Konstrukcja i montaż paneli PV na płaskim dachu
Jaki dach uznajemy za płaski? Cóż, w żadnej normie lub dyrektywie nie zdefiniowano, od jakiego nachylenia dachowego mowa jest o dachu płaskim, dachu skośnym lub dachu stromym.
Najczęściej umownie przyjmuje się, że przy nachyleniu 0-5°, mówimy o dachu płaskim, od nachylenia 5° (9 % spadku) mowa jest o dachu skośnym, a od nachylenia 15° (27 %) o dachu stromym.
Dachy z nachyleniem nieprzekraczającym 5°, wymagają zastosowania specjalnych konstrukcji wsporczych, które umożliwiają ustawienie paneli pod optymalnym kątem.
W Polsce południowej najwydajniej działają panele nachylone pod kątem wynoszącym od około 30 do około 35°. Z kolei dla Polski północnej optymalna wartość kąta nachylenia mieści się w zakresie 35-40°.
W budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza z okresu PRL (wielka płyta), przeważają budynki o dachach płaskich. Zainstalowanie na ich powierzchni instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą szereg korzyści, począwszy od możliwości precyzyjnego ustawienia paneli w kierunku południowym pod odpowiednim kątem, co zwiększa efektywność systemu.
Warto także zauważyć, że na wysokich budynkach wielorodzinnych ryzyko zacienienia przez sąsiednie obiekty jest mniejsze, co pozytywnie wpływa na wydajność instalacji.
A że dachy płaskie często pozostają niewykorzystane, montaż paneli może być doskonałym pomysłem na efektywne zagospodarowanie tej powierzchni.
Fotowoltaika na blokach - to już się dzieje
W Polsce coraz więcej spółdzielni decyduje się na takie rozwiązania. Przykładem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która zainstalowała panele na dachach swoich budynków, obniżając koszty energii elektrycznej zużywanej na potrzeby części wspólnych, takich jak oświetlenie klatek schodowych czy zasilanie wind.
Prosument lokatorski
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty, które zdecydują się na instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) na potrzeby części wspólnych budynków wielolokalowych, zyskują taką możliwość dzięki statusowi prosumenta lokatorskiego.
Przepisy, wprowadzone w 2023 roku, pozwalają na pełne wykorzystanie wyprodukowanej energii i otrzymywanie za nią 100% wartości wprowadzonej do sieci w formie pieniężnej.
Regulacje, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, umożliwiają nie tylko obniżenie rachunków za energię elektryczną, ale także otrzymywania wynagrodzenia w formie przelewu na konto.
Aby uzyskać status prosumenta lokatorskiego i korzystać z tych możliwości, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim mikroinstalacja (maksymalnie 50 kW) musi znajdować się na budynku wielolokalowym, np. na dachu, elewacji czy balkonie. Instalacje na gruncie nie są objęte przepisami.
Moc instalacji nie może przekraczać całkowitej mocy przyłączeniowej budynku (sumy mocy części wspólnych i indywidualnych lokali), a sam budynek musi pełnić głównie funkcję mieszkalną.
Jak działa rozliczenie prosumenta lokatorskiego?
Rozliczenie energii odbywa się w dwóch etapach. Po pierwsze, energia zużywana w ciągu tej samej godziny, w której jest produkowana, jest traktowana jako autokonsumpcja - prosument nie ponosi za nią opłat.
Po drugie - nadwyżki godzinowe są przeliczane na depozyt prosumencki według miesięcznej (lub od lipca 2024 roku godzinowej) ceny rynkowej, a następnie wypłacane w 100% na konto prosumenta na koniec okresu rozliczeniowego.
Środki wypłacane prosumentowi lokatorskiemu mogą być przeznaczane na pokrycie kosztów zakupu energii elektrycznej, a także na obniżenie innych opłat związanych z budynkiem, takich jak fundusz remontowy, koszty administracyjne, sprzątanie czy ogrzewanie.
Co więcej, środki te mogą wspierać inne budynki zarządzane przez tego samego prosumenta, pod warunkiem, że mają one przeważającą funkcję mieszkalną.
Programy wsparcia i dofinansowania
Od 1 lutego 2023 można wysyłać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o Grant OZE. Wynosi on 50% wartości netto montażu instalacji fotowoltaicznej lub innej instalacji OZE na budynku wielorodzinnym.
Do 14 lutego 2025 roku można także składać wnioski w programie EKO WSPÓLNOTA, dedykowanym dla wspólnot mieszkaniowych na przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji budynków lub zabudowy źródła OZE.
Alokacja wynosi 4 mln zł w formie dotacji, bez ograniczeń w formie nieumarzalnej pożyczki, w tym - w formie dotacji do 15% kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 66.500,00 zł, w formie pożyczki i dotacji łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych zadania (pożyczka w wysokości do 100% udzielonego dofinasowania, dotacja w wysokości do 30% udzielonego dofinansowania, nie więcej niż 200.000,00 zł).
Warunkiem udzielenia przez Fundusz dofinansowania w formie dotacji do 30% jest skorzystanie z dofinansowania w formie pożyczki.
Źródło i zdjęcia: OzeBUD