Dobrze zaprojektowana wydajność, czyli o falowniku przyszłości

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dobrze zaprojektowana wydajność, czyli o falowniku przyszłości

O falowniku Solplanet nowej serii G2 można napisać wiele, podając liczne argumenty, techniczne i ekonomiczne, przekonujące do jego zakupu. Trzy najważniejsze są następujące: urządzenie jest konkurencyjne cenowo, wydajne, a przy tym wygląda niezwykle efektownie.

aktualizacja: 2022-01-24 10:40:25

Na zdjęciu otwierającym: Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,68 kWp w Łobodno wykonana przez firmę Grosun.

Inżynierowie firmy Aiswei stworzyli projekt na miarę nowoczesności. Za nową stylistykę falownikom G2 przyznano nagrodę RedDot Design 2021. To ogromne wyróżnienie produktów, które są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Projektanci sprytnie połączyli inspiracje, które zaczerpnęli z natury, i panującego trendu minimalizmu. Futurystyczna elegancja - takie skojarzenie budzi pokrywa falownika w kolorze stalowego błękitu, która śmiało może pełnić funkcję dekoracyjną. Na próżno szukać na niej wadliwych wyświetlaczy, zbędnych przetłoczeń czy niepotrzebnych przycisków.

Trójfazowy falownik Solplanet serii ASW LT-G2 o mocy 8-20 kW
Trójfazowy falownik Solplanet serii ASW LT-G2 o mocy 8-20 kW

Pod docenioną przez specjalistów od designu pokrywą znajdziemy równie wartościowe wnętrze. Zastosowane komponenty do budowy falownika pochodzą od renomowanych firm takich jak Texas Instruments, LEM, Zettler czy też Phoenix Contact.

Budowa falownika serii G2
Budowa falownika serii G2

Falowniki serii G2 mają dwa typoszeregi mocy - od 8 do 20 kW, oraz od 30 do 50 kW. Takie moce rozszerzają gamę mniejszych falowników trójfazowych z serii ASW -T (od 3-8 kW). Teraz możemy dopasować optymalną moc urządzenia do potrzeb użytkownika i zainstalowanej mocy modułów fotowoltaicznych, co za tym idzie falowniki pasują nie tylko do naszych gospodarstw domowych, ale także do mikro i średnich firm.

Seria inwerterów G2 charakteryzuje się szerokim zakresem napięć pracy od 120 do 1000 V DC. Pozwala to na zaprojektowanie krótkich łańcuchów - już od 5 standardowych modułów fotowoltaicznych. Ponadto niskie napięcie startowe łańcucha (już od 150 V) pozwala na znacznie szybsze rozpoczęcie pracy falownika wczesnym rankiem, a przy tym nie przechodzi tak szybko w tryb Stand-by przy niewielkiej irradiancji słońca (pochmurne dni). Daje to dodatkowe korzyści mocy w rocznym uzysku instalacji fotowoltaicznej.

Ogromną zaletą nowego modelu jest zwiększona wartość prądu łańcucha (13A!). Pozwala to na podłączenie większości modułów fotowoltaicznych, nawet tych, w których prąd pracy przekracza często 11 A. Dział badań i rozwoju marki (R&D) wychodzi naprzeciw obecnym zapotrzebowaniom rynku fotowoltaicznego na coraz mocniejsze moduły.

Seria G2 została wyposażona w solidne zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniami falownika oraz pozostałych komponentów instalacji. Oprócz standardowej ochrony znajdziemy tu warystorowe ograniczniki przepięć T2 po stronie AC i DC.

Falownik serii G2 i warystorowe ograniczniki przepięć T2 po stronie AC i DC
Falownik serii G2 i warystorowe ograniczniki przepięć T2 po stronie AC i DC

Ograniczniki zapewniają pełne bezpieczeństwo w przypadku wyindukowanych napięć podczas wyładowań atmosferycznych. Falowniki G2 pozytywnie przeszły eksperymentalne badania prowadzone przez Tauron Dystrybucję i pracowników naukowych krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Mamy zatem pewność, że falowniki spełniają najwyższe normy nie tylko w chwili produkcji, ale również podczas lokalnych badań w Polsce.

Bezpieczeństwo i wysoka jakość falowników Solplanet potwierdzona jest wymaganymi certyfikatami. W standardowej cenie dostajemy rozszerzoną gwarancję - z 5 do 10 lat (obowiązuje tylko w Polsce) oraz pełne wsparcie firmy FixIT w kwestiach serwisowych i technicznych.

Falowniki G2 można rozbudować o dodatkowe urządzenia Smart lub skomunikować z istniejącym rozwiązaniem BMS w budynku. Jedną z opcji dodatkowych jest możliwość podpięcia zewnętrznego licznika energii, co zapewni nam wpływ na autokonsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej. Przekłada się to na zwiększenie rentowności całej inwestycji. Tutaj warto wspomnieć, że bieżącą kontrolę produkcji energii elektrycznej możemy przeprowadzać nie tylko przez przeglądarkę internetową, ale także za pomocą przejrzystej aplikacji w języku polskim na smarfony (Android i iOS). Aplikacja jest łatwa w obsłudze zarówno dla instalatora, jak i użytkownika końcowego.

Nowa seria inwerterów Solplanet wyposażona jest w moduł komunikacyjny Wi-Fi - niezależnie od modelu falownika. Istnieje możliwość połączenia urządzenia z siecią Ethernet, wystarczy tylko dokupić moduł AiCom dający takie rozszerzenie. Problem ze słabym zasięgiem Wi-Fi lub możliwością podłączenia internetu kablowego rozwiązuje moduł GSM. Pionierskim rozwiązaniem jest przedpłacona na 5 lat karta SIM z pakietem internetu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku instalacji gruntowych, w których falownik zawieszony pod konstrukcją modułów jest oddalony od sieci Wi-Fi/Ethernet.

Podsumowując zalety serii falowników G2 firmy Solplanet, należy wymienić:

  • Szeroki zakres napięcia pracy łańcuchów (150 do 1000 V DC)
  • Podwyższony prąd pracy (do 13 A)
  • Zabezpieczenie przed wyładowania atmosferycznymi i przepięciami (wbudowane ograniczniki T2 po stronie AC i DC)
  • Przebadana jednostka potwierdzona wymaganymi certyfikatami
  • Gwarancja w Polsce, która obowiązuje przez 10 lat
  • Polska infolinia wsparcia serwisowego dla instalatora i klienta końcowego
  • Czytelna i łatwa w obsłudze aplikacja w języku polskim na smartfony (Android i iOS)
  • Przedpłacona karta SIM z pakietem internetu na 5-lat (opcja 4G_Stick)

Wnioski są takie, że firma Solplanet prężnie rozwija swoją ofertę, dopasowując produkty do zapotrzebowania rynku fotowoltaicznego. Już wiemy, że niebawem na rynku pojawią się serie falowników hybrydowych, które idealnie wpiszą się w przyszłoroczny trend instalacji off-gridowych. Nowa seria G2 falowników Solplanet jest już dostępna w sprzedaży.

Łukasz Stolarz
Inżynier ds. instalacji fotowoltaicznych Emiter Sp. z o.o.
www.emiter.net.pl
emiter@emiter.net.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje