie przybija legary.
Redakcja BD