Jakie są zasady umieszczania gniazdek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie są zasady umieszczania gniazdek?

Pamiętajmy, że z łączników i gniazd będziemy korzystać latami. Dlatego też należy zadbać o to, aby zostały one rozmieszczone w wygodnym dla nas i bezpiecznym miejscu.

Streszczenie artykułu
W aranżacji wnętrz często zapominamy o tak podstawowym elemencie, jak gniazdka elektryczne. Ich umiejscowienie ma jednak kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia. Zgodnie z przepisami, minimalna wysokość gniazdek wynosi 15 cm od podłogi, ale zalecane jest umieszczenie ich na wysokości 30 cm, co zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo. W kuchni gniazdka powinny być umieszczone 150 cm nad podłogą, aby uniknąć kontaktu z wodą. Liczba gniazdek w pomieszczeniu zależy od jego przeznaczenia - w sypialni wystarczą dwa, ale w salonie lepiej zainstalować ich więcej, aby zapewnić zasilanie dla różnych urządzeń. W łazience gniazdka powinny być umieszczone na wysokości 130 cm, z dala od źródeł wody. Przepisy mówią również o konieczności umieszczenia gniazdka w pobliżu drzwi wejściowych, co ułatwia podłączenie odkurzacza. Warto pamiętać, że wszystkie gniazdka powinny być zabezpieczone przed dziećmi i zwierzętami. Zasady umieszczania gniazdek są istotne dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników, dlatego warto je uwzględnić podczas projektowania wnętrza.

Umieszczanie gniazd i łączników ze względu na rodzaj pomieszczenia

Łączniki światła zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych, ciasnych przestrzeni, jak spiżarnia, garderoba czy kotłownia, łączniki zaleca się montować przed wejściem. To samo dotyczy łazienek i pralni - chodzi o to, aby włączniki nie miały kontaktu z wilgocią. Standardowa wysokość montażu łączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi.

W pokojach dziecięcych może to być 100-120 cm. Obecnie coraz więcej osób decyduje się umieszczać łączniki niżej, na wysokości 90-100 cm. Jest to o tyle wygodne, że bez problemu mogą korzystać z nich dzieci, osoby niepełnosprawne i dorośli, którzy aby włączyć światło, nie muszą podnosić ręki. Gniazda wtykowe montuje się zwykle na wysokości 20-30 cm od poziomu podłogi, powyżej cokołów.

W kuchni i łazience natomiast powinny one znaleźć się nad szafkami, a więc na wysokości 110-120 cm, w możliwie największej odległości (co najmniej 60 cm) od strefy mokrej, czyli wanny, brodzika, umywalki, zlewozmywaka.

W dużych salonach i na zewnętrznych tarasach gniazda wtykowe coraz częściej umieszcza się w podłodze tak, aby można było podłączyć do nich lampę, czy sprzęt muzyczny. Są one zazwyczaj osłonięte maskownicą i odpowiednio uszczelnione. 

Zasady umieszczania gniazd elektrycznych:

 • jedno gniazdko, co 2-2,5 m na ścianie;
 • co najmniej jedno gniazdko w przedpokoju;
 • minimum trzy gniazdka w łazience, w tym jedno jako odrębny obwód do przyłączenia pralki;
 • w kuchni powinno być co najmniej 5 gniazd; nad blatami przynajmniej, co dwa metry, odrębne obwody dla urządzeń montowanych na stałe - lodówki, zmywarki. Odrębny obwód dla czajnika elektrycznego. Wysoko umieszczone gniazdo dla okapu kuchennego; 
 • w pokojach montowane są najczęściej na wysokości 30 cm, 
 • w kuchni na wysokości 85-115 cm;
 • w łazienkach na wysokości 140 cm;
 • w wilgotnych pomieszczeniach gniazda powinny być bryzgoszczelne - oznaczenie IP44;
 • odległość między gniazdem a brzegiem wanny lub drzwiami kabiny natryskowej nie może być mniejsza niż 60 cm;
 • włączniki oświetlenia umieszcza się zwykle na wysokości 90-140 cm od podłogi.
Dobór gniazdek i łączników
Agnieszka i Maciej stoją przed wyzwaniem wykończenia domu w stanie deweloperskim. Zaprosili na budowę Ewę Kramm, architekt wnętrz, by doradziła im, jak dobrać łączniki i gniazda.

 

Redakcja BD
fot. Schneider Electric

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Gdzie zwykle umieszcza się łączniki światła w pomieszczeniach?

  Łączniki światła zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych przestrzeni, jak spiżarnia, garderoba czy kotłownia, łączniki zaleca się montować przed wejściem. W łazienkach i pralniach powinny być umieszczone w miejscach, gdzie nie mają kontaktu z wilgocią.
 • Jaka jest standardowa wysokość montażu łączników?

  Standardowa wysokość montażu łączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi. W pokojach dziecięcych może to być 100-120 cm, a coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie łączników na wysokości 90-100 cm.
 • Na jakiej wysokości zwykle montuje się gniazda wtykowe?

  Gniazda wtykowe zwykle montuje się na wysokości 20-30 cm od poziomu podłogi, powyżej cokołów. W kuchni i łazience powinny one znaleźć się nad szafkami, czyli na wysokości 110-120 cm, z dala od strefy mokrej.
 • Jakie są ogólne zasady umieszczania gniazd elektrycznych w różnych pomieszczeniach?

  Jedno gniazdko co 2-2,5 m na ścianie. Co najmniej jedno gniazdko w przedpokoju. Minimum trzy gniazdka w łazience, w tym jedno do pralki. W kuchni powinno być co najmniej 5 gniazd, nad blatami co dwa metry, z odrębnymi obwodami dla urządzeń stałych jak lodówka czy zmywarka. W pokojach gniazda są najczęściej na wysokości 30 cm, w kuchni 85-115 cm, a w łazienkach 140 cm. W wilgotnych pomieszczeniach gniazda powinny być bryzgoszczelne (oznaczenie IP44). Odległość między gniazdem a brzegiem wanny lub drzwiami kabiny natryskowej nie może być mniejsza niż 60 cm. Włączniki oświetlenia umieszcza się zwykle na wysokości 90-140 cm od podłogi.
 • Jakie są rekomendacje dotyczące umieszczania gniazd w kuchni?

  W kuchni gniazda powinny być co najmniej 5, nad blatami co dwa metry. Powinny być odrębne obwody dla urządzeń montowanych na stałe, takich jak lodówki czy zmywarki. Powinien być też odrębny obwód dla czajnika elektrycznego oraz wysoko umieszczone gniazdo dla okapu kuchennego.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

23 Sep 2022, 17:00

3 godziny temu, Gość Rob napisał: Czy nadblatowe ścienne gniazdko kuchenne może być w odległosci 10 cm od bocznej krawędzi płyty grzejnej    Może. Tylko przy grzaniu większych garnków będzie się podgrzewać, więc trzeba mieć to na uwadze.

Gość Rob

23 Sep 2022, 12:59

Czy nadblatowe ścienne gniazdko kuchenne może być w odległosci 10 cm od bocznej krawędzi płyty grzejnej podłączonej do swojego innego gniazdka poniżej blatu (chodzi o bezpieczną odległość płyty od tego gniazdka nadblatowego, które jest nie za płytą ceramiczną, ale jakby obok ...

23 Mar 2022, 18:15

9 godzin temu, Gość kotek napisał: raz pisze że na 110-120 a dalej 140,zdecydujcie się   To Ty się masz zdecydować. I jak postanowisz, tak będzie.

Gość kotek

23 Mar 2022, 09:11

raz pisze że na 110-120 a dalej 140,zdecydujcie się

Gość Franek

02 Jun 2020, 13:43

Osobiście takie gniazdo 230v mam zamontowane w garażu. Warto te o większej mocy umieścić tam, gdzie wiemy, że będziemy korzystać ze sprzętu, który pobiera znaczną ilość energii. Planuję zakup samochodu elektrycznego, więc tym bardziej przyda mi się takie rozwiązanie. Tam, ...

Gość pierwiastek3@hotmail.com

07 Oct 2019, 13:50

Trzeba rozróżnić uprawnienia budowlane od uprawnień Eksploatacji iDozór Elektryczny SEP i SPE oraz podobnych organizacji !

19 Nov 2017, 13:34

34 minuty temu, Gość Do retworda. A, to grozi, że jeżeli roboty zostały napisał: wykonane i zadecydowane bez udziału osoby z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych i bez ważnej przynależności do izby inżynierów to w razie czego pójdziesz ...

Gość Do retworda. A, to grozi, że jeżeli roboty zostały

19 Nov 2017, 12:36

wykonane i zadecydowane bez udziału osoby z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych i bez ważnej przynależności do izby inżynierów to w razie czego pójdziesz siedzieć. No i ten kac moralny na resztę życia i odszkodowania, że będąc wybitnym naukowcem w tym ...

10 Nov 2017, 14:38

1 godzinę temu, Gość rj napisał:   i tutaj właśnie pytanie do Was, jeśli pociągniemy kabel do tego jednego gniazdka tylko na posadzce bezpośrednio na wysokości podkładów pod panele i pod panelami czy to będzie coś strasznego? co wtedy grozi ? czy tak w ogóle ...

Oczywiście w podkładzie podłogowym trzeba zrobić bruzdę na głębokość  nieco większą niż grubość przewody. Przewód płaski,  w izolacji na 750V przekrój 3x2,5mm2.

Gość mhtyl

10 Nov 2017, 13:25

Na przewód nie powinna działać żadna siła, a w tym przypadku będzie cały czas na niego oddziaływać bo będzie stykał sie z panelami. A po drugie po co psuć i komplikować sobie podłogę w salonie gniazdkiem? No chyba, że salon ma jakieś 50 m2.

Gość rj

10 Nov 2017, 12:51

mam pytanie, może ktoś z was mi pomoże. Otóż posadzki już wylane w domu, tynki również zrobione (stan deweloperski) będziemy chcieli na pewno bruzdować trochę i dodać kilka gniazdek. Między innymi takie w podłodze pod ławą w salonie. i tutaj właśnie pytanie do Was, jeśli ...

13 Aug 2017, 22:44

1 godzinę temu, mhtyl napisał: Nie babci, teściowej To za dużo szczęścia.

Gość mhtyl

13 Aug 2017, 21:31

3 godziny temu, retrofood napisał: Z zawartością prochów babci. Nie babci, teściowej

13 Aug 2017, 18:28

5 godzin temu, mhtyl napisał: Teraz modne są urny Z zawartością prochów babci.

Gość mhtyl

13 Aug 2017, 12:39

Przed chwilą, retrofood napisał:   PS. Z wiekiem I nie jest to jeszcze wieko od trumny. Teraz modne są urny

13 Aug 2017, 12:38

1 minutę temu, mhtyl napisał:   a po drugie ;o co komu w sypialni gniazdka,w sypialni co innego sie robi a nie podziwia gniazdka Spokojnie, takie myślenie zmienia się wraz z wiekiem. Ty jesteś jeszcze na etapie wstępnym, ale i Ciebie to czeka.  PS. Z wiekiem ...

Gość mhtyl

13 Aug 2017, 12:35

1 minutę temu, bajbaga napisał: A moja wyobraźnia to ogarnia - zwłaszcza jak rypadełko okrągłe i centralnie umieszczone w pokoju.  To wystarczy zamontować gniazdka obrotowe, coś na wzór jak jest wykonanie zwijanie w odkurzaczu. a po drugie ;o co komu w sypialni ...

13 Aug 2017, 12:31

15 minut temu, mhtyl napisał: ............. nie wyobrażam sobie aby z łóżkiem latać po całej sypialni jeżeli aranżacja była zrobiona już wcześniej. A moja wyobraźnia to ogarnia - zwłaszcza jak rypadełko okrągłe i centralnie umieszczone w pokoju. 

Gość mhtyl

13 Aug 2017, 12:14

1 godzinę temu, retrofood napisał: O kuchni się nie mówi w takiej sytuacji, o kuchni się wie. W sypialni po to żeby były, bo jak zechcesz przestawić łoże, to będzie jak znalazł, a w salonie mają być wszędzie, bo bywają również ozdobą ściany. Stasiu ...

13 Aug 2017, 10:27

11 minut temu, mhtyl napisał: Co dwa metry gniazdka to jest dla mnie chwalenie się czymś o czym nie ma sie pojęcia. Dlaczego? bo w kuchni gniazdka co dwa metry to porażka i nieporozumienie, w sypialni, po co? w salonie? w salonie maja być tam gdzie potrzeba bo gniazdka ...

Gość mhtyl

13 Aug 2017, 10:14

Co dwa metry gniazdka to jest dla mnie chwalenie się czymś o czym nie ma sie pojęcia. Dlaczego? bo w kuchni gniazdka co dwa metry to porażka i nieporozumienie, w sypialni, po co? w salonie? w salonie maja być tam gdzie potrzeba bo gniazdka nie są ozdobą ściany.

13 Aug 2017, 09:58

1 godzinę temu, Mirek200 napisał:   nie muszę stosować przedłużaczy. Bo ludzie u których jest normalna instalacja elektryczna nie wiedzą co to przedłużacze.

13 Aug 2017, 08:51

W swoim domu mam gniazdka położenie co 2 metry jest ich wystarczająco, nie muszę stosować przedłużaczy.

13 Aug 2017, 00:49

1 godzinę temu, Gość MorningWood napisał: Hej, co sądzicie o umieszczeniu gniazdka do lodówki za lodówką, nisko, na wysokości sprężarki, gdzie jest więcej miejsca? Nie na wysokości sprężarki lecz obok lub poniżej, aby stercząca wtyczka nie blokowała ...

Gość MorningWood

12 Aug 2017, 22:53

Hej, co sądzicie o umieszczeniu gniazdka do lodówki za lodówką, nisko, na wysokości sprężarki, gdzie jest więcej miejsca?

17 Sep 2015, 11:06

Przede wszystkim grozi to uszkodzeniem gniazdka. A jakie będą tego dalsze konsekwencje nie sposób przewidzieć. Para wodna i wysoka temperatura drastycznie przyspieszają "starzenie się" tworzyw sztucznych, w tym także izolacji elektrycznej. Do tego trzeba dodać przyspieszoną korozje ...

Gość Justyna

17 Sep 2015, 09:05

Moja matka korzystając z czajnika elektrycznego zawsze ustawia go tak, że gorąca para leci wprost na gniazdko elektryczne. Zwracałam jej uwagę, aby tak nie robiła i ustawiała czajnik z "dziubkiem" z dala od gniazdka, ale ona to ignoruje. Czy ta sytuacja grozi w przyszłości pożarem?

Gość cece

01 Jun 2015, 13:12

Pomocne informacje, ale zabrakło wyszczególnienie urządzeń, np. gniazdo do zmywarki 30 cm za szafką zlewozmywakową, a nie bezpośrednio za zmywarką, gniazda do płyty grzejnej i piekarnika pod blatem, ilość gniazd nad blatem powinna wynikać z długośći blatu roboczego, np. 2m blat ...

17 Apr 2014, 15:21

I z tymi poprawkami wypada się zgodzić, tak właśnie trzeba pisać od razu. Ja już kiedyś wspominałem, że ja wiem, że Redaktor wie. Ale Czytelnicy nie wiedzą, a raczej wiedzą bardzo mało, a wtedy to co przeczytają, staje się dla nich wyrocznią. Elektrycy pomiędzy sobą mogą ...

17 Apr 2014, 14:34

Dziękuję za zwrócenie uwagi, poprawiliśmy artykuł. Odpowiedzi Jarosława Antkiewicza (redaktora Budujemy Dom) na pozostałe zarzuty zaznaczone są na czerwono:- w pokojach montowane są najczęściej na wysokości 30 cm, – ja akurat lubię niskie umieszczenie, bo meble na nóżkach ich ...

17 Apr 2014, 13:11

Bzdura za bzdurą. Artykuł szkodliwy i siejący zamęt. Cytat Zasady umieszczania gniazd elektrycznych:- jedno gniazdko na 5 m2 pokoju mieszkalnego;A potem stos przedłużaczy i rozgałęźników. Śmiech na sali w dzisiejszych czasach. - jedno ...

Gość Rafał

17 Apr 2014, 12:33

Dodam, że zgodnie z normą w pomieszczeniu wyposażonym w prysznic bez brodzika, nie wolno montować urządzeń 230V -1,2m od natrysku. W przypadku brodzika lub wanny - 0,6m.

Gość Michał

30 Jan 2014, 10:59

Z gniazdkami nie ma co kombinować, lepiej postawić na klasykę i sprawdzone rozwiązania. u mnie cały dom jest w polskich gniazdkach i gra, choć najwięcej wejść znajduje się w salonie połączonym z gabinetem (tam gdzie cały sprzęt komputerowy), nie w kuchni. :D ale jak kto lubi...

30 Jan 2014, 10:59

...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!