Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-01-19 11:20:32
Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

Z dwóch powodów w energooszczędnym domu instalacja wentylacyjna jest znacznie ważniejsza niż w tradycyjnym. Dlaczego?

W energooszczędnym domu instalacja wentylacyjna jest znacznie ważniejsza niż w tradycyjnym z dwóch powodów:

  • w ogólnym bilansie energetycznym domu o dobrej izolacji przegród zewnętrznych największe straty ciepła powoduje właśnie wymiana powietrza;

     

  • szczelność budynku sprawia, że niezbędna staje się w pełni kontrolowana wentylacja nawiewno-wywiewna. W starych budynkach, nawet jeśli wentylacja grawitacyjna była nieskuteczna, to i tak nieszczelności w stolarce zapewniały przynajmniej minimalną wymianę powietrza, chociażby w wyniku działania wiatru.

Te czynniki powodują, że w domach energooszczędnych mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna jest standardem, bo zapewnia kontrolowaną wymianę powietrza i odczuwalnie ogranicza zużycie ciepła. Należy ją uwzględnić już w projekcie budynki, choćby dlatego że praktycznym problemem jest poprowadzenie i ukrycie przewodów wentylacyjnych o dużej średnicy. Doborem centrali wentylacyjnej i zaplanowaniem tras rur powinien zająć się specjalista z tej dziedziny.

Producenci central wentylacyjnych na ogół chwalą się wysoką sprawnością odzysku ciepła, mierzoną w warunkach laboratoryjnych. Nie jest to miarodajna informacja dla użytkownika. Ważniejsze są oszczędności osiągane w rzeczywistych warunkach eksploatacji. Może się np. okazać, że wymiennik ma wyższą sprawność odzysku, ale za to wentylatory w centrali zużywają dużo więcej prądu, by przezwyciężyć stawiane przez niego opory przepływu.

Ostatecznie eksploatacja takiego urządzenia może być mniej opłacalna (podstawowe znaczenie ma cena ciepła). Dlatego centralę zawsze dobiera się do konkretnej instalacji.

Redakcja BD
fot. PRO-VENT

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość pp

29 Sty 2009, 21:07

artykuł sponsorowany! rekuperator w przeciętnym domu daje oszczędności rzędu 10% na ogrzewaniu - ekonomiczność tej inwestycji jest b.mała.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje