Czym ogrzewać dom w 2022 roku? Porównujemy koszty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czym ogrzewać dom w 2022 roku? Porównujemy koszty

W związku ze wzrostem cen paliw opałowych i energii elektrycznej porównujemy bieżące koszty eksploatacji najpopularniejszych źródeł ciepła. Eksperci Rotenso podpowiadają czym ogrzewać dom w 2022 r., aby nie pójść z torbami. Przeczytaj koniecznie jeżeli planujesz modernizacje kotłowni lub wyminę źródła ciepła.

aktualizacja: 2022-01-10 09:13:40

Gaz, węgiel, a może prąd - za co zapłacimy w tym roku więcej i o ile?

Podwyżki cen gazu ziemnego o 54 proc., energii elektrycznej o 24 proc., a także znaczne wzrosty cen węgla, pelletu i drewna, które stały się faktem już z końcem minionego roku, oznaczają dla większości znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie, a te w naszej strefie klimatycznej pozostają ważnym składnikiem budżetu każdego gospodarstwa domowego. Słowem - w 2022 r. wszyscy zapłacimy więcej, bez względu na to czy ogrzewamy dom gazem, ekogroszkiem, pelletem czy pompą ciepła. Czy jest jakaś dobra wiadomość i dla kogo? Tak, dla właścicieli nowych i docieplonych domów, których utrzymanie będzie teraz realnie tańsze niż słabo izolowanych budynków. Dlaczego? Otóż wzrost cen, jak wspomniano, dotyczy wszystkich paliw opałowych, zaś termomodernizacja, poza względami ekologicznymi, oznacza mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym niższe koszty ogrzewania.

Wzrost kosztów ogrzewania w roku 2022 względem 2021 dla domu w standardzie WT2021
Wzrost kosztów ogrzewania w roku 2022 względem 2021 dla domu w standardzie WT2021
Wzrost kosztów ogrzewania w roku 2022 względem 2021 dla domu w standardzie WT2014
Wzrost kosztów ogrzewania w roku 2022 względem 2021 dla domu w standardzie WT2014

Porównanie kosztów ogrzewania 2021/2022

Skoro jednak wiemy, że ogrzewanie będzie droższe, to sprawdźmy o ile i dla kogo najbardziej? Aby to policzyć eksperci producenta pomp ciepła Rotenso Aquami wykonali kalkulację uwzględniającą aktualne koszty najpopularniejszych paliw opałowych oraz energii. Obliczenia przeprowadzono dla nowego domu o powierzchni do ogrzania 140 m2 wybudowanego zgodnie ze standardem WT2021 o całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11677 kWh/rok, zamieszkałego przez 4 osobową rodzinę, której każdy członek zużywa dziennie 50 l ciepłej wody użytkowej. Takie same wyliczenia przeprowadzono także dla nieco starszego budynku o porównywalnej powierzchni, wybudowanego lub zmodernizowanego do standardu WT2014, którego zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe i wynosi 19657 kWh/rok.

Zakładając, że tegoroczna zima będzie porównywalna pod względem temperatur do ubiegłorocznej to z wyliczeń wynika, że podwyżki najmocniej odczują właściciele domów ogrzewanych za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego. Jeżeli jesteśmy właścicielami nowego domu to nasz rachunek za ogrzewanie gazem w tym sezonie grzewczym wyniesie ok. 4 188,36 zł brutto, podczas gdy w ubiegłym roku zapłaciliśmy ok. 2 786,45 zł brutto. Jeżeli nasz dom jest nieco starszy, a co za tym idzie słabiej izolowany, podwyżkę odczujemy jeszcze dotkliwiej ponieważ rachunek wyniesie już ok. 6 675,93 zł brutto, co w porównywaniu z ubiegłorocznym w wysokości ok. 4 316,00 zł brutto oznacza wzrost o 35,35%. Koszt ogrzania nowego domu pompą ciepła powietrze - woda np. Rotenso Aquami zakwalifikowaną w programie "Czyste Powietrze" jako urządzenie o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to z kolei wydatek w bieżącym roku rzędu 2 366,23 zł brutto, w stosunku do 2 083,01 zł brutto w minionym roku, czyli jeszcze przed podwyżką ceny prądu, wydaje się do przyjęcia. Prawie tyle samo zapłacimy decydując się na ogrzewaniem nowego domu za pomocą kotła na ekogroszek bo 2 393,72 zł brutto. Decydując się jednak na tradycyjny kocioł na paliwo stałe musimy mieć na uwadze konieczność pełnej obsługi tzw. brudnej kotłowni oraz problem niskiej emisji.

Porównanie kosztów ogrzewania w roku 2021 i 2022 w standardzie WT2021
Porównanie kosztów ogrzewania w roku 2021 i 2022 w standardzie WT2021
Porównanie kosztów ogrzewania w roku 2021 i 2022 w standardzie WT2014
Porównanie kosztów ogrzewania w roku 2021 i 2022 w standardzie WT2014

Prognozy na 2022 r., czyli w jakie źródło ciepło zainwestować?

Z analizy HRE Investments wynika, iż w 2021 r. w Polsce powstało około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. To najwięcej od ponad 40 lat. Wszyscy Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali w jakie źródło ciepła zainwestować stoją obecnie przed trudnym wyborem. Ten sam dylemat dotyczy osób zamierzających wymienić stary piec na nowe źródło ciepła. Wiadomo, że rezultatem podwyżek cen gazu może być mniejsza liczba wniosków o dotację w programie "Czyste powietrze", w szczególności wśród tych wnioskodawców, którzy planowali wymianę starego kopciucha na kocioł gazowy. Jaka jest obecnie rozsądna alternatywa dla kotłów na paliwa stałe?

- Nie ulega wątpliwości, że podwyżki cen gazu, prądu i innych paliw opałowych poważnie uszczuplą portfele Polaków. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wybór oszczędnego źródła ogrzewania, przed którym stoją osoby zarówno planujący budowę domu jak i modernizację kotłowni. Po raz pierwszy, mimo podwyżek cen prądu, przy aktualnym wzroście cen gazu, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła stało się znacząco tańsze od ogrzewania domu gazem ziemnym. Dotąd, te dwa sposoby ogrzewania były ze sobą zestawiane ze względu na komfort użytkowania. W przypadku pomp ciepła zwraca się dodatkowo uwagę na to, że jest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania - ocenia Piotr Miklasz Product Manager ds. Pomp Ciepła Rotenso Aquami

Po podwyżkach gazu instalowanie pomp ciepła, jako źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych staje się zasadne i opłacalne. Zdaniem eksperta Rotenso zapowiedź dotacji dla właścicieli nowych budynków do zakupu pomp ciepła w programie "Moje ciepło" z pewnością dodatkowo skłoni inwestorów do wyboru tego źródła ogrzewania. W obecnej sytuacji, spowodowanej tak znacznymi podwyżkami cen gazu, należy się spodziewać, że budujący będą skłonni spełnić restrykcyjne wymagania stawiane przez NFOŚIGW dotyczące stanu technicznego budynku, aby zakupić z dotacją alternatywne źródła ogrzewania, których eksploatacja pozwoli w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 

* W kalkulacji podano ceny gazu według taryf spółki PGNiG dla okręgu wrocławskiego, ceny prądu z cennika taryfy G11 z TAURON Polska Energia S.A. oraz uśrednione rynkowe ceny ekogroszku i pelletu.

Eksperci Rotenso

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Wrz 2022, 21:29

Zależy jak na to spojrzeć, kupując węgiel mamy pewność ile zapłacimy miej więcej za ogrzewanie w sezonie. Ogrzewając gazem czy prądem nawet nie wiemy czy będzie dostępny bez przerw. 

time image

08 Wrz 2022, 17:52

no ogrzewanie węglowe ostatnio do najtańszych nie należy

time image

Gość Andrzej

08 Wrz 2022, 16:31

Jeśli mamy pięć węglowy to po zrzuceniu się z sąsiadami na wynajem ciężarówki i zakupie bezpośrednio w kopalni (BEZ POŚREDNIKÓW) zapłacimy od 1000 do 1600 za tonę. W minionym sezonie spaliłem mniej niż 1,5 T.

time image

19 Maj 2022, 03:50

no u mnie w okolicy jeszcze trochę taniej jest, ale pewnie niedługo

time image

Gość nova

18 Maj 2022, 21:39

ekogroszek już 3000

time image

Gość maciek

07 Lut 2022, 20:34

skąd wzieliście taki procent-ogrzewanie ekogroszkiem ok.13%.ekogroszek kosztował 800 a teraz kosztuje 1400

time image

Gość Izka

30 Sty 2022, 13:20

Z tym ogrzewaniem to ciezka sprawa, nie wiadomo co wybrac by bylo dobrze. Kazdy wiec patrzy na swoje mozliwosci i takim sposobem zalozylismy  panele na podczerwień a dodatkowo mamy panele fotowoltaiki

time image

27 Sty 2022, 08:52

4 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Dodatkowo ocieplił dach i wymienił okna. Uwagi - o tej samej porze rok temu przy tych samych warunkach pogodowych i tych samych nastawach zużył o 40 procent mniej gazu Rok temu zużył chyba więcej tego gazu.....?

3 godziny temu, aaaa napisał: Z grona moich znajomych 2 osoby będące w trakcie budowy domu juz zmieniło gaz na PC - a kilka pozostałych się do tego przymierza...wymowne, prawda? Ceny gazu poszły w górę, ale nie spektakularnie. Wybór źródła ciepła zależy ...

time image

27 Sty 2022, 05:09

Z grona moich znajomych 2 osoby będące w trakcie budowy domu juz zmieniło gaz na PC - a kilka pozostałych się do tego przymierza...wymowne, prawda?

time image

Gość Lesint

26 Sty 2022, 09:30

My postawiliśmy finalnie dwa kominy(na wszelki wypadek)w kotłowni i w salonie. W każdej chwili koze można wstawic też mamy wszystko pod gaz, już wprowadzony do domu ale mocno zastanawiamy die nad panelami i pompą. Żeby nie być uzależnionym tylko od jednego źródła ciepła. W każdym ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!