Czy ogrodzenie gabionowe można wybudować samodzielnie?

Czy ogrodzenie gabionowe można wybudować samodzielnie?

Czy ogrodzenie gabionowe można wybudować samodzielnie, czy lepiej wynająć wyspecjalizowaną firmę? Czy wymaga ono fundamentu? W jaki sposób wypełnić kosze?

Najlepiej jeśli taką przegrodę wykona profesjonalna ekipa, bo prace wymagają odpowiedniego doświadczenia, narzędzi i pochłaniają sporo czasu. Kluczowe jest właściwe przygotowanie podłoża. Gabiony mogą bowiem ważyć kilka ton i ze względów bezpieczeństwa muszą stać stabilnie.

Równie istotne jest poprawne skręcenie koszy, a także wypełnienie ich np. kamieniami bez uszkodzenia drutu i zdeformowania całej konstrukcji. Dlatego większość inwestorów decyduje się na zakup materiałów wraz z usługą obejmującą wykonanie posadowienia, montaż koszy oraz wypełnienie tych ostatnich.

 

Ogrodzenie gabionowe - posadowienie

Na ogrodzenia zwykle stosuje się specjalne 10-20 cm gabiony, a więc cieńsze niż te na murki oporowe. Mogą być zatem z powodzeniem montowane na niewielkich działkach. Na ogół mocowane są na słupkach betonowanych w podłożu, stabilizujących panele od wewnątrz. Jeśli teren w linii ogrodzenia jest odpowiednio utwardzony i płaski, beton pod całą przegrodą nie jest konieczny. Wylewka zapewnia jednak solidniejsze posadowienie i właściwe wypoziomowanie.

Duże kosze na murki oporowe montuje się często bez fundamentu, na zagęszczonym podłożu, a nawet ustawia na różnej wysokości, poziomując teren pod poszczególnymi gabionami.

Gabiony osadza się na zabetonowanych słupkach (a) albo wykonuje dodatkowo ławę fundamentową (b).

Ogrodzenie gabionowe - montaż koszy ogrodzeniowych

Powstają one z połączenia panelu przedniego, tylnego i bocznych przy użyciu specjalnych spinek z drutu oraz odpowiednio rozmieszczonych wewnątrz gabionów łączników poprzecznych, zapobiegających ich wybrzuszaniu się. Następnie kosze zespala się ze sobą za pomocą śrub i przytwierdza do zabetonowanych słupków stabilizacyjnych, korzystając z łącznika oraz docisku. Wszystkie elementy niezbędne do montażu oraz słupki powinny znajdować się w zestawie. Instrukcja producenta musi zawierać informacje dotyczące sposobu montażu i ilości słupków, łączników itd., jaka ma przypadać na kosz.

Schemat: Gotowy kosz z widocznymi elementami montażowymi
Gotowy kosz z widocznymi elementami montażowymi.

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Ogrodzenie gabionowe - wypełnianie

Ostatnią fazą prac jest umieszczenie wewnątrz gabionów wypełnienia w postaci kamienia (granitu, marmuru, otoczaków itd.), kruszywa, kostki brukowej, szkła z recyklingu, kory drzew, zgrabionych liści, łodyg bambusa czy nawet łupin orzecha kokosowego. Wykorzystuje się też materiały pozostałe z budowy domu, np. gruz. Różne wypełnienia można ze sobą łączyć. Odpowiednia gęstość siatki pozwoli na użycie drobnych elementów.

Ten etap również wymaga dużej staranności i doświadczenia. Odpowiednie ułożenie materiału zapewni całkowite ukrycie słupów stabilizacyjnych i uzyskanie szczelnej przegrody, bez prześwitów. Żeby osiągnąć dobry efekt wizualny, trzeba zwracać uwagę na wyeksponowanie kształtu i wielkości kamieni. Wypełnienie można wsypywać wiadrami, ale korekta ręczna, choć zajmuje sporo czasu, umożliwi uzyskanie lepszego rezultatu.

Kosze należy wypełnić do samej góry. Podczas pracy ich ścianki powinno się zabezpieczać od wewnątrz styropianem lub tekturą, aby zapobiec uszkodzeniu warstwy ocynku. Pamiętajmy, że wrzucając ciężkie elementy, łatwo jest też zniszczyć łączniki - stężenia poprzeczne wewnątrz gabionów.

Kosze różnych producentów różnią się nieco od siebie. Jako wypełnienie standardowo stosuje się kamień, choć ciekawym rozwiązaniem jest np. szkło. (fot. z lewej: Konsport, fot. z prawej: Progress Architektura)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Legi

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz