Utrzymującym się trendem w aranżacji łazienki jest minimalistyczna, estetyczna przestrzeń łatwa w utrzymaniu. Wielu architektów i projektantów, poszukujących płytek spełniających te cechy decyduje się na wykorzystanie wielkiego formatu. Swoją popularność płytki XXL zawdzięczają uniwersalności i nieograniczonym możliwościom. Pięknie prezentują się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach, optycznie je powiększając. To rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz komfort użytkowania, jednocześnie poszukujących elegancji w prostej formie.
Data publikacji: 2022-02-09
Data aktualizacji: 2022-02-09
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: płytki wielkoformatowe, czyli jakie? Powszechnie przyjęło się mówić o wielkim formacie w kontekście wymiarów 60 x 60 cm. W ostatnich latach możemy jednak zaobserwować tendencję wzrostu metraży do 120 x 120, a nawet 120 x 240 cm przy grubości 6 mm. Płytki wykonane są z gresu, który wypalany w bardzo wysokiej temperaturze, staje się jednym z najbardziej odpornych na ciepło materiałów. Nie odkształca się pod wpływem temperatury i nie chłonie wilgoci. To właśnie ze względu na swoje właściwości płytki wielkoformatowe najczęściej wykorzystywane są w łazience. Łatwość w utrzymaniu i sprzątaniu powierzchni to ogromna zaleta w pomieszczeniu narażonym na działanie grzybów i bakterii.
Efekt jednolitej tafli
Swoją uniwersalność zawdzięcza licznym wykończeniom, matowym czy polerowanym, oraz możliwości wiernego odwzorowania kamienia, drewna lub betonu. Wszechstronność dużych formatów pozwala na wprowadzenie najróżniejszych rozwiązań aranżacyjnych do wnętrza. Dodatkowym atutem jest swobodna możliwość obróbki oraz montażu gresów, również na ogrzewanie podłogowe, które ostatnimi czasy cieszy się dużą popularnością w łazienkach.
Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz stawiają na otwarte, minimalistyczne przestrzenie, które dają swobodną możliwość wyrażania siebie poprzez aranżację wnętrza. Płytki wielkoformatowe dzięki niewielkiej spoinie tworzą jednolitą taflę, która daje efekt prostej i otwartej formy. Bogactwo wzorów i faktur sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy surowych industrialnych przestrzeni mogą sięgnąć po płytki o estetyce betonu. Dla osób chcących wprowadzić do wnętrza ukojenie oraz spokój sprawdzą się drewnopodobne okładziny, a szyku i elegancji nada ceramika o wzorze marmuru. Wykorzystanie zamiast naturalnego kamienia czy drewna, materiałów, które oddają piękno surowców, to nie tylko kwestia ekologiczna, ale także praktyczna - powierzchnię łatwiej pielęgnować, nie oddziałują na nią środki chemiczne i detergenty, a wzór i faktura pozostają nienaruszone, nawet przez lata użytkowania - Tomasz Smus, architekt marki MONOLITH.
Tomasz Smus, architekt marki MONOLITH
Uniwersalność wielkiego formatu
Mała łazienka, choć przytulna, bardzo często traci na swojej funkcjonalności. Optyczne powiększenie przestrzeni, przy pomocy wielkoformatowych płytek, oprócz przestronności, zapewni także ciekawy efekt aranżacyjny. Minimalistyczny, loftowy styl, który uzyskujemy przy wielkim formacie może stanowić bazę pod wybór dodatków i mebli. Również sama okładzina ceramiczna jest doskonałym elementem dekoracyjnym wnętrza. Płytki z połyskiem nadają szyku i elegancji, oprócz tego odbijają światło i dają wielowymiarowy efekt.
Kolekcja Harmonic, Ceramika Tubądzin
W przestronnej łazience wielkoformatowe płytki prezentują się monumentalnie, jednocześnie nadają też lekkości i wyjątkowego charakteru. Możemy je wykorzystać nie tylko na ścianie czy podłodze. Obszarem zainteresowania architektów i projektantów cieszą się także fronty mebli łazienkowych, wanny lub umywalki. Zamiast klasycznego brodzika coraz popularniejsze staje się również stosowanie płytek pod prysznicem.
Decydując się na płytki wielkoformatowe w łazience zyskamy eleganckie i nowoczesne wnętrze. Powierzchnia delikatnie poprzecinana fugami stanowi doskonałą bazę pod wyeksponowanie elementów wyposażenia. Dzięki bogatej ofercie wzorów oraz kolorów, wielki format pasuje do każdego kierunku aranżacyjnego. A łatwość w pielęgnacji, odporność na wilgoć czy uszkodzenia stanowią dodatkowy atut.